MBPFW: Udržitelnost podle Adama Kosta

Během třetího dne Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku jsme toho viděli opravdu hodně. Ekologická stránka oděvů a jejich rozložitelnost byly hlavním tématem několika show včetně té od nadějného mladého designéra Adama Kosta podporovanou časopisem ELLE. Naši pozornost si získaly nejen modely, ale také důmyslně zapletené vlasy navržené Markétou Kratochvílovou z Bold studia nebo ladná chůze modelek bez bot.

S Adamem jsem se sešla hned po jeho přehlídce na fashion weeku. Pár minut předtím si vyslechl názor známé české návrhářky Liběny Rochové, která ho učila na UMPRUM. Z jejich úsměvů vyhodnocuji, že je kladný. A my se přidáváme ke gratulantům. Přehlídka byla přesně taková, jako jsme u Adama zvyklí. Pečlivá, promyšlená a vyvolávající ty správné otázky ohledně budoucnosti módního průmyslu.

100% EKO

Svou kolekci SS20 by Adam Kost popsal slovy jako je estetická a ekologická udržitelnost s poukázáním na cirkulární ekonomiku. Jsme nadšení, že se designéři zajímají o to, co bude s oblečením dál a snaží se vymyslet způsob výroby, který bude k přírodě co nejšetrnější. „Na přípravách bylo nejtěžší vymyslet právě ten celý systém recyklace. Kolekce je vyrobená z rozpletených starých svetrů různých zákazníků kombinovaných se speciální přízí tak, aby byla 100% recyklovatelná,“ vysvětluje návrhář.

Pleteniny doplňovaly velmi výrazné účesy, které byly vytvořeny designérkou a držitelkou ceny Czech grand design Markétou Kratochvílovou. „Ve své tvorbě šperků pro Bold studio Markéta často pracuje se zaplétáním a mě napadlo využít ho za pomocí vlasů na přehlídce. Jde na rozdíl od bot o výrazný prvek podtrhávající předváděné modely,“ popisuje Adam Kost.

Ladné jako pírko

Modelky šly přehlídku na boso, což mělo podle Adama čistě estetický důvod. „Při chůzi na špičkách bez bot jsou modelky mnohem přirozenější a jejich pohyb je plynulejší a ladnější,“ vysvětluje. Jako ladné můžeme označit i některé jeho modely, které vznikly použitím jemného pletacího vzoru a celkově mají velmi vzdušný elegantní střih. Další kolekci Adam Kost zatím nechystá, protože odjíždí studovat do Paříže na známý Institut Français de la Mode. Držíme palce, v Paříži nás reprezentují ti nejlepší. Na francouzských bulvárech teď budeme moci kromě Jakuba Polanky, Jana Černého potkat i Adama Kosta. Vous voir!

EBC promo