Moodrings jsou zpět a není to vtip! Proč milujeme podobné excesy?

 

Avšak co to vlastně znamená ten „skutečný módní trend”? To záleží na souvislostech doby. V té dnešní je móda poměřována tím, jak dokáže být atraktivní. Ne v ulicích, ne na přehlídkách, ale na sociálních sítích. A proto v této oblasti současně převládá satira. 

Satirické přetváření běžných či bizarních předmětů naší každodennosti se stalo efektivní metodikou designerských studií i influencerů. Satira i nadsázka ostatně byly součástí módy od úplného počátku, vytvářely dojem extravagantní a zcestné libůstky, za níž je móda stále v některých sociálních skupinách považována. S jejich hranicemi pracoval už Jean Paul Gaultier, když muže oblékal do sukní nebo Martin Margiela, který vytvářel šaty z autopotahů. V přesycené vizuální době však módní satira přesahuje dosavadní limity a vrací do hry - skoro s týdenní pravidelností - předměty, s nimiž jsme se už dávno rozloučili, nebo které nám přišli natolik bizarní, že jsme nad nimi v módních souvislostech ani neuvažovali. 

 

 

A řeč není už jen o obyčejných kroužcích, ale i o imitaci koktejlových prstenů s kameny, které zvládnou měnit barvu přesně podle toho jak se cítíte. (Opravdu?) 

Překvapují vás svou estetikou? Tak to je v pořádku, neboť v případě těchto posledních trendů zdaleka nejde o estetiku, ale o jakýsi statement. Přidává na osobnosti tam, kde se její nedostatek těžko vyvažuje skutečně strukturovaným stylem. Mood rings proto, bez nadsázky, zastupují pomyslnou stylovou berličku doby. A to není přehnaný soud. Každá doba má svou. 

 

 

Mood rings je proto třeba brát s nadsázkou… Jako vtip, jako kolorit, jako nevšední důkaz o lidské vynalézavosti a o tom, že se diskuze nad tím, co je a co není módní stále více přesouvá mezi lidi, do konverzací na platformách a do ulic. A v rámci tohoto demokratizačního procesu rezonují v módě další ujeté doplňky, vedle přívěsků s egyptským symbolem „Ank“, poutka na mobilní telefony a náhrdelníky z krystalů. Vše se točí kolem záměrně stylizovaného kýče, který se lépe přijímá než kurátorovaný slušivý styl. Ale i tyto roztomilé nevkusnosti se však mohou stát součástí dramaturgického a vkusného celku. Určitě si je proto dopřejte a bavte se!

Tištěný magazín

Elle cover
REKLAMA