Příběhy fotografií: Jak Sophia Loren zírala na poprsí Jayne Mansfield

Fotografii lidé nazývají ztělesněním závisti

Ztělesněná závist – tak hovoří lidé o fotografii, na které se Sophia Loren káravě dívá na svou hereckou kolegyni Jayne Mansfield, konkrétně tedy na její poprsí. Snímek z roku 1957 je dnes již legendou. Sophia Loren a Jane Mansfied jsou na fotce zachyceny při probíhajícím večírku v restauraci Romanoff, v Beverly Hills, kam byly pozvány hollywoodské celebrity společností Paramount Pictures. Sophia Loren  tou dobou platila za velmi vyhledávanou herečku, dokonce nejfotografovanější ze všech celebrit na festivalu v Cannes, který se konal roku 1955. Stejně tak se dařilo i Jayne Mansfield. Tu tehdy tisk přirovnával k Marilyn Monroe. Po úspěchu filmu The Girl Can't Help It se jí nabídky jen hrnuly. Objevila se v časopise Playboy i v reklamách. Vnímala ji snad Sophia Loren jako konkurenci, že jí věnovala tak nevraživý pohled?

Jak se Sophia Loren stala symbolem italského filmu

elle.cz

Skutečný příběh skrývající se za fotografií

Sophia Loren tisku sdělila svou verzi příběhu. Dle ní měla Jane Mansfield dorazit jako poslední z hostů, a rovnou si to namířit ke stolu, kde seděla Sophia Loren a její doprovod herec Clifton Webb. „Přišla přímo k mému stolu. Věděla, že se všichni dívají. Posadila se. A byla sotva... Poslouchejte. Podívejte se na obrázek, kde mám oči? Zírám na její bradavky, protože se bojím, že se mi objeví na talíři. V mé tváři je vidět strach. Jsem tak vyděšená, že jí prasknou celé šaty, ozve se bum a rozlije se to po celém stole,“ vysvětlila Sophia Loren v rozhovoru pro Entertainment Weekly.

O tom, že mezi nimi ve skutečnosti nebyla žádná nevraživost, hovoří i další fotografie z téhož večera. Na snímcích se obě herečky smějí a vtipkují. Sophia Loren se však nechala slyšet, že tato kultovní fotografie přesně vystihuje atmosféru daného večera. Za fotografii se nestydí, ale odmítá ji podepisovat, o což je prý neustále žádána. Nedělá to prý i z úcty k Jane Manfield, která zemřela roku 1967 při autonehodě. Spolu se svým přítelem Samem Brodym a dětmi Miklósem, Zoltánem a Mariskou jela automobilem, který řídil dvacetiletý řidič. Ten narazil do vleku taženého traktorem. Jane Mansfield a její přítel svým zraněním podlehli, nehodu ale přežily její děti.

Jaká doopravdy byla Marilyn Monroe?

elle.cz

Rivalkou byl někdo jiný

Sophia Loren měla ve skutečnosti úplně jinou rivalku. Tou byla velká hvězda Gina Lollobrigida. Obě dvě tou dobou platily za jedny z nejpůvabnějších hereček poválečné éry. Jelikož si byly typově podobné, soupeřily o stejné filmové role. Vzájemně se popichovaly, Sophia Loren ráda vyzdvihovala, že její křivky jsou lepší, Gina Lollobrigida jí zase vzkazovala, že může hrát leda vesničanku, ale nikdy ne dámu. Sophia Loren údajně ale tento spor příliš neprožívala. V roce 2015 při rozhovoru pro Vanity Fair jej označila za „nudný“. Poté, co se Sophia Loren dozvěděla o smrti Giny Lollobrigidy, prohlásila, že je „velmi otřesena a zarmoucena“ jejím odchodem.

Zdroje: Rare Historical Photos, People, Wikipedia, Opoyi, Deadline