13 věcí, které jste možná nevěděli o Cate Blanchett

 

1. Catherine Elise „Cate“ Blanchett se narodila 14. května 1969 v Ivanhoe – na předměstí Melbourne.

2. Jejími rodiči jsou June a Bobby. June pochází z Austrálie, kde působila jako učitelka a stavební podnikatelka. Robert je původem z Texasu. Svou ženu potkal, když sloužil v námořnictvu Spojených Států jako poddůstojník. A byl jí tak okouzlen, že se později přestěhoval do Melbourne, kde začal působit jako reklamní agent a kde se oženil se svou láskou a měl s ní tři děti.

3. Když bylo Cate 10 let, její otec znenadání zemřel na infarkt, a to ve 40 letech. Po jeho smrti na tom nebyla rodina finančně nejlépe a její matka se zadlužila, aby mohla svým dětem zajistit dobré vzdělání.

4. Blanchett vystudovala dívčí gymnázium, kde našla svou vášeň k herectví. Poté se pustila do studia ekonomiky a výtvarných umění na Melbournské univerzitě. Když jí však bylo 18, jela na dovolenou do Egypta a jeden z hostů v hotelu, kde pobývali, jí nabídl hrát komparz v jeho filmu. Potom, co se vrátila domů, se přestěhovala do Sydney a začala studovat na Národním institutu dramatického umění. Ten úspěšně dokončila v roce 1992, kdy začala i její herecká kariéra.

5. Své první roky strávila v divadle Sydney Theathre Company. Již po roce hraní byla oceněna divadelními kritiky jako nejlepší nováček, a tak není divu, že v divadle dlouho nezůstala.

6. Roku 1997 si zahrála hned ve třech filmech – Oscar a Lucinda, Zaplaťpánbůh potkal Lizzie, Cesta do ráje – a u dvou z nich byla nominována na Ocenění Australského filmového institutu. To nakonec získala pouze u filmu Zaplaťpánbůh potkal Lizzie a to v kategorii nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

7. Další ocenění ale přišla dříve, než by člověk řekl švec. V roce 1998 Blanchett ztvárnila Alžbětu I. ve filmu Královna Alžběta a díky němu získala nominaci na Oscara za nejlepší herečku. Tento rok toto ocenění zůstalo pouze u nominace, vysloužila si ale cenu Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA) a Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve filmovém dramatu.

 

 

8. Oscara získala v roce 2004 za nejlepší ženský vedlejší výkon za roli Katharine Hepburnové ve filmu Letec a v roce 2014 jím byla oceněna v sekci nejlepší herečka v hlavní roli za její výkon ve filmu Jasmíniny slzy. Během své kariéry tak získala celkem dva Oscary, dvě ceny BAFTA a tři Zlaté Glóby.

9. Mimo hraní působí také jako exekutivní producentka (Carol, Truth).

10. V roce 2007 byla uvedena časopisem Time na seznam sta nejvlivnějších lidí planety a časopisem Forbes byla označena za jednu z nejúspěšnějších hereček. Kromě toho byla v roce 2008 jmenována členkou poroty (jako jediná žena), jež nominovala účastníky Australského summitu 2020 Kevina Rudda.

11. V roce 2018 na filmovém festivalu v Cannes vedla Selmu Hayekovou, Kristen Stewartovou a 79 dalších hereček, producentek a režisérek, které kráčely ruku v ruce v protestu na červeném koberci a požadovaly stejné platové ohodnocení pro ženy i muže a ukončení sexuálního obtěžování v Hollywoodu .

12. Cate si za svých 52 let života zahrála v 66 filmech, 11 seriálech, 22 divadelních hrách a 1 videoklipu.

13. Jejím manželem je dramatik a scenárista Andrew Upton, s nímž se seznámila v roce 1996, když hrála v inscenaci The Seagull. Rozhodně se však nejednalo o lásku na první pohled. O svém budoucím manželovi si herečka tehdy myslela, že je arogantní a on o ní, že je nevšímavá. Vzali se v roce 2004 a dnes mají 4 děti (3 biologické, jedno adoptované).

CATE BLANCHETT: Každá moje role voní jinak

elle.cz