Seznamte se: Češky a Slovenky, jejichž jméno zní i za hranicemi

Herečka Tereza Srbová

S jejím jménem se paradoxně setkáte častěji v zahraničních filmech než u nás v Česku. Rodačka z pražského Žižkova totiž dělá kariéru v Hollywoodu. Krásná Tereza se nejprve věnovala modelingu a spolu s ním přišlo i její obsazování do hraných reklam. Když jí reklamní režiséři navrhovali, ať se dá na hereckou dráhu, nebrala to nejprve vážně. Když se ale přestěhovala do Londýna, začala navštěvovat hereckou školu a její první role na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 2007 si zahrála ve filmu Východní přísliby. Hned poté následovala role v historickém dramatu Eichmann. Objevila se ve filmu Příběh špionky, kde si zahrála s Judy Dench nebo v americkém špionážním seriálu Jack Ryan. Rolí bylo samozřejmě mnohem více a určitě nějaké na seznam hereckých úspěchů přibudou, ovšem v poslední době začíná Tereza koketovat s režií a psaním.

Šperkařka Zuzana Spustová

Na rodičovské dovolené Zuzaně došlo, že už se nechce vracet do svého předchozího náročného zaměstnání v korporátu. Naordinovala si terapii uměleckou formou – začala navrhovat šperky s monogramy, které mohly nosit děti i rodiče. Vkusné provedení šperků spolu s povedeným fontem iniciál vyvolalo především mezi čerstvými rodiči nevídanou poptávku a Zuzanu nasměrovalo zcela novým směrem. Založila šperkařskou značku Neva Oslo a nasměrovala tím svůj život úplně jiným směrem. Zuzaniny minimalistické náramky rychle získaly obrovskou popularitu a byly vidět čím dál častěji i na známých tvářích. Díky charitativní spolupráci s nadací Natalie Vodianové „Naked Heart Foundation“ se náramek značky Neva Oslo objevil i na zápěstí ruské topmodelky. Značka Neva Oslo prošla rebrandigem a Zuzana nyní vyrábí šperky pod svým jménem Spustova. Navrhla kolekci šperků pro skandinávskou značku Arket spadající do skupiny H&M. Kolekce byla vyprodána během jediného večera. Její prsteny z kolekce Audace si zamilovala Hailey Bieber, která si jich několik koupila a další objednala. Je jen otázkou času, kdy Spustová ozdobí další hvězdné ruce.

Máte naději na úspěch?

elle.cz

Malířka Silvie Mahdal

Její tvář vám možná zcela známá nebude, ale její práce ano. Silvie Mahdal se proslavila svým malířským uměním, které spočívá v kreslení pozoruhodně živých skic pouhou tužkou. Své obrazy si fotí na Instagram, kde má aktuálně 1,7 milionu followerů, na české poměry tedy astronomické číslo, které daleko za sebou nechává i takové instacelebrity jakými jsou třeba Leoš Mareš, Ben Cristovao nebo Karolína Kurková. Videa z vytváření těchto do nejmenšího detailu propracovaných kreseb Silvie pravidelně nahrává na různé sociální sítě. Ke všem svým obrazům dodává Silvie certifikát originality a pár ochranných rukavic. Více než prodej obrazů jí ale vydělává právě zmíněný instagramový účet.

Podnikatelka Katarina Van Derham

Katarína hned po revoluci opustila rodné Slovensko, aby si odešla splnit svůj americký sen. Po více než dvaceti letech života v Los Angeles musí s uspokojením přiznat, že se jí to povedlo. Prorazila v modelingu, objevila se jako herečka v několika filmových počinech, např. ve filmu Unbelievable!!! nebo Crypto Heads a vybudovala firmu KVD Brand Inc. Velmi aktivní je na YouTube, kde na svém kanále Katarina van Derham sledujícím uděluje rady ohledně krásy, módy, cestování nebo i vaření. Asi nejžádanější věcí, která je s Katarínou spojená, je ale její losangeleský dům. Je zařízený v honosném zámeckém stylu a je hojně vyhledávaný content makery, reklamními agenturami i filmovými společnostmi. Jeho interiéry se objevují například v populárním seriálu z produkce Netlix „Bridgertonovi“.

Natalie Wizmann

Česká módní fotografka si vybudovala dobré jméno už během svého působení v Česku. Tehdy známá ještě jako Benešová spolupracovala na módních stories pro přední české módní časopisy, fotila známé osobnosti a vytvářela i komerční fotografie pro reklamní kampaně. Pak navštívila Ameriku a její pobyty se opakovaly a prodlužovaly, až Natálie definitivně přesídlila a založila si v Los Angeles společnost S&N Photography. Její tvorba se po letech zkušeností v oboru stále drží na špičce. Neomezuje se přitom pouze na módu, ale vytváří i technické fotografie, zaměřené na architekturu a development.

Zdroje: Instagram, YouTube.cz, ČSFD.cz, Forbes.cz, Spustova.com, LinkedIn, Feminity.zoznam.sk