MBPFW #4: Udržitelnost se naplno přihlásila o slovo

Udržitelnost byla jednou z nejdůležitějších myšlenek letošního pražského týdne módy. Nejvýrazněji se projevila právě během čtvrtého dne, kdy programu vévodili designéři jako Jiří Kalfař nebo Odivi, kteří jsou s tématem ekologie a etického přístupu tvorby dlouhodobě spojeni. O další velké show a důležitá gesta proto rozhodně nebyla nouze.

 

Jiří Kalfař: Show s přesahem

Průkopnický český designér je mistrem krejčoviny a udržitelnost pro něj už spoustu let rozhodně není jen trendy frází. Své kolekce prezentuje na londýnském Fashion Weeku a jako první Čech se představil také na týdnu módy v New Yorku. Teď se vrátil k českým kořenům a v Praze diváky zavedl do rozkvetlého edenu, kterému vévodila opojná vůně květin posetých po celém sále, vodní stěna a klavír. Kolekci návrhář postavil zejména na čistě bílé barvě. „Bílá je čistá a jednoduchá, pravdomluvná,“ popisuje Kalfař kolekci a odkazuje se tím i k myšlence nepopsaného plátna ­– plátna nového světa. Éterické modely plné krajky, blyštivých detailů, vázanek a volánových rukávů designér vytvořil v pražském ateliéru z organických a veganských materiálů. Nebyl by to ale Kalfař, kdyby vše zůstalo jen v této rovině. Kromě výrazné diverzity přehlídku okořenil velmi emotivním a silným závěrem, kdy za zvuků ikonické skladby Heroes od Davida Bowieho prošel zástup modelů do středu sálu, kde manifestačně poukázali na současnou problematiku spojenou s módním průmyslem.

Must-have z přehlídky: košile s volánovou vázankou a puntíkaté šaty

 

Jiří Kalfař podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

Vanda Janda: 80s diva

Od této mladé české návrhářky mnozí čekali ryze ženskou kolekci plnou růžových objemných modelů. Vanda Janda se rozhodně tohoto svého rukopisu držela, i přesto ale její kolekce působila opět o něco vyspěleji, promyšleněji a sofistikovaně. Svým modelů, kterým dominovaly vypasované siluety a objemná ramena, dodala retro nádech a s přibývajícími návrhy postupně přicházelo i ozvláštnění v podobě peří. Barevně se kolekce pohybovala hlavně v odstínech fialové, fuchsiové, růžové a žluté. Kromě sak a zvonových kalhot, které byly stavebním kamenem první poloviny prezentace, designérka předvedla, že velmi dobře zvládá i večerní róby a že má rozhodně našlápnuto ještě na mnoho dalších povedených kolekcí.

Must-have z přehlídky: barevné oversized sako

 

Vanda Janda podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

TIQE by Petra Balvínová: V hlavní roli šaty

Večerní návrhářský trojblok zahájila česká designérská stálice Petra Balvínová. Ta pod svojí značkou TIQE tvoří dámské kolekce už od roku 2006. Ve své tvorbě často sází na lehkost i čisté ženské linie, což se přesně promítlo i do její nové kolekce založené kromě dvou výjimek na šatech a sukních. Jednoduché střihy, vždy ozvláštněné nabíranými rukávy, límečky či zdobnou aplikací, téměř zákonitě střídaly modely s kostkovaným či rostlinným vzorem a oděvy poseté zlatými flitry. Z doplňků pak designérka volila zejména bílé punčochy, šátky a místo kabelek modelkách do rukou vložila živé květiny.

Must-have z přehlídky: červené midi šaty s nabíranými rukávy a šátek

 

TIQE by Petra Balvínová podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

AiM by Michaela Hriňová: Nadčasovost potkala ikoničnost

Studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ráda svým oděvům vtiskuje silný příběh. Její aktuální kolekce stála zejména na třech prvcích: práce s pánským sakem, využití klasických „šusťákových“ a vyteplených bund a jejich přetransformování do osobitých a vypasovaných modelů a využití sametu v odstínech temné noci jako základu pro tvorbu večerních rób. Výsledkem bylo patnáct nadčasových modelů, kterým nechyběl velký důraz na dámskou siluetu ozvláštněnou o příjemný a nenucený punkový nádech.

Must-have z přehlídky: dvoubarevné sako a maxi sametové šaty

 

AiM by Michaela Hriňová podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021

 

ODIVI: Nová éra, nová móda

Iva Burkertová při předešlém MBPFW udělala tlustou čáru za svojí dosavadní tvorbou, když představila „neexistující“ kolekci. V té současné i nadále pracuje s myšlenkou, že nejudržitelnější formou módy je nahota, přehlídku ovšem tentokrát postavila na upcyklaci starých sak, které přetvořila do zajímavých forem a tvarů, které mohou obléct lidé jakéhokoliv věku, pohlaví a velikosti. Inkluzivitu návrhů demonstrovala designérka i na výběru modelů a modelek, mezi kterými nechyběli lidé pohybující se i mimo modelingovou branži. Závěr se tak nesl ve znamení svěžesti, poukázání na možné vymanění se z módních standardů a položení důležité otázky, kam se módní tvorba i smýšlení návrhářů bude posouvat dál. Značka ODIVI rozhodně možný směr naznačila...

Must-have z přehlídky: body ze šedého saka

 

 

ODIVI podzim/zima 2020 a jaro/léto 2021