Vždy svá, vždy originální: Rapperka Doja Cat inspiruje

Vlastním jménem Amala Ratna Zandile Dlamini se narodila do umělecké rodiny. Její maminka je designérka a umělkyně a její otec tanečník a performer, měla proto vždy blízko ke kreativní seberealizaci. Střední školu nedokončila a místo toho se sama učila zpěv a rap. Trávila hodně času na internetu, kde hledala beaty a instrumentální nahrávky, které mixovala dohromady. 

V roce 2012, když jí bylo pouhých 16 let, nahrála na SoundCloud svoji první nahrávku. Také vzniká její umělecké jméno Doja Cat. Doja proto, že byla závislá na marihuaně a přízvisko Cat má vyjadřovat její lásku ke kočkám. Její kariéra započala v losangeleském hiphopovém undergroundu, kde ji objevili hudební producenti. O rok a kousek poté podepsala smlouvu s labelem RCA Records a vydala EP album Purrr! V roce 2017 pocítila první tvůrčí krizi, tzv. spisovatelský blok, kvůli čemuž dokonce odmítla spolupráci s Billie Eilish.

 

Prohlédněte si styl rapperky Doja Cat:

O dva roky později se Doja Cat umístila mezi ostatní úspěšné interprety na žebříček Billboard Hot 100. Tento týdenní hudební přehled vydávaný magazínem Billboard sleduje úspěšnost prodeje a online a rádiového streamování songů. Následovalo vydání alba Hot Pink, které jí vyneslo 5. místo mezi Top nové interprety 2020 a Top ženské interprety 2020 časopisu Billboard. Časopis Rolling Stone ji zařadil na první místo svého seznamu deseti největších průlomových interpretů roku 2020. V témže roce se také objevila v seznamu 30 pod 30 magazínu Forbes.

V minulém roce byla nominována na Grammy v celkem třech kategoriích, letos dokonce v osmi, mimo jiné také za její nejnovější album Planet Her. Ocenění získala v kategorii za nejlepší kolaboraci za píseň Kiss Me More, kterou nahrála se zpěvačkou SZA.

 

Doja Cat

 

Doja Cat nevyniká pouze svojí hudbou, ale také výraznými módními kreacemi. Módu jako odlišovací prvek využívala již od malička, což se na její střední škole nesetkalo s úplným pochopením. Americké Elle řekla, že se nikdy necítila, že zapadá. Vždy vyčnívala a dávalo jí to najevo i její okolí, zejména na střední škole. Proto z ní odešla a začala se věnovat hudbě a své tvorbě. Přestože je nyní Doja Cat úspěšná i komerčně, nevzdala se své originality. Její kostýmy na vystoupení jsou vždy neotřelé, avantgardní a s nádechem ironie.

 

Zdroj: Elle.com, Wikipedia Commons