Begginers guide to meditation: Naučte se pracovat se svou myslí

 

Pojďme už jednou provždy vyvrátit mýtus, že meditace je jen pro nejvyšší duchovní guru. Může ji zvládnout kdokoliv, a to v každodenním režimu. Stačí si najít 10-15 minut denně. Tak dlouho totiž obvykle trvá.

Meditace je jakousi terapií, která uvolňuje a tiší mysl, což následně vede i k relaxaci celého těla. Jedná se konkrétně o stav, v němž se člověk zaměřuje na sebe samého. Roli zde hraje pozornost, soustředění a představivost, pomocí kterých prochází jedinec svými myšlenkami a pocity a jejich prostřednicvím dochází k onomu uvolnění. Díky tomuto základu poté lépe zvládá stres a dokáže dokonce i zmírnit svou bolest. 

Vzhledem k tomu, že meditace pomáhá zejména se zvládáním stresu a v této době ho není zrovna málo, mohlo by se zdát, že není třeba ani předkládat další důvody, proč ji praktikovat. To je ovšem omyl. Meditace je prospěšná také v oblasti zdraví (potlačování migrén, chronických bolestí, snížení úzkostných a depresivních poruch, schizofrenních poruch a posttraumatické stresové poruchy), zvyšuje emoční inteligenci, produktivitu, pocity štěstí, sebelásku a ve výsledku i zlepšuje mezilidské vztahy.

A jak na to? Existuje mnoho typů meditací a návodů, jak na ně. My vám na začátek ovšem přinášíme dva základní druhy – klidnou (pro ty, co se rádi zastaví a jsou rádi sami) a dynamickou (pro ty, co se zastavit jen tak nedokáží).

Klidná meditace

Klidnou meditaci zahájíte tak, že si najdete příjemné místo a obklopíte se věcmi, které máte rádi. Někdo si lehne na zem, jiný se schoulí pod deku na gauči, a pokud se cítíte dobře v pracovně, není problém. Důležité je, abyste byli bezpečí. Pokud stojíte o „magičtější atmosféru“, můžete si zapálit svíčky, vonné tyčinky, nebo si pustit relaxační hudbu.

Poté se uvelebte do vámi preferované pozice a nechte tělo, ať se úplně uvolní. Můžete přitom postupovat od prstů na nohou až po temeno hlavy a postupně povolovat tenzi v jednotlivých částech těla. Vnímejte svůj dech, jeho lehkost a pravidelnost, zvedání a klesání hrudníku a nechte ho vstoupit do vašeho organismu k jednotlivým orgánům.

Následně se nechte unášet energií hudby (nebo ticha – což je pro někoho ovšem těžší) a zaměřte se na představy, které jsou vám příjemné. Své myšlenky můžete přemístit například k přírodním elementům, jako je voda, oheň, vítr, které mohou zničit negativní energii (spálit, odnést, odfouknout), ale zároveň vám mohou svou energii dát. Můžete myslet ale na cokoliv, co vás napadne a co máte ráda – hory, lesy, moře, létání, běh… Tato klidná meditace se nazývá neřízená, jelikož si ji vede člověk sám.

Existuje ovšem také meditace řízená, v níž se necháváte někým vést. Probíhá-li doma, opět si najdete příjemné místo a vytvoříte si v něm milou atmosféru. Vyberete si mentora, jehož hlas je vám příjemný, a následně si pustíte namluvenou meditaci podbarvenou hudbou, v níž vám budou udělovány instrukce, co dělat. V dnešní době jich je mnoho například na YouTube či Spotify. Za doporučení stojí například meditace psycholožky a psychoterapeutky Alžběty Protivanské, ale skvělá je i aplikace Headspace, jejíž guide najdete nyní i na Netflixu.

 

 

Po klidné meditaci je důležité, aby se člověk vracel do reality postupně. Aktivujte tedy nejprve jednotlivé části těla předtím, než se zvednete. Často se stává i to, že lidé usnou. Pokud se to stane i vám, nemusíte se však znepokojovat. Úkolem meditace je najít rovnováhu mezi soustředěním a relaxací, a to není snadné. Docílit toho můžete pouze praxí.

Dynamická meditace

Ne každý vydrží v klidu ležet a být sám se sebou. Pro tyto typy lidí je skvělá takzvaná dynamická meditace, která probíhá za pohybu (ať už se jedná o běh, jízdu na běžkách či na kole). Zde si tedy nemusíte vytvářet žádné příjemné místo, stačí vyjít ven, začít se hýbat a vnímat své okolí. Zaměřte se na proudění vzduchu, sněhové vločky, křupání sněhu pod nohama, chlad vstupující do vašeho těla a teplo ze slunce. Pohyb, ať je jakkoliv rychlý, totiž odbourává blokády v mysli i v těle. Myšlenky se soustředí na jiné věci než na problémy, které přináší každodenní život, a díky pohybu se v těle uvolní endorfiny nazývané také hormony štěstí. A tak si i tělo paradoxně odpočine. Stres, problémy, hledání jejich řešení, neustálé uvažování nad tím, co člověk musí, ho tíží, ale když se při pohybu zaměří na věci okolo sebe a ne na své starosti, znovu se nastartuje.

Tímto typem meditace se velice intenzivně zabýval indický duchovní učitel Osho, který metodu vyvinul.

Na závěr je také důležité zmínit, že klidná i dynamická meditace je úzce spjata s jógou, která představuje celistvý systém pomáhající k odbourávání psychických bloků a v nastavení lidských hodnot. Zaměřuje se na tady a teď, při čemž posiluje a protahuje tělo. Jejím cílem je harmonie duše a těla. Při výkonu jógy se tak můžete ztrácet ve svých myšlenkách a zažívat dynamickou meditaci. Na konci lekce je však obvykle praktikována také klidná řízená meditace, a to z toho důvodu, aby se tělo zklidnilo a vše, co během cvičení jógy bylo nastartováno, došlo až do konce nervových vláken.

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA