REKLAMA
REKLAMA

Sportovci v karanténě: Kliky v obýváku nebo běhání v přírodě

Olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda je zvyklý cvičit doma i bez vládních restrikcí. „Kliky, dřepy posilování trupu, břicha a zad. Na tyhle cviky stačí vlastní váha a dají se dělat i v obýváku,“ nabádá Svoboda.

Podobně je na tom i nejlepší český skateboardista Max Habanec. „Snažím se co nejvíce hýbat doma. Pokud je to možné, sám běhám v přírodě. Můj oblíbený cvik je klik. Dá se dělat na mnoho způsobů. Stačí trochu změnit pozici rukou a hned je to něco jiného. Inspiraci pro cvičení hledám ale i na internetu,“ dodává Habanec, který měl být jednou z tváří olympijského festivalu pořádaného Českým olympijským výborem a jeho partnery, mezi které patří i automobilka Toyota. Kvůli posunutí her se však celá akce odkládá na příští rok.

Bývalý skikrosař, nynější manažer Evy Samkové a ambasador značky Lexus Tomáš Kraus, doporučuje vyběhnout do parku nebo do lesa. „Máte-li v okolí vyhlídku, pak si jen sedněte a chvilku se dívejte do kraje. Je to neskutečná terapie. A pak taky pravidelné koupání ve studené vodě. Je to skvělé na imunitu,“ říká. 

Eva Samková: Chybí mi jen kontakt s lidmi

Krausova svěřenkyně Eva Samková už má po sezoně, takže spíše než trénink více postrádá kontakt s rodinou a kamarády. „Myslím, že to nám chybí nejvíc. Deskové online hry jsou taky super, když nemůžete být s někým u jednoho stolu. Ale je to třeba celé brát jako možnost se zklidnit, i jen si tak posedět v tichu a popřemýšlet o všem, co vás napadne.“  

Bára a Maki: Skákací panák, internet a kliky v přírodě

Plážová volejbalistka Bára Hermannová ve cvičení doma také problém nevidí. Podle ní není na internetu těžké najít si zajímavé tréninky pro každého. 

„Spolehlivé je zahřátí při klasickém skákacím panákovi, kterého všichni známe. Výdrže trénuju v prknu a výpady na všechny možné strany. Zaleží ale, na jakou část těla se člověk chce soustředit. Navíc tady jde jednoduše využít sociální média. Vyrojilo se velké množství trenérů, kteří vás provázejí cvičením ve vašem domově. Lidi tak nemusí nic vymýšlet sami a můžou si udělat celý trénink pod kontrolou trenéra a připadat si jako ve fitku,“ radí Hermannová. 

Její spoluhráčka Markéta Nausch Sluková trénuje pravidelně venku. „Příroda je tu pro všechny, tak proč toho nevyužít. A vždycky, když potkáte cestou lavičku, můžete na ní udělat deset výstupů na každou nohu a pár kliků. Spojíte příjemné s užitečným.“

A také se snaží doma nezbláznit. „Zkuste být kreativní a něčím zaměstnat hlavu. Naučte se něco nového, vařte, čtěte, skládejte puzzle, meditujte a nebo doma cvičte.“

Plavkyně Seemanová: Místo bazénu běhání nebo jóga

Nejlepší česká plavkyně Bára Seemanová si kvůli uzavření všech bazénů jen tak nezaplave. A bazén si do obýváku přenést nejde. Bere to ale sportovně. 

„Udržuju se spíš v psychické pohodě, kondice jde trochu stranou díky všem těm opatřením. Když mám náladu, jdu běhat. Někdy si doma zacvičím posilovací cviky na zpevnění středu těla nebo jógu. Ale momentálně jde spíš o dobrý pocit než vyloženě o kondici,“ popisuje Seemanová.

Kanoista Fuksa: Konečně máme čas na sebe

Téměř všem sportovcům opatření kvůli šíření koronaviru překazilo plány, ale neztrácejí optimismus. Mohou se alespoň věnovat aktivitám, na které v době přípravy nemají čas. 

Martin Fuksa se snaží zachovat chladnou hlavu. „Hlavně, aby lidé nepanikařili a používali zdravý rozum. Teď je ta chvíle, kdy se můžou rozvíjet v něčem, na co třeba neměli čas v normálním režimu. Každý máme ve svém životě něco, co neustále odkládáme a nemáme na to čas,“ říká nejúspěšnější český kanoista. 

Akrobatického pilota Petra Kopfsteina zase nejvíc potěšil fakt, že si lidé nezapomněli pomáhat. „Vidím kolem sebe ohromnou solidaritu a to, jak se opět národ semkl dohromady. Čas, který momentálně můžete věnovat sami sobě, své rodině a svým blízkým, je asi tím nejsmysluplnějším vůbec.“

Sponzorská spolupráce pokračuje, akce se posouvají 

V souvislosti s posunem olympiády na příští rok se posouvají i sponzorské projekty či akce, do kterých jsou sportovci zapojeni. „Je to zejména olympijská reklamní kampaň nebo partnerství projektu olympijských parků v ČR. Naše spolupráce s ČOV ale pokračuje samozřejmě nadále bez jakéhokoli omezení, v tom aktuální události nic nemění. Český olympijský výbor má řadu dlouhodobých projektů, jichž jsme také partnerem a které probíhají i mimo olympijské roky,“ říká PR manažerka Toyota a Lexus ČR Jitka Jechová. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA