Met Gala 2023: Lagerfeld je mrtev, ať žije Lagerfeld

Téma vyvolávající kontroverzi

Téma letošního Met Gala bylo odhaleno v září minulého roku a znělo „Karl Lagerfeld: A Line of beauty“. Poctu módnímu odkazu zesnulého návrháře museli hosté okázalého galavečera vzdát svým dresscodem, který měl odkazovat na mistrovu tvorbu pro některý z módních domů, pro které Lagerfeld v minulosti pracoval. Inspirovat se celebrity mohly jak staršími modely, tak novějšími návrhy pro Chanel nebo Fendi, kde Lagerfeld zastával roli kreativního ředitele. Jako třetí možnost byl hostům nabídnut dresscode „find a Choupette“, podle návrhářova zbožňovaného mazlíčka, kočky Choupette. Ta se stala jedním z Lagerfeldových dědiců a kromě vlastního personálu, který se o ni stará, má také rozsáhlou sbírku diamantových šperků.

Mohlo by se vám líbit

14 věcí, které byste měli vědět o Choupette Lagerfeld

Být nejslavnější kočkou na světě je práce na plný úvazek.
elle.cz

Rozhodnutí uvést Lagerfelda jako téma letošního roku přimělo zvednout obočí mnoha lidí a oponovat mu na základě kontroverzních vyjádření, které zesnulý návrhář pronesl během svého života. Nerozpakoval se trefovat do oplácaných modelek, malých ošklivých mužů, žen s dětmi, nehezkých lidí nebo Rusů. Mnoho lidí ho neváhalo označit za sociopata, ale jeho přínos módě je natolik nezpochybnitelný, že si Anna Wintour, předsedkyně tohoto galavečera, Lagerfeldovu tvorbu jako téma uhájila. Kromě toho také trvá na přísném dodržování pravidel, která po zkušenostech s chováním nezvedených celebrit musela zavést:

Žádná selfie

Člověk by si myslel, že všem, kdo se zúčastní tak nablýskané události, jako je Met Gala, bude dovoleno se na ní sám zvěčnit. Jenže v roce 2015 bylo oznámen zákaz pořizování selfie a používání sociálních médií, aby se zamezilo tomu, že budou celebrity trávit večer na svých mobilech. Přísný zákaz je občas zpupně ignorován, jako třeba v roce 2017, kdy si Kylie Jenner udělala selfie na záchodě.

Mladší 18 let na galavečer nesmějí

V roce 2018 vyšlo najevo, že Met Gala nařídila nové věkové omezení. Původně mělo být zavedeno kvůli tématu Met Gala v roce 2018 „Nebeská těla: Móda a katolická představivost“, ale jeho platnost zůstala zavedena i pro další ročníky.

Zákaz kouření uvnitř muzea

V roce 2017 si Bella Hadid, Dakota Johnson a Marc Jacobs na záchodě zapálili cigaretu. Členové správní rady a sponzoři akce vyjádřili své zděšení nad hosty kouřícími na akci, přičemž jeden z nich uvedl, že je to „neuctivé ke sbírce umění“. Na pozvánkách je od té doby údajně uvedeno, že kouření na akci je přísně zakázáno.

Žádný špatný dech

Po exhibici na červeném koberci Met Gala čeká na hosty akce koktejl a formální večeře. Podle The New York Post jsou z menu některé potraviny záměrně vynechány, a to na žádost samotné Wintour. Ban dostala petržel, aby se zabránilo riziku, že uvízne v zubech hostů. Na akci se zásadně nepodává cibule ani česnek, aby se předešlo návalům zápachu z úst a vítáno není ani červené víno, které v případě rozlití představuje riziko pro nákladné róby.

Přísný seating

Plánování usazení hostů je věda. Při vymýšlení zasedacího pořádku se řeší, kdo vedle koho seděl na Met Gala minulý rok nebo jestli vedle sebe už byli usazeni na jiných akcích jiných akcích. Kromě toho je také pravidlem, že manželé nikdy nesedí vedle sebe. Smyslem galavečera je poznávat nové lidi a zajímat se o to, co dělají ostatní, nikoli popovídat si se svým manželem.

Prohlédněte si ty nejlepší róby letošního ročníku Met Gala:

Černá, bílá, tvíd a rock-and-roll

Jak ale „největší večer módy“, jak se Met Gala také přezdívá, probíhal letos? Všechny oči mířily samozřejmě na červený koberec. Očekávalo se, že letošní gala bude za poslední roky jedním z nejpůvabnějších, a to díky dress code „na počest Karla“. S více než šesti desetiletími módy, napříč značkami tak rozmanitými a ikonickými jako Chanel, Fendi, Chloé a jeho vlastním brandem, mohli hosté sáhnout do velmi bohatého archivu inspirace. Módní odhady se v tomto případě splnily, protože hosté předvedli modely spíše elegantnější než bláznivé, jako tomu bylo v minulých ročnících. Barevná paleta oscilovala kolem bílé a černé, typických a oblíbených barev samotného Karla. K vidění byly róby šité z typického chanel buklé ozdobené řetězi a perlami tolik typickými pro Chanel, či inspirováné samotným mužem, který proslul štíhlými obleky a pevnými límečky. Zapomenout nemůžeme ani na Karlovu zálibu v rock'n'rollových doplňcích, jako jsou tmavé sluneční brýle či kožené rukavice bez prstů. A v jeho kočce, samozřejmě.

Mohlo by se vám líbit

Co se děje za zdmi přísně tajného Met Gala večírku?

35 000 narcisů, 12 000 hyacintů a klec s živými pávy. Metropolitan Museum of Art's Costume Institute v New Yorku se každoročně proměňuje dle aktuálního tématu, kterému je daný ročník zasvěcen. Ačkoliv vše od židlí po skleničky odráží atmosféru, vše je zde jen pro potěchu oka samotných návštěvníků. Málokdy totiž uniknou snímky z dění, které se odehrává poté, co slavné osobnosti opustí ve svých róbách ostře sledované schody Met a tajuplný večírek plný hvězd tak zůstává opředen tajemstvím. Mládeži nepřístupno, prosíme, nefoťte!
elle.cz

Bude Kim?

Nejpalčivější otázka večera – a to jestli se uhladí roztržka mezi klanem Kardashian – Jenners a Annou Wintour a  členky populární rodiny se projdou po nejslavnějším red carpetu současnosti – byla naštěstí zodpovězena kladně. Kim Kardashian se objevila na koberci v na zakázku vyrobených šatech Schiaparelli, které se skládaly převážně ze šňůr perel, a korzetu tělové barvy. Čtyřnásobná matka přidala k vysoce módnímu kompletu objemnou pelerínu. Inspiraci Kim sbírala v Lagerfeldově pařížské kanceláři, kde minulý týden ležela na posteli s kočkou zesnulého návrháře Choupette a o tento okamžik se podělila na svém Instagramu. Spolu s Kim veřejnost zaujala také těhotná Rihanna, která na sebe oblékla róbu ve smetanové barvě s dlouhou vlečkou a pláštěnkou z ohromných textilních květů nebo Jared Leto, který se rovnou převlékl za Choupette a působil jako plyšový maskot sportovního týmu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Muži zabodovali

Na koberci se po dlouhé době objevil také rapper Sean „Diddy“ Combs. Na schodiště Metropolitního muzea se postavil s jasnou zprávou: Sean John je zpět. „Je to poprvé za deset let, co jsem opět něco navrhl,“ okomentoval Diddy svůj černočerný outfit zvýrazněný kovovými patentkami a černými kaméliemi. Nejvýraznější poctu ikonickému návrháři ale nesložila žádná z přítomných dam, nýbrž Jeremy Pope. Ten uctil návrháře přes 30 stop dlouhou pláštěnkou s podobiznou Lagerfelda. Podle značky Balmain byla pláštěnka s ručně kreslenou ilustrací zesnulého německého návrháře vyrobena z více než 5 000 metrů hedvábného šifonu a pracovalo na ní 70 švadlen. Pope doplnil vzhled jednoduchými černými rozšířenými kalhotami, rovněž od Balmain.

Jeremy Pope

Zdroj: Elle.cz, time.com, independent.co.uk, idnes.cz