Liběna Rochová dává zelenou udržitelnosti

Oděvní designérka Liběna Rochová se zamýšlí nad současnou situací ve světě i v oděvním a textilním průmyslu. Cítí, že vysoce konzumní přístup a neetické chování jsou dlouhodobě neudržitelné. Své postoje se rozhodla promítnout i do tvorby, a tak spatřila světlo světa nová kolekce pro nadcházející sezonu jaro/léto 2020. 

Kolekci COLORS/S20 tvoří dva tvůrčí bloky. Základem prvního z nich se staly „secondhand“ látky z obchodu Textile Mountain Lenky Vackové. Jedná se o nevyužité zásoby ze skladů textilních výrobců. Slovo udržitelnost zde tedy nabývá na významu a na scénu přicházejí materiály, které by jinak ležely ladem. 

První část kolekce tvoří 10 modelů z hedvábného dekoračního taftu s výrazným vzorem. Jako vždy jsou citlivě vnímány charakter a vlastnosti látky. Výsledkem jsou jednoduché, avšak sofistikované modely s puncem nadčasovosti. Najdeme mezi nimi letní kabát, kalhoty i šaty několika linií. Autorka nezapomněla ani na zajímavé kontrasty, proto může váš šatník oživit třeba sportovní bunda z hedvábného taftu, jenž má tradičně využití spíše u společenských kousků. 

V druhé části kolekce se Liběna Rochová navrací k výrobě oděvů se semiše. I tento kožený materiál odpovídá myšlence udržitelnosti. Ve srovnání s umělými materiály je odolnější a má delší životnost než většina látek. Recyklace přírodní kůže je navíc ve srovnání s umělými materiály přirozená. Důležitý je i původ kůže, ta totiž pochází z koz s masnou produkcí. Jejich chov tudíž není zaměřen pouze na jednorázové využití, ale slouží více účelům. 

Myšlenku udržitelnosti Liběna Rochová nerazí pouze v této kolekci, ale bere jí v potaz dlouhodobě. „V roce 1995, po komerčním boomu a úspěchu mých kolekcí z let 1991 až 1995 na veletrhu módy Collection Premiere a Igedo Düsseldorf,  jsem se rozhodla platformu masové produkce opustit,“ popisuje návrhářka. „Právě do tohoto období spadají prvopočátky mého postoje k udržitelné a zodpovědné módě. Tento přístup zohledňuji i ve své pedagogické činnosti. Čas mi dal za pravdu, protože současný stav velkoprodukce oděvů je opravdu alarmující,“ říká. 

ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA