Women of Ukraine: Julie Yarmoliuk a její J'Amemme

Jak to vlastně v roce 2018 všechno začalo? Co vás inspirovalo k založení J'Amemme? 

Do světa módy jsem se poprvé ponořila jako fashion buyer. Neustále jsem navštěvovala týdny módy a uvědomila si, co na trhu chybí, a tehdy mě napadlo vytvořit něco jedinečného. Okamžitě mě napadly plisované textury. Připadaly mi nejvýraznější, a tak jsem si nechala ušít dvoje barevné šaty. K mému překvapení tehdy vzbudily docela velký rozruch. Moje šaty se objevily ve streetstylových kolekcích a já si uvědomila, že architektonické tvary jsou mezi milovníky módy nesmírně žádané. A tak jsem proti stereotypu, že výrazné šaty vytvářejí pouze velké couture značky, začala svou cestu v designu oděvu.

A právě pro architektonické siluety je značka J'amemme známá. Jak jste se ale poprvé dostala k estetice připomínající stavby? Zřejmě v tom vězí inspirace z jiné oblasti designu...  

Myslím, že architekturu a přírodu lze vždy přetvořit v design. Pro mě jsou tyto světy nedílnou součástí jeden druhého. Od samého počátku mě inspirovali různí sochaři, malíři a zejména současná umělecká díla. Největší vliv na mé návrhy měla tvorba Zahy Hadid. Její architektonické formy byly mou první inspirací pro geometrii našich šatů, jejich křivky a siluety. Příroda mě zase naučila, jak kombinovat barvy a textury. Všechny drobné detaily přírody – okvětní lístky, dubová kůra, texturovaná zeleň – mě vždy fascinovaly. Například naše charakteristické plisování bylo inspirováno strukturou, kterou jsem viděla v přírodě. Proto se dnes, jakmile mám čas, snažím do jejího světa ponořit.

Co se ukrývá za výrobním procesem vašich modelů? Vsadím se, že vyžadují velkou zručnost a součinnost velkého týmu kreativců a dodavatelů...

Struktury látek vždy vytváříme ručně a celý proces tvorby naší charakteristické plisované látky vyžaduje velkou pozornost k detailům a zručnost řemeslnic. Začíná povinným skládáním látky do papíru po obou stranách a jejím vkládáním do forem k dalšímu zpracování. Poté naše řemeslnice látku pečlivě přenesou na druhou stranu a tento proces opakují. Tímto způsobem se naše charakteristická struktura díky technice dvojitého plisování stává jedinečnou a dále utváří geometrii našich šatů. Hotové látky jsou pak doručeny do našeho ateliéru a tento okamžik je vždy neuvěřitelný, protože vůně papíru, do kterého jsou plisé zabaleny, mi připomíná dětství a vytváří v ateliéru zvláštní atmosféru. Připomíná mi to okamžik, kdy otevřete starou knihu a ucítíte vůni jejích stránek. Tento proces pro mě není jen výroba, ale skutečné umění. Vždy mě inspiruje svou jedinečností a nepředvídatelností a každá role podpisové plisované látky je jako rozkvetlá květina s vlastním příběhem a duší.

Nejnovější kolekce značky J'Amemme
V oficiálním prohlášení značky zmiňujete, že redefinujete představu o tom, co je to couture. Jak přesně? 

Označujeme se za značku wearable couture, což znamená, že kombinujeme pečlivou ruční práci s moderní technologií. V J'amemme chápeme, že couture nemusí být tradiční a těžká. Jedním ze způsobů, jak této reinterpretace dosahujeme, je proto volba moderních tvarů a odvážných, jasných barev. Místo bohatých ručních výšivek a kamenů, které jsou tradičně spojovány s couture, dáváme přednost inovativním metodám a materiálům. Hlavním rysem značky je však naše jedinečnost. Naše šaty mají jedinečné plisování, které je u každých z nich jiné, stejně jako otisk prstu. Každá z našich klientek tak dostane něco naprosto jedinečného a výrazného. V této souvislosti se snažíme vyjádřit myšlenku, že couture může být přístupná a moderní, aniž by ztratila svou exkluzivitu a sofistikovanost.

Měla jste se svou značkou příležitost prezentovat kolekce na newyorském fashion weeku. Jak vnímáte tuto zkušenost? Odnášíte si nějaké lessons learned, které byste nám chtěla sdělit?

Pro J'amemme je účast na newyorském týdnu módy vždy nesmírně důležitou a cennou zkušeností. Zpočátku to samozřejmě byla pro značku velká výzva a poměrně stresující proces. Měli jsme spoustu práce, od přípravy kolekce až po organizaci přehlídky, ale tato zkušenost nám dala příležitost růst a zlepšovat naši práci. Nejdůležitější je však pozitivní zpětná vazba a podpora ze strany publika a ostatních účastníků akce. Každá pochvala a slovo podpory nás povzbuzuje k práci na nových nápadech a projektech. Jsme za tuto zkušenost nesmírně vděční a dodává nám neuvěřitelnou dávku energie a inspirace, abychom příště vytvořili ještě lepší a ambicióznější věci.

U J'amemme nikdy nenajdeme slevy a výhodné nabídky. Proč značka zvolila tuto strategii a jak vnímáte její dopad na zákazníky? 

Ve J'amemme nám záleží především na naší planetě, a proto je každý výrobek navržen individuálně pro každého zákazníka. Tento proces je velmi pečlivý, vyžaduje spoustu času a zpracování složitých látek a vzorů. Velmi si vážíme tvrdé práce našich zaměstnanců, proto na naše výrobky neděláme slevy. Díky tomuto přístupu k výrobě udržujeme vysoký standard kvality, zachováváme hodnotu našich výrobků a zdůrazňujeme náš závazek k udržitelnému rozvoji. To nám umožňuje udržet si věrnost našich zákazníků, kteří chápou a oceňují naše zásady a jedinečný přístup k módě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Udržitelnost je pro značku důležitá. Můžete se podělit o další způsoby, jak v jejím poselství konáte?

Každým dnem se blížíme k tomu, abychom se stali značkou s nulovým odpadem. Bude to trvat dlouho, ale máme v plánu stát se plně přírodním výrobním zařízením. V současné době děláme vše, co je v našich silách, abychom tento proces urychlili. Například veškerá plisovaná látka, která zbyde z výroby našich šatů, se recykluje a používá se jako kapesníčky na naše saka. Vytvořili jsme také speciální sklad, kde skladujeme další odpadní materiály pro budoucí vývoj. Už teď mám v plánu vytvořit řadu plavek a tašek, které budou zcela ekologické.

Nechala jste se slyšet, že byste nikdy nezničila žádný nevyužitý kousek z vašich kolekcí. Jak se snažíte s tímto posláním vytvářet nadčasové a věčné kousky v dnešním zrychleném světě nakládat a jaká je filosofie za tímto rozhodnutím? 

Naše výrobky vnímám jako umělecká díla, která přežijí čas, sezónnost a mohou být pro své majitele zdrojem hrdosti. Naše značka dbá na kvalitu a trvanlivost svých výrobků a snažíme se, aby nejen splňovaly potřeby našich zákazníků, ale také aby mohly být vlastněny jako umělecká díla. Naší filosofií je tedy péče o přírodu a kulturní dědictví. Nikdy naše předměty neničíme, ale dáváme jim možnost uchovat jejich krásu a hodnotu pro budoucí generace. Věříme, že jejich čas ještě nenastal a každý výrobek J'amemme je jakýmsi dědictvím, které se může předávat z generace na generaci.

Ve výrobě primárně používáte organický len a recyklovaný polyester. Co vás vedlo k výběru těchto materiálů a jak právě ony naplňují misi značky? 

Naším posláním v J'amemme je chránit naši planetu a toto poslání určuje naši filozofii při výběru materiálů. V módním průmyslu jdeme jinou cestou a odmítáme stereotyp, že móda škodí přírodě. Náš přístup spočívá v tom, že odpad nevyhazujeme, ale snažíme se ho znovu využít tím, že ho posíláme k recyklaci a vyrábíme z něj nové výrobky. Tímto způsobem se snažíme maximalizovat využití materiálů v nových kolekcích a dát jim druhý život. Naším cílem je zcela přejít na používání recyklovaných látek a již na tom aktivně pracujeme. V současné době již mnoho továren takové materiály vyvíjí a já si dovedu představit naše budoucí kolekce z těchto ekologických látek.

Její šaty si oblíbily Gigi Hadid a Paris Hilton. Zamiluje si je každý

elle.cz

Zdroj: autorský rozhovor