Móda a Brexit: Zmatek, extra výdaje i konec některých značek

 

Někdejší topmodelky Twiggy a Yasmin Le Bon napsaly otevřený dopis britskému premiérovi Borisu Johnsonovi, ve kterém ho varují před následky Brexitu na módní průmysl. Omezení volného pohybu zboží z Anglie po Evropské unii je v kombinaci s probíhající pandemií pro malé britské módní značky naprosto smrtící. 

Problém mají i britské modelky, které teď kvůli Brexitu musí dlouho čekat na povolení pro práci v Evropské unii. „Součástí kreativních profesí je reagovat rychle na změnu a chovat se pružně. Současné podmínky nám to ale úplně znemožňují," píše svému ministerskému předsedovi Yasmin Le Bon, která se v minulosti objevila třeba jako tvář módních domů Dior, Calvin Klein, Chanel, Versace a dalších. Na problémy britských návrhářů, kteří se kvůli Brexitu nemohou dostat tak rychle ke svým zákazníkům do Evropy, si stěžovala i Samantha Cameron, jejíž manžel David, bývalý premiér Velké Británie, stál právě za vyhlášením osudného referenda.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Češi se ale nemusí bát, že za své oblíbené britské značky budou muset navíc doplácet clo. Pokud je na faktuře uveden původ zboží „Velká Británie", platíte pouze DPH. V případě, že to na balíčku napsané není, zaplatíte až nejvyšší celní sazbu 12 procent. Co je ale nepříjemné, je skutečnost, že všechno zboží ze Spojeného království musí od 1. ledna projít celním zřízením.

V praxi to znamená, že si třeba objednáte trenchcoat od Burberry a budete na něj čekat, než projde celním řízením. Zdlouhavé, nepružné a zpátečnické, ale bohužel toto je jen zlomek nepříjemností, které s sebou Brexit nese. Londýn byl totiž odjakživa centrem módy, fotily se zde editorialy pro fashion časopisy po celém světě. Britské týmy modelek, fotografů, make-up artistů a stylistů byli v Evropě velmi vyhledávaní a teď před nimi stojí obstrukce nejen v podobě pandemie, ale také velké byrokracie.

Konec Rihannina módního snu. O svou značku Fenty bude muset bojovat

elle.cz