Gisele Bündchen vám pomůže lépe dýchat

 

Než se stala jednou z nejvlivnějších modelek světa, vyrostla Gisele v eko-uvědomělé brazilské rodině. Její instagramový účet je ekosystémem sám o sobě a dělá z témat jako je udržitelnost a životní prostředí nejen sexy náměty ke konverzaci. S manželem Tomem Bradym vzdělávají své děti v udržitelném duchu. Na jejich “to-do” listu je například kompostování i péče o včely.

 

Gisele Bündchen

 

Co vás přesvědčilo k zapojení se do organizace UNEP?  

Vždy jsem cítila hluboké spojení s přírodou. Když jsem v roce 2004 poprvé navštívila Amazonii a místní domorodé kmeny, poprvé jsem viděla, jaký dopad na ně má ničení deštných pralesů, a nejen na ně, ale také na životní prostředí a volně žijící zvířata. Zde jsem se rozhodla, že udělám vše, co je v mých silách, abych pomohla. Tato zkušenost mi otevřela oči a šlo o jeden z nejdůležitějších okamžiků v mém životě. Od té doby používám svou “slávu”, abych zvýšila povědomí o důležitosti zachování našich přírodních zdrojů a jsem zastánkyní života v souladu s přírodou. Koneckonců, bez ní by nikdo z nás nemohl přežít.

Jaké jsou její současné cíle a projekty? 

Pracuji v UNEP, abych zvýšila povědomí o enviromentálních otázkách a pokračuji v agendě, pro kterou jsem se rozhodla ke svým 40. narozeninám - to je zasadit co nejvíce stromů, v tomto případě jich bylo 260 000 v Amazonii. Navíc se vždy snažím soustředit na svůj hlavní cíl, a tím je pomáhat vytvářet pozitivní dopad, kdekoliv na světě se nacházím. 

Jaká je nejhorší věc, jíž jste byla svědkem? 

Nejhorší byly asi požáry, které ničí vše, co jim přijde do cesty. Nejen stromy a zvířata, ale veškerou biodiverzitu. Lámalo mi to srdce. 

Jak na věc: Eko tipy českých celebrit

elle.cz

A něco, co vám naopak dalo největší naději? 

Naděje je všude kolem nás. Na světě je tolik tvrdě pracujících lidí, kteří jsou zapojeni do různých iniciativ a objevují řešení problémů, kterým čelíme. Na vlastní kůži jsem to zažila u projektu Agua Limpa v oblasti Brazílie, kde jsem vyrůstala. Poté, co jsme znovu zalesnili břehy řeky, celý ekosystém se změnil k lepšímu. Zlepšila se kvalita vody, vrátila se zvířata a pomohlo to celé biodiverzitě. Byla to také připomínka neuvěřitelné síly přírody, protože pokud jí podáte pomocnou roku, bohatě se vám odmění. 

Jak vnímáte, že se diskuze kolem ekologických otázek v posledních letech změnila? 

Dobrou zprávou je, že se společnost o tato témata zajímá mnohem více. Více lidí rozumí dopadu, který má životní prostředí na náš život a že musíme společně pracovat na tom, abychom zachovali naše společné přírodní zdroje. 

Pokud byste byla “prezidentkou světa” jaké zákony byste prosadila, aby byla naše planeta lepším místem k životu? 

No, za prvé by byly všechny společnosti zodpovědné za co nejetičtější a nejudržitelnější výrobu svých produktů. Také by byly nuceny praktikovat takzvanou zpětnou logistiku. To by například znamenalo, že by se musely šetrným způsobem zbavovat odpadu, jehož životní cyklus je u konce. Společnosti, které by v tomto směru šly příkladem a nejvíce by prospívaly společnosti by získaly daňové úlevy. Ty, které by se tím neřídily, by platily vyšší daně. Meditace a další nástroje, které nám dovolují hlubší sebepoznání, by se vyučovaly na každé škole, společně s enviromentální výchovou. Každý by vyrůstal vědom si toho, jaké mají jeho činy následky. Děti by trávily více času venku, což by prospívalo jejich fyzickému i duševnímu zdraví. A nakonec, kooperace by se stala základním principem. Protože když pracujeme dohromady a v harmonii s přírodou, jsme nejsilnější.  

Vychází květnová ELLE, která vám změní pohled na svět

elle.cz