Šéfredaktorka Thea Kučerová: „Make it rain!“

První peníze jsem si vydělala prodejem ručně pletených náramků. Jeden stál pět korun a s výdělkem jsem byla dost spokojená. Cena mojí práce od té doby bohudík vzrostla, je to ale zkušenost, ke které se občas vracím, hlavně proto, že s ní přišel i opojný pocit sebevědomí – něco umím a na oplátku za to dostanu peníze! Stejně nadšená jsem byla, když jsem dostala první dýška v kavárně, hromádku eur na letní brigádě v Řecku a nakonec i tu první OPRAVDOVOU výplatu v první OPRAVDOVÉ práci. Jestli jsem ji celou propila, si už nepamatuju.

O peníze ale šlo vždy až na druhém místě. Kouzlo mincí a papírků pro mě vždycky spočívalo v tom, že se dají směnit za zážitky. U nás doma se nikdy přehnaně nešetřilo. Svou rodinu bych (a myslím, že mi to odpustí) nazvala ryze bohémskou. Když bylo z čeho brát, tak se to roztáčelo, když zrovna ne, nějak se to vymyslelo. Příšerně drahé Norsko jsme projeli se stanem, v Toskánsku jsme každé léto bydleli u italských přátel (kteří to asi brali trochu jako charitu pro rodinu z postsovětského bloku) a zmrzlinu si dávali jen za odměnu. Tohle umění žít z mála, ale bohatství si dosytosti užít si nesu ve vínku i nadále.

Mohlo by se vám líbit

Mezinárodní den žen: Řekni mi, co na sobě máš ráda

Zkuste si společně s ELLE procvičit lásku k sobě samotné. Zasloužíte si to.
elle.cz

Když uhodil covid a všichni jsme se ponořili do časů nejistoty, volala mi vyděšená kamarádka: „Co se mnou bude? Co když mě vyhodí? Konečně mám dreamjob, a teď o to přijdu?“ Mě ale tohle překvapivě vůbec netrápilo. Jsi dostatečně šikovná, aby ses uživila v každé době? Tak se nemáš čeho bát.

Můj táta, drobný, ale vášnivý podnikatel, vždycky říká: „Já bych i chtěl být jako ti pastevci někde na Novém Zélandu a celý den koukat do krajiny. Jenže já bych za dva dny vymyslel způsob, jak ty ovečky importovat na další ostrovy, a zas bych v tom podnikání byl až po uši!“ Podnikavá povaha vás hladovět nenechá, a i když možná nikdy nebudete boháči, vždycky nějak vyžijete. Mnoho z nejúspěšnějších lidí světa o tom ví své, i (dnes už velmi kontroverzní) Elon Musk měl dlouhá období, kdy padal z finančních výšin na dno a zase zpět.

Jedna z prvních finfluencerek na světě Haley Sacks v rozhovoru na straně 67 připomíná: „I když říkáte, že vás peníze nezajímají, není to pravda. Jenom je ignorujete a způsobují vám úzkost. Finanční wellness je stejně důležité jako wellness fyzické a mentální.“ Osvojit si řeč peněz vám totiž do rukou vloží otěže. Závod, jak jich vydělat co nejvíc (po vzoru vlků z Wall Street), za tím však nehledejte. Peníze jsou příjemný nástroj, energie, ne metrika, která určuje vaší hodnotu. Peníze dávají svobodu – žít nebo cestovat tam, kde duše jásá, jíst to, co tělo potřebuje, obdarovat ty, pro které srdce plesá, nebo ty, kteří to zrovna potřebují. Svobodu mít volbu. Peníze sice korumpují, ale jen ty, kteří si od nich nechají poroučet. I proto je dobře, že jsou ve smečce konečně slyšet i vlčice. Ty místo drápů používají měkké packy, místo ega intuici, a než aby s vrčením odháněly vetřelce, udělají vedle sebe místo, a ještě vám poradí, kde sehnat nejlepší oběd. Buďme vlčice.

Svůj výtisk čerstvé, dubnové ELLE si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.