Z oscarové herečky wellness guru? Vítejte ve světě Gwyneth Paltrow

Na 50. narozeniny se často upozorňuje jako na významný milník, půl století na světě. U hereček, modelek a dalších žen celebrit se také začne zkoumat množství vrásek a je-li jich málo, přijdou na řadu spekulace o botoxu, výplních a jiných stárnutí odvracejících zákrocích. Nechme komentáře na tělo – doslova – stranou a pojďme se raději podívat na cestu oslavenkyně Gwyneth Paltrow od dívky z bohaté rodiny, přes oscarovou herečku po poněkud kontroverzní, nicméně veleúspěšnou lifestylovou guru. 

Beauty brandy celebrit: Opravdu je potřebujeme?

elle.cz

Není tajemstvím, že Gwyneth byla ukázkovým „nepo baby“. Nepotismus je v showbyznysu běžnou praxí a pokud máte za rodiče hvězdy filmového průmyslu, pokračovat v jejich šlépějích je pro vás jednodušší než pro obyčejné smrtelníky. Gwyneth se přesně před 50 lety narodila herečce Blythe Danner a filmovému producentovi a režisérovi Bruce Patrowovi a kmotrem malé Gwyneth se nestal nikdo menší než režisér Steven Spielberg.

První roli získala ve filmu High v roce 1989, který režíroval její otec a následovala role malé Wendy v kultovním filmu pro děti Hook. Okouzlující byla v roli dohazovačky Emmy podle románu Jane Austenové a manželku Brada Pitta si zahrála v thrilleru Sedm. Zlomovým byl pro Gwyneth rok 1998 díky úspěšným snímkům Nadějné vyhlídky, Srdcová sedma a především Zamilovaný Shakespeare. Za roli divadlo milující Violy de Lesseps získala herečka mnoho ocenění včetně Oscara za hlavní ženskou roli. Pro sošku si přišla v dechberoucí žvýkačkově růžové róbě od Ralpha Laurena (pozn. redakce: Tyto šaty mají svoji vlastní stránku na Wikipedii!). To vše v pouhých 26 letech.

Gwyneth Paltrow

O Oscarovi v mladém věku se někdy mluví jako o hereckém prokletí. I přes kritiky ceněné snímky jako Talentovaný pan Ripley či Taková zvláštní rodinka od Wese Andersona už herečka nenavázala na úspěch z roku 1998 a její kariéra nenápadně stagnovala. Gwyneth se pak rozhodla pro pauzu i kvůli rodině – dcera Apple se narodila v roce 2004 a syn Moses o dva roky později. Pak přišlo pár zapomenutelných rolí až do roku 2008, kdy se Gwyneth vrátila jako Pepper Potts vedle Tonyho Starka aka Iron Mana, a to i v The Avengers. Dodnes jde o její kasovně nejúspěšnější filmy. 

Po červeném koberci se Gwyneth málokdy procházela sama. Často byla v doprovodu neméně slavného přítele. V polovině 90. letech chodila s hvězdným Bradem Pittem, konec devadesátek strávila po boku Bena Afflecka. Osudovým bylo setkání s frontmanem kapely Coldplay Chrisem Martinem, i když ani zde nešlo o lásku do konce života. Po desetiletém manželství, během něhož se narodily Apple a Moses, přišel v roce 2010 rozvod. Aktuálně je Gwyneth provdaná za Brada Falchuka, producenta, se kterým se potkala při natáčení seriálu Glee.

8 důvodů, proč tak bezmezně milujeme Brada Pitta

elle.cz

Během všeho natáčení, cestování, focení na červených kobercích, randění či rozchodů se pomalu rodil GOOP. Začalo to newsletterem s tipy kam zajít na nejlepší masáž v Berlíně, drink v Londýně anebo osvědčenou depilaci v Paříži. Doporučení sbírala od locals při natáčení a začala předávat nasbírané tipy a rady dál.  

Proč GOOP? Gwyneth se doslechla, že úspěšné firmy mají mít ve jménu dvě O (Zdravíme Google!). Přidala iniciály GP a jméno bylo na světě. K newsletteru přibyl web, e-shop, módní brand, pořádaly se pop-upy, wellness akce, začal vycházet GOOP magazín, podcast a vznikla také dokumentární série na Netflixu. A někde mezi tím vznikla i ona slavná svíčka s názvem This Smells Like My Vagina. Kdo si je kupoval? To nevíme, ale slyšeli o ní naprosto všichni. A i tak se dělá byznys. 

Gwyneth Paltrow

Gwyneth ale narazilo i na to, jak se byznys nedělá. Kritika jejího wellness podnikání se týkala hlavně lékařsky a vědecky nepodložených tvrzeních o nabízených produktech či procedurách. Zděšené reakce lékařů a dalších odborníků vzbudily yoni vajíčka nebo sada pro domácí kávový klystýr. 

Důvěru v GOOP vám nepřidají ani YouTube videa, kde dermatologové komentují Gwynethinu beauty rutinu a že z toho herečka nevyjde úplně nejlépe, je eufemismus. Ještě větší bouři za šíření dezinformací pak sklidila dokumentární série The Goop Lab na Netflixu. 

Kultu kolem GOOPu to ovšem nijak neuškodilo. Naopak. Gwyneth je ve svých padesáti letech veleúspěšnou podnikatelkou. Vlastní domy v Hamptons či Kalifornii a v Santa Barbaře má svoji wellness svatyni. Pokud občas se svým kontroverzním byznysem narazí a přijde žaloba, právníci to vyřeší a GOOP pokračuje dál i se svými věrnými fanoušky. Matka, herečka a podnikatelka má tedy co oslavovat!

Zdroje: Wikipedia Commons, Elle.com