Když promluví doba aneb Události, které ovlivnily módu

 

„Móda byla vždy nástrojem sociálních změn,“ tvrdí Wati Grossman, generální ředitelka a hlavní designérka oděvní společnosti Wati Design. „Módní průmysl vyrábí oblečení a doplňky, které vedou k vyjádření vlastní identity ... Definujete se tím, jak se oblékáte, a prezentujete se světu. Proto módu bezezbytku ovlivňují společensko-politická témata." Jaká tedy byla ta nejsilnější za posledních několik let?

#MeToo

Když koncem roku 2017 vyšly najevo skandály kolem Harveyho Weinsteina, začal se svět zajímat o nebezpečí manipulativní misogynie, která je v Hollywoodu tak dlouhodobě zakořeněná. Zpětně se za těmito událostmi ohlížíme jako za vznikem hnutí #MeToo, které se zasazuje o to, aby byly ženské hlasy slyšet i přes sílu mocných mužů.

Jako důkaz své osobní podpory hnutí obléklo na červeném koberci předávání Zlatých glóbů 2018 mnoho hereček černou barvu. Od Issy Rae přes Aziz Ansari, Reese Witherspoon až k Viole Davis, Oprah a Avu DuVernay – protest proti institucionálnímu útlaku se stal natolik ikonickým, že černá - jako symbol - rezonovala v následujících kolekcích hned několika haute módních domů. Pro svou černou výpověď se rozhodli u Valentina i Versace.

SRPNOVÝ FASHION NEWSFEED: AKTUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA MÓDY

elle.cz

Násilí v Británii

Počet násilných napadení způsobených noži vzrůstá po celé Británii, a to už od roku 1993. Problém, který je v dnešní době již médii definován pojmem Britain's Knife Crime Crisis, představuje širokospektrální politicko-společenskou krizi. Dodnes však nemá zcela jasné řešení ani vyústění, a navíc vedl k masové kritice médií, která se podle přeživších obětí a pozůstalých zaměřovala jen na ty případy, které vzbuzovaly senzaci a zapomněla vyprávět osobnější příběhy.

Proto bylo vystoupení hip-hopera Stormzyho v Glastonbury v roce 2019 tak důležité. Umělec si oblékl na míru připravenou vestu odolnou proti bodnutí jako komentář k britskému problému. Vestu pro něj navrhl sám Banksy a během setu přehrál Stormzy klip s projevem labouristického poslance Davida Lammyho, který zdůraznil nepřiměřenou kriminalizaci černochů. Stormzyho vesta v kombinaci s jeho aranžmá obstála jako haute manifest. V mnoha řetězcích se pak motiv, podobný tomu ze Stormzyho vesty, objevil jako cool a zároveň angažovaný potisk.

 

Stormzy

 

Zákaz náboženského oděvu

V říjnu 2010 nejvyšší ústavní orgány ve Francii schválily poslední právní proces potřebný k zákazu burky a dalších islámských roušek na veřejných místech. Ačkoli burka (nebo jakýkoli jiný náboženský oděv) není sama o sobě módním statementem, je to do značné míry osobním prohlášením o identitě a hodnotách člověka.

Mnozí považovali zákaz burky za závažné porušení lidských práv a ženy v den, kdy zákon vstoupil v platnost, protestovaly chůzí po pařížských ulicích zcela zahalené. Zároveň přivedl tento krok novou, svěží módní inspiraci do francouzských ulic.

Bílá pro demokracii a lidská práva

Pracovní skupina žen Demokratické strany v USA učinila v roce 2019 jeden z nedoslovnějších průniků módy a politiky. Během projevu o stavu Unie v roce 2019 všechny dámy oblékly bílou barvu, aby vzdaly poctu sufražetskému hnutí na počátku dvacátého století a zdůraznily pokrok, kterého hnutí za práva žen dosud dosáhlo.

Jak uvedla kongresmanka Rashida Tlaib: „Chtěly jsme ukázat všem mladým dívkám po celé zemi, všem mladým ženám, že hnutí za práva žen se nezastavilo, pokračuje. Spousta z nás jsme u toho byly a bojovaly za stejnou mzdu, bojovaly za zdravotnictví - za všechny ty věci, které si myslím, že jsou pro ženy důležité. Nyní jsme vlastně na místě, kde tato rozhodnutí dělají ženy. “ Bílá pak stoupla nejen v žebříčku trendů, ale hlavně v osobních preferencích mnoha žen po celém světě.  

 

White

Po crop topech přicházejí crop blejzry!

elle.cz