25 let Sexu ve městě: Exkluzivní rozhovor s hvězdami seriálu

Carrie, Miranda, Charlotte a Samantha utrácely za boty a kabelky od designérů vlastní peníze, mezi jejich kamarády patřili gayové, lesby i drag queens, otevřeně se bavily o tom, co se odehrává v jejich ložnicích, a one-night-stand pro ně rozhodně nebyl tabu. Prošlapaly tak cestu mnohým jiným seriálovým hrdinkám, tvůrkyně mileniálského seriálu Girls Lena Dunham inspirace otevřeně přiznává a ani Euphoria by na HBO neměla tak plodné podhoubí bez čtyřlístku sebevědomých Newyorčanek.

Žijeme ve společnosti vychované myšlenkou, že starší ženy už nejsou ničím zajímavé.

Po šesti sériích, dvou filmech a desetileté pauze se tvůrci rozhodli přijít s pokračováním nazvaným A jak to bylo dál… Seriál sice přišel o představitelku jedné z hlavních hrdinek – Kim Cattrall odmítla znovu si zahrát Samanthu už při přípravách nakonec neuskutečněného třetího filmu a do sequelu už proto nebyla oslovena –, přesto intenzivně sbíral diváky. Letos v červnu tak vyšla už druhá řada a nehledě na kontroverzi, kterou seriál vyvolává (ať už jde o pro někoho přehnaně tlačenou a pro jiného nešikovně pojatou diverzitní linku, nebo do sebe zahleděné #richpeopleproblems), si stejně jako kdysi Sex ve městě našel své fanoušky. Některé nalákaly právě nové, rozmanitější postavy, jiní sledují A jak to bylo dál… převážně z nostalgie, další stále baví excentrická móda nebo témata týkající se stárnutí, menopauzy nebo životě žen po padesátce (které občas jako by z mediálního prostoru magicky zmizely).

And just like that, přichází zvrat

Druhá série navíc slibuje nejeden zvrat. Kromě toho, že se v nové řadě objeví feministická ikona Gloria Steinem, která si zahrála samu sebe, se na jednu jedinou epizodu překvapivě vrací také Samantha. A to nejen skrze sms zprávy jako v řadě předchozí – tentokrát ji uvidíme v celém jejím charismatu, od hlavy až k patě oblečenou od kostymérky Patricie Field, která už se na sequelu jinak taktéž nepodílí. Vrací se také starý malý byt na Upper East Side a autorka tohoto textu musí přiznat, že je jí Carrie ve skromném jednopokojáku mnohem sympatičtější než v kaftanu v Dubaji. Sympatická je i její představitelka Sarah Jessica Parker, stejně jako Cynthia Nixon a Kristin Davis, se kterými měla redakce ELLE možnost mluvit během novinářské videokonference. Jak vnímají význam kultovního seriálu? Co čeká jejich postavy v nové řadě? Na to všechno jsme se jich neváhali zeptat.

Hvězdy seriálu And Just Like That exkluzivně pro ELLE

Sarah Jessico, co vás před pětadvaceti lety nalákalo přijmout roli Carrie Bradshaw?  

Poprvé jsem potkala Darrena Stara (tvůrce a scenárista seriálu Sex ve městě, pozn. red.) při obědě a byla jsem nervózní ze smlouvy, kterou mi chtěl nabídnout. Tehdy se běžně dohody podepisovaly na sedm let a mně to přišlo jako spousta času! Jenže hned po přečtení pilotního scénáře jsem pochopila, že se jedná o něco výjimečného. Dala jsem ho přečíst také svému tehdejšímu příteli, dnes manželovi Matthewovi a nejstaršímu bratrovi, a oba mi řekli to samé: ‚Do toho musíš jít!‘ A je to naprosto jedinečný zážitek, hrát tak dlouho jednu postavu s lidmi, kteří stejně dlouho hrají své role. Jako herec se vyvíjíte, když máte spoustu času sbírat zkušenosti, a my jsme měli velké štěstí, že se našlo publikum, které k nám bylo tolik let vstřícné. 

Proč si podle vás Sex ve městě zamilovalo tolik žen všech věkových kategorií po celém světě? 

Protože nám tehdy HBO umožnilo vést takové konverzace, které by komerční televize prostě nedovolily. A to nemluvím o nadávkách, ale o druhu jazyka, který je velmi intimní, temperamentní, břitký, navíc v diskuzích mezi čtyřmi ženami, které se týkaly jejich intimního života. A na světě byly a stále jsou ženy, které tyhle rozhovory vedly se svými kamarádkami, jenom je předtím nikdy neviděly v televizi. Myslím, že díky Sexu ve městě ženy viděly samy sebe a svá přátelství, nebo alespoň taková přátelství, která si pro sebe přály. My jsme rozhodně nebyly první výrazné ženské hlavní hrdinky v televizi, byly tu ženy jako Mary Tyler Moore nebo Marlo Thomas, ale něco na povaze vztahů našich postav bylo prostě jiné. A když si to „něco“ našlo publikum, a to publikum rostlo, povzbudilo to další studia, tvůrce a scenáristy k tomu, aby přestali psát „pro ženy“ podle typického scénáře a začali psát „o ženách“ – tak, aby se cítily sebevědomé.  

And Just Like That

 

V závěrečné minutě šestého dílu A jak to bylo dál… odešle Carrie e-mail Aidanovi, svému bývalému snoubenci, kterému zlomila srdce. A jak víme z proma na sociálních médiích, Aidan odpoví. Proč jste se rozhodli přivést jeho postavu zpět do hry? 

Nápady na to, kudy se příběh bude vyvíjet, jsou dílem Michaela Patricka Kinga. Většinou se sejdeme před tím, než s týmem začnou sepisovat scénář na další sezonu, a tyto nápady mi nadhazuje. Když přišel s tím, že by se mohl vrátit John Corbett, byla jsem nadšená, protože s ním moc ráda pracuji. Navíc mi to přišlo zajímavé. V druhé sérii už Carrie trochu setřásla smutek, který prožívala v té předchozí. Když vychází v první epizodě ze dveří, je už mnohem živější. Věnovala dostatečný čas oplakávání a teď kouká na New York zas a znovu jako na místo příslibu a naděje, romanticky i profesionálně, a hledá způsoby, jak tam zase existovat. Nechci prozradit příliš, jak se to mezi nimi vyvine – nebo nevyvine –, v co doufají, a v co naopak ne, ale určitě to ukazuje, že Carrie zase přemýšlí o životě a o lásce. 

Cynthio, v Sexu ve městě byla Miranda obvykle hlasem rozumu, zatímco v A jak to bylo dál… dělá poměrně překvapivá rozhodnutí. Myslíte, že už byla unavená ze života plného racia? 

To je zajímavé, já jsem Mirandu nikdy neviděla jako hlas rozumu. Pro mě byla vždy hlasem ctižádosti, feminismu, síly, pobouřeným z mužských přešlapů, nespravedlnosti a ze slabochů. Vždycky jsem ji měla za horkou hlavu, trochu jako by byla slon v porcelánu, který se občas musel přijít omluvit, vychladnout, trochu se zamyslet. A myslím, že právě v A jak to bylo dál… se tahle Miranda zase vrátila, v době rostoucího politického napětí našla touhu bojovat proti rasismu, Trumpovi, xenofobii, diskriminaci přistěhovalců… v té době byla Amerika vystavena takové nenávisti. Vidíte proto zase starou dobrou Mirandu, akorát ve světě s novými nespravedlnostmi, a její dřívější divokost je zpět.

Chcete si přečíst celý rozhovor? V plném znění jej najdete v tištěném vydání srpnové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Mohlo by se vám líbit

Kim Cattrall se vrací. And Just Like That, Samantha je zpět!

Už to skoro vypadalo, že se s ní znovu neshledáme...
elle.cz

Zdroj: HBO Max, autorský rozhovor s herečkami

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24