Mexiko, země plná barev, chutí, cenotes a kontrastů

Zavíří kolem mne prach vyprahlé ulice a za rohem se rozezní bubny a rytmické dupání. Jsou to teprve dvě hodiny, co jsem vystoupila z letadla v mexickém městě Oaxaca, a už mě pohltilo barevnými ulicemi, kakofonií zvuků a horkým sluncem. Vynoří se průvod lidí se slaměnými klobouky, v kostýmech ze stovek barevných pentlí. Za nimi muzikanti hrající na akordeon a tančící lidé v maskách. Co se oslavuje? Dívka, která jde v čele průvodu v záplavě volánů, slaví quinceañera, patnáctiny. Vzpomínám na svoje narozeniny, která se odehrály v čajovně s pár spolužáky. Tohle má rozhodně více stylu, barev a energie – ostatně jako vše v Mexiku.

Exotická Havaj: Vzdálené ostrovy ukrývají mnohem víc než jen pláže

elle.cz

Mexico City, město plné kontrastů

Vydali jsme se do této obrovské země na tři týdny společně s mámou a bráchou. Unavení zimním deficitem slunce a vzruchů chceme od všeho trochu: Mezoamerickou historii, tajemné pyramidy, kila guacamole, tyrkysový Karibik a snědé opálení. První zastávka je Mexico City, kterému se přezdívá CDMX (podle La Ciudad de Mexico). Jako v jakémkoli jiném velkém městě v centru najdete hip kavárny, office parky a luxusní butiky. Na okrajích se pak v kopcích rozléhají chudé čtvrtě, favely, jeden otlučený barevný domek vedle druhého. V průvodci najdete přesnou zastávku metra, kam nejdál vám jako turistovi doporučují se vydat. Město kontrastů.

Z muzea na pyramidy

První noc se mi trochu motá hlava – možná je to jet lagem, možná tím, že jsme 2000 metrů nad mořem… V centru rozhodně nevynechte impozantní Národní muzeum antropologie s krásnou vzdušnou architekturou, které dominuje fontána, a hlavně cenným Slunečním kamenem. Říká se mu Aztécký kalendář, přestože nikdy nesloužil k počítání času. Vyjíždíme za město a s obavami pozorujeme kouř ze stále aktivního vulkánu Popocatepetl. Místní mu říkají El Popo, kdo by se zdržoval jazykolamem. Náš průvodce pokrčí rameny –  El Popo kouří každý den, není důvod k obavám. Naopak, je to příležitost k zastávce na focení. Dorazíme do Teotihuacánu, tajemného rozlehlého komplexu s pyramidami Slunce a Měsíce. Odráží se od nich řev jaguářích píšťalek místních prodejců suvenýrů, který se následně točí v malých větrných vírech. Doposud je záhadou, kdo byli zakladatelé Teotihuacánu, protože po sobě nezanechali žádné písemné památky a v sedmém století město opustili.

Cestuje s ní i Leoš Mareš: Češka se svou cestovní agenturou plní sny

elle.cz

Tulum na pomezí

Během pandemie byl na pyramidy vstup zakázán, tak začaly rychle zarůstat trávou a keři. Pochopila jsem, proč se říká, že někdo „objevil pyramidy”, i když… jak se jen dají obrovské pyramidy přehlédnout? Na cestě zpět se na všechny travnaté kopce v dálce dívám s podezřením. Pokračujeme do Tulumu, povinné zastávky u Karibského moře. Cancún nás kromě písečných pláží příliš neosloví, je to pulzující řada hotelů, pohodlná destinace pro americké seniory a bezedná margarita pro studenty během amerických jarních prázdnin. Tulum je takový mladší brácha Cancúnu, v ezo a eko kabátku – nebo spíš kaftanu? Kolem pláže se vinou boutique hotely, stylové bary, jóga studia a butiky prodávající rozevláté kalhoty a slaměné klobouky. Všechny očividně dostaly stejný brief pro interiérový design: džungle, přírodní materiály a k tomu špetka Burning Mana. #BeInTheMoment, ale s kreditkou vždy po ruce. Tady nepotřebujete pesos, stačí americké dolary. Když vyrazím projít si centrum pěšky, narazím na mix chátrajících vil a zároveň ambiciózních rozestavěných hotelových komplexů. Tulum je tak trochu rozkročený mezi místem, které bylo trendy, a které se chystá být cool znovu.

Došlo i na cenotes

Po dvou dnech popíjení margarit na lehátku máme chuť na akci a jedeme navštívit cenotes, jeskyně zatopené křišťálově čistou vodou. Tipuji, že v okolí Tulumu jste vždy maximálně deset minut od nějaké cenote, stačí si půjčit kolo nebo zavolat taxi. Jako rodák z jižní Moravy bych návštěvu cenotes přirovnala k Punkevním jeskyním. S tím rozdílem, že jimi procházíte po pas v teplé průzračné vodě a obdivujete stalagmity a stalaktity zblízka. Na Yucatánu je prý více než šest tisíc cenotes. Nikdo samozřejmě nemá zmapované všechny, což momentálně komplikuje výstavbu železniční trati, která má vést napříč poloostrovem a zpřístupnit méně turistické regiony...

Chcete se si článek přečíst celý? Najdete jej v aktuálním vydání. Svůj výtisk zářijové ELLE si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

Objevte finskou metropoli. Zamilujete si Helsinky na první pohled?

elle.cz

Zdroj: Autorský článek