Joyeux anniversaire Édith Piaf!

 

Édith Piaf, vlastním jménem Édith Giovanna Gassion, se narodila 19. prosince 1915 v Paříži. Její rodiče se jí krátce po narození vzdali. Malé Édith se ujala její babička, která ji vychovala v nevěstinci, kde se o ní staraly a pomáhaly ji vychovávat prostitutky. Ve třech letech Édith onemocněla a v souvislosti s tím přišla na 4 roky o zrak. Návrat zraku přisuzovala pouti k uctění Terezie z Lisieux, na níž se s prostitutkami vydaly, když bylo Édith 7 let. 

Pěvecký talent nejspíš zdědila po své matce, která byla kavárenská zpěvačka. Otec Édith byl pouliční akrobat, ve svých 14 letech se k němu přidala a začala zpívat na veřejnosti. O tři roky později porodila své jediné dítě, které po dvou letech bohužel zemřelo. Édith se po celou dobu pohybovala mezi pochybnými existencemi a pařížskou spodinou.

Lamač srdcí Frank Sinatra okouzlil Marilyn, Grace Kelly i Miu Farrow

elle.cz

Nelehké dětství a náročný osud Édith promítala do svých písní, které jsou díky tomu plné upřímných emocí a hloubky. V roce 1935, v jejích 20 let, ji objevil majitel kabaretu Louis Leplée. Právě Leplée ji umožnil vystoupit na pořádném jevišti před publikem a byl to právě on, který má na svědomí její pseudonym. Édith měřila pouhých 142 cm a byla velmi drobné tělesné stavby, proto ji přezdíval “la môme piaf” - malé vrabčátko. Toto umělecké jméno už zpěvačce zůstalo. Když se řekne Édith Piaf, každému se v hlavě rozezní buď ikonické “La vie en rose” nebo nesmrtelné “Je ne regrette rien”.

 

Édith Piaf
Info ikona

 

Krátce po jejím debutu už vystupovala ve velkých pařížských klubech. Začala svoji celoživotní spolupráci s francouzskou hudební skladatelkou Marguerite Monnot a ještě téhož roku nahrála své první dva songy. O rok později byl zastřelen Louis Leplée a Édith Piaf byla dokonce v jednu chvíli obviněna z jeho vraždy, což otřáslo s její kariérní image. Svojí pílí se opět dostala na vrchol a po roce 1940 patřila mezi nejpopulárnější zpěváky Francie. 

Po druhé světové válce odešla do USA, kde její hudební umění zprvu Američany příliš neoslovilo, zlomový bod přišel až s pozitivní recenzí od renomovaného newyorského kritika a její sláva tak překonala i oceán a v 50. letech dvakrát vystoupila ve slavné Carnegie Hall. Édith Piaf zemřela 10. října 1963 na rakovinu jater. Je pohřbena v Paříži a její hrob je jeden z nejnavštěvovanějších. Po hvězdné zpěvačce je dokonce pojmenovaná planetka: 3772 Piaf.

Poslechněte si skladbu “La vie en rose” v originální nahrávce při výročí narozenin nesmrtelné šansoniérky. Píseň vznikla v roce 1945 a v roce 1998 získala cenu Grammy Hall of Fame Award.

 

Marion Cotillard je největší rebelkou festivalu v Cannes

elle.cz

REKLAMA