Co potřebuje vaše pleť v létě? Kvalitní make-up s SPF

text: Veronika Kučerová 

 

Co znamená SPF? 

Tahle tři písmenka, jež jsou zkratkou pro Sun Protection Factor, vídáme na všech možných produktech a jejich obalech. Proč je přípravek s SPF lepší než nějaký jiný, který ho nemá? Ultrafialové záření je totiž lidskému oku neviditelné, ale může napáchat hodně škody – spálit kůži, zvýšit riziko melanomu i poškodit kolagenová vlákna. SPF je ochranný faktor, který vyjadřujeme číselnou hodnotou, a chrání nás před UVB zářením. Jsme zvyklí, že tento faktor obsahují opalovací prostředky, ale chránit svou pleť bychom měli i ve chvíli, kdy zrovna neležíme v bikinách na pláži. Ideální volbou jsou proto denní pleťové krémy a také make-upy s SPF. 

Jaký make-up s SPF si vybrat? 

V první řadě pozor, žádný make-up s ochranným filtrem nenahradí opalovací krém. Je tedy velice dobré se make-upy chránit, ale základ s faktorem 15 nám samozřejmě neprokáže úplně stejnou službu jako opalovací krém s SPF 30 a víc. Někdo by mohl namítat, že je přece možné použít opalovací krém jako základ pod make-up, ale nikoli. Některé z nás opravdu nechtějí hutný opalovák jako základ, vrstvu make-upu na to a navíc být cítit jako lékárna. Jaký make-up si vybrat vám neřekneme. Výběr je tak individuální záležitostí, že si rozhodně netroufáme doporučit jeden dokonalý make-up, ze kterého bude každý nadšený. Takový ani neexistuje. Rozhodně vám ale dáme tipy na naše oblíbence s nižším i vyšším SPF. 

 

Elle Beauty Club doporučuje:

  • Max Factor Healthy Skin Harmony má SPF 20 a zaručí vám střední krytí. Už podle svého názvu by měl udržet pokožku zdravou a rozzářenou. 
  • Teint Idole Ultra Wear nabízí SPF 15 a můžete si vybrat z opravdu obrovského množství odstínů. Vaší pleti dodá lehké až střední krytí a zanechá ji hydratovanou. 
  • Legenda mezi make-upy – Estée Lauder Doublewear Nude Water Fresh – má SPF 30 a dokonale sjednotí tón vaší pleti. 
  • Lancôme Teint Idole Ultra Cushion vám nabídne SPF 50, což z něj dělá našeho favorita! Zaručí vaší pleti vysoké krytí, a když si zvládnete vybrat z poněkud užšího množství odstínů, určitě budete nadšení. 
ELLE Beauty Club doporučuje: