Nový trend „mended haul“ přikazuje opravit, přebarvit, renovovat

Nekonečný proud novinek

Sociální sítě a módní trendy jsou neúnavné. Když se spojí, chrlí nekonečný proud novinek, které toužíme mít a nosit. Stále více lidí si ale uvědomuje, že toho soukolí musí zpomalit, že důraz na kvantitu a rychlá móda jsou dlouhodobě neudržitelné a už teď způsobují zásadní ekologické problémy. Módní trendy jsou lákavé a hravé, ale některé módní influencerky nyní prosazují trendy, který jsou ještě hravější – opravit, zrenovovat, přebarvit své nošené věci a dát jim nejen druhou šanci, ale také nový vzhled. To, co už je obnošené, okoukané a neláká nás už k nošení, tak může chytit druhý dech a stát se znovu důležitou a zajímavou součástí našich šatníků.

Když šatník chytí druhý dech

Místo otevírání bezedných balíků ze Shein tak můžeme na sociálních sítích vidět hauly, ve kterých se influencerky chlubí svými „novinkami“ s historií, tedy kousky, kterým vdechly nový život. Třeba Mandy Lee, módní spisovatelka a analytička, která na sociálních sítích vystupuje pod nickem @oldloserinbrooklyn, na TikToku předvádí své čerstvě opravené boty Tabi Boots od Maison Margiela, které ji refreshnuli v opravně bot Fulton Cobbler v Brooklynu. „Opravdu dokážou cokoliv," říká a označuje to jako „luxus, žít v New Yorku a mít zde tyto řemeslníky, kteří předávají své řemeslo z generace na generaci."

Chceme je, ale nemůžeme je mít. Kabelky, na které se teď stojí fronty

elle.cz

Zrenovovat, zhodnotit

Její renovační hauly inspirovaly spoustu jejích followerů k opravám a renovacím toho, co již vlastní. Mandy Lee je ale nejen propagátorkou tzv „mended hauls“ (tedy haulů opravených věcí) , je i autorkou výzvy #75hardstyle, která burcuje lidi, aby nosili to, co už v šatníku mají. Že to zní banálně? Spousta lidí nakupuje novinky a na to, co už ve skříni má, časem zapomene. Výzva #75hardstyle spočívá v tom, že si celých 75 dní nesmíte koupit nic nového na sebe. Místo toho musíte skládat outfity z kousků, které už máte a každý den se vyfotit, abyste si připomněli, co všechno vlastníte a jaké módní kombinace jste se stávajícím šatníkem schopni vytvořit. A co Lee k mended haulům přivedlo? „Měla jsem ve skříni hromadu bot, které byly buď rozbité, nebo nenositelné, doslova se na nich hromadil prach,“ říká. „Má sbírka bot byla kdysi mou pýchou a radostí a tenhle pohled mi zlomil srdce.“ Rozhodla se je proto nechat opravit a to ji inspirovalo k dalším nákupům a záchranám oblečení, doplňků a bot v mizerném stavu. Nyní kromě svých bot začala vyhledávat zajímavé zničené kousky třeba na eBay a nechává je opravit. Za pár dolarů tak pořídí boty, které po investici do opravy vypadají jako nové a skokově se zvýší jejich hodnota.

Oblékat vintage, zn.: prémiově. Kam pro luxusní kousky z druhé ruky?

elle.cz

Old Outfit Of The Day

Mandy Lee samozřejmě není jediným content makerem, který hledá způsoby, jak do svých videí vložit novinky, aniž by nutně kupoval (a následně rozbaloval) spoustu nových věcí. Třeba Venetia La Manna odhaluje nekalé praktiky nebo neekologické chování módních řetězců a dělí se o své poznatky ve videích na sociálních sítích. Začala také zveřejňovat svůj #OOOTD (neboli old outfit of the day) jako alternativu ke klasickému #OOTD. Hashtag začala používat, protože, jak říká, „měla pocit, že nemůže držet krok s neustálými novinkami, které viděla prodávat módní influencery na sociálních sítích.Od té doby natáčí videa na YouTube o tématech, jako je péče o oděvy a jejich oprava.

Honba za poklady

I u nás se nachází opravny, ve kterých ze zdánlivě beznadějně zničených bot nebo kabelek udělají znovu nádherné reprezentativní kousky. Videy zázračných oprav a renovací zásobuje svůj instagramový účet například pražská opravna Servis Panská @servispanska nebo brašnářství Craftsman Bros. Jejich služby jsem sama už několikrát vyzkoušela. Díky nim jsem vdechla nový život dvěma párům téměř zcela zdemolovaných bot a třem kabelkám, u kterých už mě nudila jejich barva a zlobily mě zipy. Nechala jsem je přebarvit, zrenovovat a kromě toho, že z nich byly rázem opět zajímavé kousky v kondici nových výrobků, vzrostla i jejich hodnota. Přiznávám, že jsem objevila novou zálibu. Hledávám na on-line obchodních portálech a v prémiových second-handech luxusní zboží, které má šrámy a tím pádem také skvělou cenu a už u jeho fotek plánuji, co a jak se opraví a zrenovuje a jak krásně to pak bude vypadat.

PRE-LOVED: Co se stane, když na udržitelný módní lov vyrazí všichni?

elle.cz

Zdroj: ELLE.com a autorský článek