Je tedy váš život spíš oficina, nebo playa?
Snažím se vše balancovat, aby vznikl zábavný a vyvážený mix. Pořád se někam honím, takže spíš oficina s cílem playa.
Co stálo za vznikem oděvní kolekce, kterou jste poprvé představila na podzim v rámci Designbloku?
Poslední kolekce pro jaro/léto 23 s názvem Oficina~Playa je inspirovaná mým pracovním pobytem na Mallorce. Přenáší vzpomínky na tento ostrov zpět do hektické Prahy. Vlastní pohled na módu v rámci kolekce rozvíjím do nositelných modelů, které, ač mají formální prvky, působí uvolněně. Autorské kusy definují estetiku nového prostoru mezi pláží a kanceláří. Mísí se v ní středomořská romantika s městskou uspěchaností. Klasické oblekové vzory překvapí vyšisováním a dopaminovou barevností s promyšlenými detaily.
V kolekci i editorialu si hrajete se stěžejním tématem střetu kontrastů. Zosobňuje to vaše osobní pocity?
Ano, velmi často pracuji s kontrasty a snažím se hledat zábavnou cestu, jak je propojit. Tato osobní zkušenost žít a pracovat téměř rok na prázdninovém ostrově byla pro mě silným zážitkem. Každý den stereotypně chodit do klasické office a pracovat v malém korporátu, ale zároveň s vědomím, že jsem na idylickém ostrově, kde se vše točí kolem pláží, na které to mám vlastně po práci jen pár kroků. Zároveň mi tam chyběla ta uspěchanost a městský život, na které jsem zvyklá doma. Snažila jsem se tedy tyto idylické pocity přenést zpátky do rušné Prahy a vzájemně to vše vybalancovat. Zachovat si ostrovní vibe, ale zároveň ho zábavně adaptovat do uspěchané a někdy až příliš šedé Prahy. A tak vznikla Oficina~Playa.
S editorialem jste se vrátila tam, kde to začalo...
Měla jsem pocit, že chci kolekci vzít tam, kde se celý koncept zrodil a nafotit tam autentický editorial. Zároveň jsem si chtěla ověřit, jestli i tam kolekce funguje. S kamarádkou, umělkyní a múzou Veronikou Čechmánkovou jsme se v několika úrovních shodly a nápad nafotit editorial na Mallorce se spontánně rozhodly zrealizovat. Snažily jsme se správně vystihnout celý koncept kolekce, atmosféru, náladu a jakousi bezstarostnost. Ve fotkách Veronika zachytila modely přirozeně, lehce a hravě v kontrastu ke klasické komerční fotografii, což je také téma, kterému se dlouhodobě věnuje ve svých projektech. Oficiální přístup s hravým a přirozeným, střet dvou kontrastů – realit hravosti a přirozenosti ale zároveň umělosti, která působí v harmonii a celku. Stejně tak jako se tyto prvky prolínají v celé kolekci. Spolupráce to byla skvělá, moc si rozumíme, vzájemně se inspirujeme a vše probíhalo přirozeně. Pro styling jsme zvolily šperky designérky Milevy Testas z Mallorky, se kterou se osobně znám. Vše do sebe zapadlo, jak barevně, tak náladou a moc jsme si to užily! Přijde mi, že tímto jsme celý proces a vývoj kolekce uzavřely a společně dotáhly.
Odkud čerpáte tuto netradiční barevnost a materiály? Jsou kousky one-of-kind, nebo je dokážete jednoduše reprodukovat?
Za ten rok na Mallorce jsem začala vnímat barvy úplně jinak a nadchla jsem se pro jejich kombinace. Na základě jasné představy o celkové barevnosti jsem se snažila vhodné materiály najít a doplňovat. Jde o mix materiálů, některé modely jsou pouze v jednom kusu – autorské a nereprodukovatelné. Zároveň se v kolekci objevují i produkty, které je možné vyrobit jak ve více kusech, barvách, i velikostech.
Kolekci doplňují výrazné šperky. Jaký je jejich příběh?
Oděvní kolekci doplňují one-piece šperky designéra Ondřeje Stáry, absolventa Ateliéru K.O.V. na UMPRUM. Estetika kolekce vychází z konceptu beach artifacts – často neidentifikovatelných vyplavenin z moře, které nacházíme na souši. Šperky využívají autorem vyvinutý princip vrstvení tenkých plechů, které dohromady vytvářejí složité struktury. Každý šperk je jedinečný originál, podobně jako mořské vyplaveniny. Tvůrčí propojení se stejně jako koncept kolekce, zrodilo na Mallorce. Šperky jsou součástí looků a zároveň se v některých případech stávají přímou součástí jednotlivých oděvů, například ve formě spojovacích prvků nebo manžetových knoflíků. A pro styling kolekce k editorialu na Mallorce jsem pak spolupracovala s designérkou Milevou Testas. Šperky jsou ručně vyráběny na Mallorce v pár kusech, ve spolupráci s tamními řemeslníky. Esteticky jsou velmi výrazné a odlišné od šperků, na které jsme u nás zvyklí.
Všichni mluví o krizi, čeští návrháři a designéři si ale navzdory situaci otevírají stores a studia v centru Prahy. Vy jste si před pár týdny otevřela store spojený s ateliérem na pražských Vinohradech. Co v dnešní době obnáší otevřít si svůj vlastní concept store?
Nejedná se tak úplně o store jako spíš showroom v rámci ateliéru, kde už několik let veškeré projekty vznikají. Toto studio sdílím ještě se dvěma kamarádkami a byl námi dlouhodobě využívaný spíše jako dílna a místo, kde veškeré věci vznikají ale chyběl prostor pro prezentaci. Postupem času nám dávalo větší smysl propojení těchto dvou rovin. Chceme tak i nadále celý prostor využívat jako místo pro pop-upy, kde se setkává výrobní část procesu s finálním produktem a prezentací, kam se mohou potenciální zákazníci přijít podívat a modely vyzkoušet. Je to samozřejmě náročný krok ale myslím, že je důležité, mít místo, kde je možné jednoduše představit spolupráce a zajímavé projekty tak přiblížit veřejnosti.
Co byste chtěla lidem na českém trhu přinášet?
Zábavné a zároveň seriózní kousky, kde i vysoce praktické produkty s nadsázkou skrývají jednotlivé příběhy. Modely, kde se spojují zdánlivě nesourodé prvky s důrazem na udržitelnost a lokální výrobu ale to už beru jako samozřejmost. Asi bych to charakterizovala jako komplety s estetikou modern working girl, kde i vysoce praktické produkty v sobě mohou obsahovat nádech rozvernosti.
Zdroj: Autorský text
- Zdroj článku: