Stardance X: Tatiana Kovaříková a její dechberoucí taneční kostýmy

Desátý ročník kultovního televizního pořadu Stardance je v plném proudu a tentokrát připomene to nejlepší z historie, ale zároveň odhaluje řadu novinek. Jednou z nich je třeba nová návrhářka kostýmů pro všechny soutěžící. Tatianu Kovaříkovou rozhodně není třeba fanouškům české módní scény představovat. Od samého počátku své tvorby je módní designérka známá nadčasovostí jednotlivých modelů. Napříč všemi jejími kolekcemi se dají jednotlivé kusy a prvky velmi dobře kombinovat. Tatiana Kovaříková svým přístupem vždy prezentovala kvalitní tvorbou zastávající tzv. „slow fashion“.  Móda je podle ní záležitostí okamžiku, ale je vždy dobré, když je za ní cítit tradice, historie a úcta k danému řemeslu.

Přečtěte si na ELLE.cz rozhovor, jak vznikají kostýmy pro populární taneční soutěž a v čem se navrhování tanečních kostýmů liší od praxe „návrhářky slavných“?

ELLE: Jaké byly tvoje první pocity, když jsi dostala od České televize nabídku navrhovat kostýmy do televizního pořadu Stardance?

StarDance je krásný projekt a navrhování kostýmů pro takový pořad bylo pro mne velkou výzvou.

Váhala jsi třeba chvilku než jsi řekla ano?

Ano,váhala jsem..vlastně jsem neustále zaneprázdněná a neuměla jsem si představit, že bych tento projekt časově zvládla.Nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím. Je to pro mě vcelku nový úhel pohledu na šaty a baví mě to.

Jak vypadá navrhování kostýmů pro přímé přenosy v praxi? Popiš nám prosím celý proces od návrhu až po realizaci?

Začíná 10 tanečních párů, kteří mají přidělěné tance. Tanečník vymyslí choreografii, řekne mi své požadavky na kostým a já navrhuji. Většinou mám celkem rychle jasno, někdy se zaseknu. První dva díly se šije pro deset párů, od druhého dílu se začíná vyřazovat. Počty kostýmů se snižují. Od šestého dílu, kdy je pět tanečních párů, se jim zdvojuje počet tanců, tím pádem se opět zdvojnásobuje počet kostýmů. Určitě náročnější jsou dámské šaty, tudíž  stále kreslím a vymýšlím….

Stardance x Tatiana

Je velký rozdíl navrhovat velkou večerní toaletu pro klientu a tvořit taneční kostýmy do televize?

Je to určitě rozdíl. Velké večerní šaty jsou velmi krejčovsky vypracované, pokud jsou šité na míru, musí sedět každý milimetr. U tanečních kostýmů je tomu trochu jinak - jsou šité převážně z elastických materiálů a tomu odpovídá i zpracování. Hodně se pak kostýmy zdobí kameny, flirty, korálky nebo trášněmi. Samozřejmě záleží na druhu, zda se jedná o šaty pro standardní či latinskoamerický tanec. 

Co je pro tebe při tvorbě návrhů nejdůležitější? 

Pro mne jsou nejdůležitějsí tanečníci. Musí se v šatech cítit dobře, líbit se jim a souznít s pohybem. V návrzích vycházím z choreografie, kterou vytváří profesionální tanečníci. A jsem v úzkém kontaktu s dramaturgií, která citlivě vybírá tance a hudbu pro soutěžní taneční páry.

Kde bereš inspiraci? Radíš se třeba s jednotlivými vystupujícími páry? Říkají ti, co by si přáli mít na sobě?

Již někoilk měsíců studuji taneční společenské šaty na internetu..je to velmi zajímavé.

Sleduješ sama desátou sérii i z pozice diváka nebo na to není čas? 

Samozřejmě vše sleduji, ale většinou ze zákulisí. Zepředu na to není čas..

Stardance x Tatiana
Info ikona

Kdo je tvůj tajný favorit? 

Musím říct, že tanečníci jsou velmi dobře typově vybraní k sobě. Všichni jsou pro mne vítězové! Je úžasné vidět, jak se týden co týden zdokonalují.

Máš sama ráda tanec?

Tanec se mi moc líbí. Nejsem žádná velká tanečnice, když vidím všechny tanečníky na StarDance, tak možná ani nevylezu na parket….ale tanec mám opravdu ráda. Před plesovou sezonou si s manželem bereme hodiny tance, abychom se společně sladili :-)

EBC promo