Fashion Review: To nejlepší z Haute Couture Fall Winter 2022

Schiaparelli

Kreativní ředitel Daniel Roseberry se zapojil do poutavého dialogu s designéry dob minulých. Těžko říct, kde v jeho kolekci končí dědictví Elsy Schiaparelli a začíná inspirace návrháři jinými, inspiraci tím, co již viděno bylo, přiznává. Roseberry zkoumá surrealistické tendence jmenovkyně domu, ale i to, jak Elsa inspirovala ty, kteří přišli po ní, od Christiana Lacroixe po Azzedine Alaïu. Odkaz každého si Roseberry osvojil po svém – zatímco u Yvese Saint Laurenta se inspiroval tvarovanými náprsními pancíři, u Jeana Paula Gaultiera nahými korzety. V kolekci, která překlenula minulost a současnost a vybudovala mezi nimi jasné pojítko přiznávající zdroje inspirace, se objevilo mnohé. K vidění byly například obrovské květy pokrývající ošacení nositelek, klobouky s velkými krempami i notná dávka nahoty. Ovšem nahoty takové, pro kterou Roseberryho oslavujeme. Lehce provokativní, vysoce teatrální.

Mnoho povyku pro Schiaparelli jsme postřehli nejen na módním mole, po kterém se vedle jiných prošla i ikona českého modelingu Eva Herzigová, ale i v publiku. Mediální svět oblétla fotografie hostů ve front row, od hlavy po paty oděných v Schiaparelli kouscích, včetně hereček Emmy Watson a Hunter Schafer. Velký ohlas vzbudila i Kim Kardashian s dcerou North West ve sladěných outfitech módního domu. Jestliže má být North uvedena do společnosti, tak se vším všudy. Malá gesta stranou.

SCHIAPARELLI

Iris Van Herpen

Holandská high-tech návrhářka prozkoumávající zdánlivě vzdálený svět metaverze a hyperreality, oslavila patnáct let své působnosti na poli módy. Zatímco jiní by se mohli ohlížet do minulosti, nebyla by to Iris, kdyby nepohlédla tváří v tvář budoucnosti. A tak vznikla kolekce Meta Morphism. Ještě technologicky odvážnější než všechny předchozí. Jako kdyby Iris opustila limity siluety lidského světa, její hrdinky oblékly oděvy popírající zemskou přitažlivost i vše známé. Návrhářka, která zasvětila svou tvorbu bádání nepoznaného, zavítala možná překvapivě do hlubin antické literatury a vypůjčila si motiv mýtů o Arachné, Narcisovi, Dafné a Apollónovi od básníka Publia Ovidia Nasa.

Iris Van Herpen

CHANEL

Malované krajky, tvíd v pastelových barvách, vyšívané okvětní lístky, flitry i peří, jedno je jisté – Virginie Viard se v této kolekci vskutku kreativně projevila. Mnohovrstevnaté projevy řemesla a know how domu CHANEL jen umocnily tvrzení, že je tato žena skutečně na svém místě. Poskytla moderní pohled na historické umění haute couture, poukázala na to, co do DNA domu vetkl její předchůdce Karl Lagerfeld a upozorila i na ikonické kousky jako například jasně zelené sako, které nosila francouzská IT-girl Inès de la Fressange.

CHANEL

Valentino

Mezi zastávkami pařížskými nemůžeme si odpustit jednu římskou. Italský módní dům Valentino se totiž rozhodl představit haute couture kolekci pro nadcházející sezónu v srdci historického Říma, přímo v kulisách Španělských schodů. Scenérii monumentu využil dům k prezentaci barevné kolekce plné skutečně přepychových rób, které opět demonstrovaly preciznost italského krejčovství.

Kreativní ředitel Pierpaolo Piccioli nepodcenil ani dress code návštěvníků módní přehlídky. Nemohli jsme si v posledních dnech na kanálech světových médií nevšimnout například Anne Hathaway, která se jako jedna z hostů objevila oděna ve fuchsiově růžových minišatech. Stejně tak jako Florence Pugh, jíž za její transparentní šaty ve stejném odstínu mnozí milují, ale jiní haní. Podle nich totiž průsvitná tkanina odhalovala příliš mnoho. Ať už šlo o hereččin dobrý úmysl, či možná marketingový tah ze strany domu Valentino, jedno je jisté – o těch proklatě průhledných šatech se mluvilo.

A je ještě jedna věc, která ve spojitosti s přehlídkou rezonuje. Zabrat totiž takové Španělské schody, to není jen tak. Vyžaduje to den záboru přilehlého náměstí, na kterém sídlí butiky světových módních značek. A na to konto se jal ozvat dům Dior, který Valentino zažaloval, žádajíc 100 000 eur odškodné za ušlý zisk. Zákazníci totiž kvůli zátarasům nemohli u Diora nakupovat. V úterý však Dior tuto žádost o kompenzaci stáhnul. Je to úsměvné, když Maria Grazia Chiuri a Pierpaolo Piccioli po 20 let pracovali spolu. Předpokládejme však, že rozhodnutí o požadování kompenzace nepadá na jejich hlavu... Každopádně, tohle drama má svůj konec a k žádné velké tahanici na úpatí Španělských schodů nedošlo.

Valentino

Balenciaga

Že už Balenciaga nemá čím překvapit? Ale kdeže. Druhá haute couture kolekce kreativního ředitele Demny představila velkolepou podívanou plnou luxusních rób ve jménu vzdorovitého pojetí toho, jak by měla klasická verze haute couture vypadat. Nositelky nechal obléct krinolíny až neúnosných rozměrů a zároveň se také obrátil k nečekanému partnerovi – divizi aplikované vědy výrobce automobilů Mercedes-Benz. Společně pracovali na vývoji masek zakrývajících obličej. A zrovna tak světu ukázal multifunkční kabelku, která díky zabudovanému zařízení Bang & Olufsen slouží i jako přenosný reproduktor. Dva v jednom.

Do role modelek přitom Demna obsadil Kim Kardashian, Nicole Kidman a hudebnici Duu Lipu, čímž se postaral o to, že se snímky z kolekce objevily na stránkách snad všech lifestylových médií. Protože fakt, že slavné osobnosti neposadíte do front row, ale rovnou je oblékente do modelů a necháte je přehlídku jít, je zkrátka jasná záruka úspěchu.

BALENCIAGA

Dior

Dior navazuje na dlouholetou podporu ženských umělkyň a pro pokračování této kreativní výměny oslovuje tentokrát ukrajinskou umělkyni Olesii Trofymenko. Absolventka kyjevské National Academy of Art and Architecture vytvořila velkoformátové výšivkové malby, které lemovaly přehlídkové molo. Právě výšivka se stala ústředním bodem Haute Couture kolekce pro podzim a zimu letošního roku. Maria Grazia Chiuri se se slabostí pro ni netají a právě haute couture je volným polem působnosti pro její uplatnění. Jak jinak totiž demonstrovat virtuózní um mistrů krejčích a dekoratérů, než na spletitých výšivkách? Bavlněné, kašmírové i hedvábné šaty jsou jimi poseté, tvořící pro Dior natolik příznačný dojem romantičnosti. Kolekce možná nepřináší nic objevného, na stranu druhou, Maria Grazia drží standard módního domu, který oko jeho příznivce opět potěší. Je navíc neskutečně zajímavé sledovat Marii Grazii prozkoumávat další oblast inspirace, za kterou se tentokrát vydává do domoviny zmiňované ukrajinské umělkyně. 

DIOR
Mohlo by se vám líbit

Trendy boty letošního léta: Vražedné podpatky i sandálky s vajíčky

Teplé dny zdaleka nekončí a vy tak stále máte šanci pořídit si a unosit ty největší trendy letošního léta, které již tradičně určují ty nejznámější módní značky a stylové celebrity. Tento rok jsou k vidění opravdu výrazné styly, tvary i barvy. Mezi největší hity obuvi toto léta jednoznačně patří platformy, se kterými zabodovaly například značky jako Valentino či Versace, a také boty na klínku či výrazné pantofle. Ty do svých kolekcí zařadila například Chloé. Jaký trend bez váhání zařadíte do svého šatníku právě vy? Nebojte se výraznosti a staňte se hvězdou ulic.
elle.cz

Zdroje: Wallpaper, Dazed, archiv módních domů, YouTube