Daniela Peštová exkluzivně: dopis svému mladšímu já

Milá Dany,

za chvíli se tvůj život obrátí vzhůru nohama a já Ti chci říct, ničeho se neboj, všechno bude dobrý. Co dobrý, úžasný! Aspoň z většiny. Čeká tě život, který by sis nevysnila ani v tom nejdivočejším snu. Bude to jedno velké dobrodružství, jež Tě odvede daleko od domova a od rodiny. Ne, nebude z Tebe učitelka, nezůstaneš v rodných Teplicích a Tvoje první dítě nebude dcera Barbora, jak si to plánuješ. Doteď jsi ještě nikdy neseděla v letadle a za pár měsíců budeš létat za prací concordem tak, jako ostatní jezdí metrem… Ale pěkně popořádku.

Maturitu jsi zvládla v pohodě, navzdory tomu, že míváš trému. Stejně dobře zvládneš i přijímačky na vysokou školu. I když se na ní moc dlouho neohřeješ. A až se budeš jednoho sychravého večera rozhodovat, jestli jít do kina, nebo ne, určitě běž. 

Potkáš tam Miladu Karasovou, která Tě přemluví, abys přišla na casting pařížské modelingové agentury. A uděláš něco, co by od Tebe nikdo nečekal. Ty na ten casting opravdu půjdeš. A vyhraješ ho! Odletíš do Paříže, kde budeš nějakou dobu žít, pak tě čeká New York, Tvoje osudové město. Tady zažiješ svoje největší high i absolutní low. Budeš žít v penthausu v oblacích, shlížet z výšky na Pátou avenue a štípat se, jak je to možné, že tohle je Tvůj život.

V práci se ti bude dařit. Hodně. A to před vynálezem sociálních sítí, takže si to užiješ, aniž bys o každém kroku referovala na Instagramu.
Daniela Peštová

Do modelingu vpluješ se zdánlivou lehkostí, bude se Ti dařit v podstatě od začátku. Budeš ovšem mít obavy, jestli to není všechno jen nějaký omyl, a tenhle pocit se Tě bude držet dost dlouho. Nějakou dobu Ti potrvá, než se vnitřně srovnáš. Budeš se cítit jako outsider a nemůže za to pouze jazyková bariéra. (Teď se jakžtakž domluvíš francouzsky, ale neměj obavy, angličtinu budeš ovládat pomalu lépe než svůj rodný jazyk, a i když si Tě bude nejstarší syn dobírat kvůli přízvuku, ani Tvoje italština není vůbec špatná.) Budeš se cítit nesvá, protože jsi zvyklá fotit se maximálně tak na školní fotku, a najednou máš vrhat pohledy do kamery, skákat na povel a tvářit se u toho naprosto přirozeně a Ty si budeš připadat jako úplný blbeček. A to špitání klientů a všech těch lidí za kamerou Ti také nepřidá na sebevědomí, kterého už takhle nemáš na rozdávání. 

Ale postupem času se to naučíš ignorovat a nebrat si to osobně. Co se nezmění a v čem se jen utvrdíš, je, že vnější krása bez té vnitřní nic moc neznamená. Postupně přijdeš na to, že Tvoje mindráky a nejistoty jsou ztrátou času. Že se nikdy nezavděčíš všem, že nikdy nebudeš pro všechny dost krásná, dost hubená, dost cool, a že je to tak o. k.! Takže se, prosím, netrap a neztrácej těmito myšlenkami čas. Naučíš se milovat svoje tělo, neřešit vrásky a ani nepodlehneš trendu botoxu a podobným zbytečnostem. 

Víš, jak moc se stydíš, jak zčervenáš jako rajče pokaždé, když tě osloví někdo neznámý. Nebo jak budeš radši hodiny bloudit, než aby ses někoho zeptala na cestu. Modeling pro Tebe bude terapie šokem. Procestuješ celý svět, budeš schopná konverzovat s cizími a neznámými lidmi s naprostou lehkostí, a navíc v několika jazycích. Budeš brát svoji práci velmi zodpovědně, vždy přijdeš připravená (až na ten jeden shoot na Coney Islandu – když Ti klient řekne „mani pedi ready“, neznamená to, že si budeš přemalovávat nehty na nohou cestou do práce na zadním sedadle auta, které Tě tam veze!) Váhu budeš řešit skoro denně. Bude Tě trápit, že máš boky a zadek. Vyzkoušíš nespočet diet, díky té Atkinsově Ti jeden čas poleze slanina i ušima a budeš tiše závidět všem svým ultraštíhlým kolegyním s tělem dospívajícího kluka a stehny bez celulitidy… „Body positivity” je pro Tebe (a zbytek světa) zatím hodně vzdálená budoucnost. Ale dočkáš se. Přijde doba, kdy si řekneš (a budeš si to opravdu myslet): Tady mě máte, to jsem já, berte nebo nechte být. A ten pocit bude k nezaplacení...

Více se dočtete v nové prosincové ELLE, která je právě na stáncích!

EBC promo