Desetkrát Diane. Co o Diane von Furstenberg možná nevíte?

1. Diane Simone Michelle Halfi se narodila 31. prosince 1946 v Bruselu.

2. Svého prvního manžela, prince Egona z Furstenbergu, potkala na univerzitě v Ženevě, kde studovala ekonomii. Vzali se v roce 1969. Měli dvě děti, Alexandra a Tatianu. Obě se narodily v New Yorku. Diane mimochodem v roce 1975 po Tatianě pojmenovala svůj parfém.

3. Po rozvodu s princem Egonem v roce 1972 nesměla Diane používat svůj předchozí titul princezna Diane z Furstenbergu. Od roku 2001 je vdaná za mediálního magnáta Barryho Dillora. S princem Egonem zůstali přáteli až do jeho smrti v roce 2004.

4. Diane se poprvé zapsala do světa módy v roce 1972, kdy představila ikonické zavinovací šaty. Jen v roce 1976 se jich prodalo 5 milionů. Jejich nadčasová povaha byla potvrzena znovu v roce 1997, kdy je Diane po pauze vrátila do tehdejší kolekce a znovu uvedla na trh pro další generaci kupujících v omlazené podobě.

5. Žena mnoha tváří? Vskutku. A úspěšná podnikatelka k tomu. V roce 1993 se Diane stala přispívající redaktorkou magazínu Vanity Fair. Na Madison Avenue rozjela svůj beauty business, v roce 1997 představila kolekci nábytku. V devadesátých letech pak žila v Paříži, kde působila jako nakladatelka.

Diane Von Furstenberg

6. V roce 1977 pak vydala svou knižní příručku pro sebevědomé ženy, Diane von Furstenberg's Book of Beauty: How to Become a More Attractive, Confident and Sensual WomanVydala také svou knižní autobiografii, memoár Diane: A Signature Life, který poprvé vyšel v roce 1996.

7. Získala cenu za celoživotní dílo od Council of Fashion Designers of America, a to v roce 2005. V roce 2006 byla rovněž zvolena jeho prezidentkou, tuto funkci zastávala až do roku 2019.

8. Americký módní novinář Andre Leon Talley o návrhářčině přínosu světu módy sepsal publikaci Diane von Furstenberg: The Wrap, která vyšla pod křídly nakladatelství Assouline. Na jejích stránkách se zaměřil na minulost zavinovacích šatů a jejich revoluci ve světě módy.

9. Módní kurátoři a historici se dnes shodují v tom, že v případě zavinovacích šatů se nejednalo o zcela inovátorský design. Takové šaty existovaly již v době Velké hospodářské krize, první zavinovací šaty s dlouhým rukávem a mašlí vepředu jsou připisovány Else Schiaparelli. Diane tak zavinovací šaty možná nevynalezla, ale jisté je, že se postarala o jejich popularizaci.

10. V roce 2014 byla v žebříčku magazínu Forbes uvedena jako 68. nejmocnější žena světa.

Mohlo by se vám líbit

Princ potisků a král jet-set stylu. Kdo byl excentrický Emilio Pucci?

Byl markýz, pilot, válečný špión, politik i nadaný sportovec, svět si jej však pamatuje pro jeho neopakovatelné psychedelické vzory a potisky. Přezdívalo se mu Prince of prints, on však plně ovládl pomyslný trůn módního světa a po dlouhé dekády mu kraloval.
elle.cz

Zdroj: College Fashion, Vanity Fair, ELLE