Zemřel Kansai Yamamoto – samouk tvořící pro Bowieho i Louis Vuitton

Yamamoto se narodil v roce 1944 v japonské Jokohomě. V Nihonu studoval stavební inženýrství a angličtinu, ale už v roce 1965 univerzitu opustil, aby se naplno věnoval módě. Tu se rozhodl studovat na vlastní pěst a zkušenosti sbíral v ateliérech návrhářů Junky Koshino nebo Hisashiho Hosonoha. V roce 1967 obdržel cenu od vyhlášené japonské univerzity Bunka Fashion College. Yamamoto byl prvním japonským návrhářem, který uspořádal přehlídku v Londýně, kde se pro své teatrální a avantgardní modely těšil velké pozornosti. Takové, že si jej oblíbila nejsilnější jména hudebního průmyslu tehdejší doby. Oblékal Eltona Johna, Stevie Wonder i Davida Bowieho. Byly to právě extravagantní kostýmy pro Ziggyho Stardusta, alter-ego Bowieho, díky kterým se Yamamoto proslavil po celém světě. V roce 2016 vzájemnou spolupráci okomentoval slovy:

Byla to chemická reakce, moje modely se staly součástí Davidovy hudby, součástí jeho poselství celému světu.

 

V devadesátých letech se Yamamoto vrátil k tradiční japonské tvorbě, kimonu a minimalismu. Uspořádal několik významných přehlídek a projektů, například v londýnském Museu Victoria & Albert nebo na moskevském Rudém náměstí. V roce 2018 vytvořil modely a doplňky pro resort kolekci francouzského domu Louis Vuitton, které se s odleskem flitrů odkazovaly na japonské stylizované divadlo Kabuki. Jeho poslední kreativní projekt, virtuální přehlídka Nippon Genki Project 2020 Super Energy, vyjde podle plánu v pátek 31. července 2020.

issue

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. (Akce platí pouze pro ČR.)