Božský Elvis: Změnil tvář populární hudby i Ameriky

 

Elvis Aaron Presley se narodil do velmi chudé rodiny jako druhý z dvojčat. Od dvou let zpíval v kostelním sboru, ale jeho výrazný talent se začal projevovat až v osmi letech. Dva roky nato se zúčastnil své první pěvecké soutěže a k jedenáctým narozeninám dostal svou první kytaru. Od strýce se naučil základní akordy, ale jinak sázel hlavně na své pocity. Byl samouk, denně poslouchal blues a country a broukal si v pokoji melodické písně. 

Mohlo by se vám líbit

Joyeux anniversaire Édith Piaf!

Legenda francouzského šansonu by dnes oslavila 106 let. Pojďte si s námi připomenout život jedinečné Édith Piaf, jejíž písně zná celý svět a poslouchá je i 58 let po její smrti.
elle.cz

Nahrávací studio navštívil poprvé v roce 1953, aby tam natočil desku pro svou maminku k narozeninám. Majitel studia v něm okamžitě rozpoznal potenciál a tak se Elvis následujícího roku do studia vrátil a nahrál tu už profesionálně svůj první hit That's All Right Mama. Po jeho odvysílání 7. června 1954 v rádiu WHBQ se strhla vlna bouřlivého ohlasu a ten večer byla píseň odvysílána celkem čtrnáckrát.

Krátce nato se Elvis setkal se svým manažerem Tomem Parkerem, a začal koncertovat na živo. Poprvé vystoupil na veřejnosti 30. července 1954 v klubu Bon Air a prožíval přitom horké chvilky. Když vyběhl na pódium, nohy se mu prý nekontrolovatelně třásly a hlas sotva ovládal. Dámské osazenstvo na něm přesto mohlo oči nechat. Když se o přestávce Elvis dostal do šatny, vůbec ničemu nerozuměl. "Vůbec jsem nechápal, proč všichni tolik křičeli. Vlastně jsem ani nezaznamenal, že se mé tělo hýbe - všechno jsem dělal naprosto přirozeně, instinktivně. Tak jsem se zeptal pódiového technika, co jsem to na tom jevišti vlastně dělal a on mi na to odpověděl, že ať už to bylo cokoliv, mám se koukat vrátit a předvést to znovu," svěřil se zpěvák v dokumentárním seriálu z roku 1972.

 

Elvis s Priscillou

 

Z Elvise se stala legenda doslova přes noc. Hrál, koncertoval, v jednom kuse cestoval. Objevil se i na filmovém plátně a během několika let prodal více než 130 milionů alb. Neskutečně zbohatl. V létě 1956 vydělával zhruba 40 tisíc dolarů týdně, kupoval domy i cadillaky. Když dva roky nato nastupoval do vojenské služby, vyprovázely ho davy fanynek. Právě v Německu, kde toho času sloužil, poznal svou velkou lásku Priscillu Wagner, s níž se v roce 1967 oženil. Po pouhých šesti letech se však jejich manželství rozpadlo, což Elvise zdrtilo. Začal pít, brát drogy, velmi přibral na váze a onemocněl také diabetem 2. typu. I přesto v následujících letech odehrál více než tisíc koncertů. V roce 1972 se stal prvním umělcem, který několikrát za sebou vyprodal slavnou halu Madison Square Garden v NewYorku. Zemřel 16. srpna 1977 ve svém domě pravděpodobně na srdeční selhání.

Mohlo by se vám líbit

Lamač srdcí Frank Sinatra okouzlil Marilyn, Grace Kelly i Miu Farrow

Sinatra byl jedním z největších zpěváků, který se kdy narodil a s jeho slávou přišlo také mnoho komplikovaných vztahů. Frank zkrátka miloval ženy a ony milovaly jeho. A aby také ne! Vždyť byl okouzlující, talentovaný, Oscarem ověnčený a neuvěřitelně šarmantní. Každá mince má ovšem dvě strany. Možná to bylo jeho excesivní holdování alkoholu, deprese či nespavost, jenž ho odsoudili k přelétavosti a snad byl zkrátka pouhým sukničkářem...
elle.cz

Elvisův pohřeb se stal celonárodní událostí. S rockovou legendou se přišlo rozloučit tisíce plačících fanoušků a oficiální kondolence přišla dokonce i z Bílého domu od prezidenta Jimmyho Cartera. "Smrt Elvise Presleyho způsobila celé zemi velký smutek. Byl jedinečný, nenahraditelný. Jeho hudba a osobnost, propojování bílého country s černým blues, navždy změnilo tvář americké kultury," napsal. Elvisovo sídlo Graceland v Memphisu se čtyři roky poté proměnilo v Muzeum a nyní je druhým nejnavštěvovanějším domem v USA po Bílém domě. Ročně sem zavítá více než půl milionu turistů.