13 věcí, které jste možná nevěděli o Cate Blanchett

 

1. Catherine Elise „Cate“ Blanchett se narodila 14. května 1969 v Ivanhoe – na předměstí Melbourne.

2. Jejími rodiči jsou June a Bobby. June pochází z Austrálie, kde působila jako učitelka a stavební podnikatelka. Robert je původem z Texasu. Svou ženu potkal, když sloužil v námořnictvu Spojených Států jako poddůstojník. A byl jí tak okouzlen, že se později přestěhoval do Melbourne, kde začal působit jako reklamní agent a kde se oženil se svou láskou a měl s ní tři děti.

3. Když bylo Cate 10 let, její otec znenadání zemřel na infarkt, a to ve 40 letech. Po jeho smrti na tom nebyla rodina finančně nejlépe a její matka se zadlužila, aby mohla svým dětem zajistit dobré vzdělání.

4. Blanchett vystudovala dívčí gymnázium, kde našla svou vášeň k herectví. Poté se pustila do studia ekonomiky a výtvarných umění na Melbournské univerzitě. Když jí však bylo 18, jela na dovolenou do Egypta a jeden z hostů v hotelu, kde pobývali, jí nabídl hrát komparz v jeho filmu. Potom, co se vrátila domů, se přestěhovala do Sydney a začala studovat na Národním institutu dramatického umění. Ten úspěšně dokončila v roce 1992, kdy začala i její herecká kariéra.

5. Své první roky strávila v divadle Sydney Theathre Company. Již po roce hraní byla oceněna divadelními kritiky jako nejlepší nováček, a tak není divu, že v divadle dlouho nezůstala.

6. Roku 1997 si zahrála hned ve třech filmech – Oscar a Lucinda, Zaplaťpánbůh potkal Lizzie, Cesta do ráje – a u dvou z nich byla nominována na Ocenění Australského filmového institutu. To nakonec získala pouze u filmu Zaplaťpánbůh potkal Lizzie a to v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

7. Další ocenění ale přišla dříve, než by člověk řekl švec. V roce 1998 Blanchett ztvárnila Alžbětu I. ve filmu Královna Alžběta a díky němu získala nominaci na Oscara za nejlepší herečku. Tento rok toto ocenění zůstalo pouze u nominace, vysloužila si ale cenu Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA) a Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve filmovém dramatu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

8. Oscara získala v roce 2004 za nejlepší ženský vedlejší výkon za roli Katharine Hepburnové ve filmu Letec a v roce 2014 jím byla oceněna v sekci nejlepší herečka v hlavní roli za její výkon ve filmu Jasmíniny slzy. Během své kariéry tak získala celkem dva Oscary, dvě ceny BAFTA a tři Zlaté Glóby.

9. Mimo hraní působí také jako exekutivní producentka (Carol, Truth).

10. V roce 2007 byla uvedena časopisem Time na seznam sta nejvlivnějších lidí planety a časopisem Forbes byla označena za jednu z nejúspěšnějších hereček. Kromě toho byla v roce 2008 jmenována členkou poroty (jako jediná žena), jež nominovala účastníky Australského summitu 2020 Kevina Rudda.

11. V roce 2018 na filmovém festivalu v Cannes vedla Selmu Hayekovou, Kristen Stewartovou a 79 dalších hereček, producentek a režisérek, které kráčely ruku v ruce v protestu na červeném koberci a požadovaly stejné platové ohodnocení pro ženy i muže a ukončení sexuálního obtěžování v Hollywoodu .

12. Cate si za svých 52 let života zahrála v 66 filmech, 11 seriálech, 22 divadelních hrách a 1 videoklipu.

13. Jejím manželem je dramatik a scenárista Andrew Upton, s nímž se seznámila v roce 1996, když hrála v inscenaci The Seagull. Rozhodně se však nejednalo o lásku na první pohled. O svém budoucím manželovi si herečka tehdy myslela, že je arogantní a on o ní, že je nevšímavá. Vzali se v roce 2004 a dnes mají 4 děti (3 biologické, jedno adoptované).

Mohlo by se vám líbit

CATE BLANCHETT: Každá moje role voní jinak

U příležitosti představení nové vůně Giorgio Armani Sì Intense jsme vyzpovídali herečku Cate Blanchett, která je ambasadorkou značky již dlouhých osm let. Prozradí vám, jak být nejlepší verzí sebe sama, jaké jsou její beauty triky i proč přestala nosit boty.
elle.cz