Beauty průvodce přírodní kosmetikou s Katarínou Král
Chemikálie jsou všude kolem nás. Vyhnout se jim není dnes již prakticky možné. Jak si nepřidávat zbytečné další dávky chemie do života, nám vysvětlila zakladatelka koncept storu Czech Labels & Friends, Katarína Král.

Foto: Silvie Lintimerová

Je přírodní kosmetika opravdu tak důležitá? 

Produkty pro péči o pleť, ale také make-up a rtěnka jsou stejně důležité jako jídlo, které za den sníme. Chemikálie jsou přítomné všude kolem nás, tak proč je ještě dávat na vlastní kůži? Kůže je náš největší orgán a absorbuje většinu toho, co na ni namažeme – krémy, séra nebo mýdla. Jejich původ a kvalita jsou hodně důležité.

V čem jsou důležité? 

Především krmí vaši pokožku přírodními ingrediencemi, které kůže umí zpracovat a netvoří z nich toxiny a odpad pro tělo. Znáte původ ingrediencí a ještě se koupí a podporou přírodních produktů chováte ohleduplně k životnímu prostředí. Půda, v níž se některé ingredience pěstují, nesmí být přesycená chemickými hnojivy.

Co všechno můžeme mít v „přírodní“ verzi? 

Dnes existují alternativy v péči o tělo, anti-aging, ale i dekorativní kosmetiky, takže změna je jenom otázkou informovanosti. Skutečně přírodní kosmetika neobsahuje žádné syntetické části. Dnes však spousta značek toto označení využívá i přesto, že jejich výrobky syntetické ingredience využívají. 

Je rozdíl mezi bio kosmetikou a přírodní kosmetikou?

Ne každá „přírodní“ kosmetika není vždy „organická“. I když se může zdát, že každá rostlinná kosmetika musí být i organická, není tomu tak. Rozdíl je v kvalitě rostlin a surovin, které na výrobu krému nebo balzámu výrobci použili. Jestli chcete pro svou plet a kůži skutečně to nejlepší, používejte značky, jež mají „organic“ certifikáty, nejen „organic“ v nazvu. Právě toto označení se často používá jenom marketingově a nemusí mít se skutečnou kvalitou mnoho společného. Rozdíl je v tom, že přírodní kosmetika může obsahovat rostliny, které pocházejí z půdy ošetřované chemikáliemi. Tyto rostliny mají v zásadě menší efekt než ty, jež pocházejí z přírodně hnojené půdy. To se samozřejmě zrcadlí v ceně. Proto když si třeba kupujete argonový olej, věřte, že vyšší cena může naznačovat právě jeho původ.

Vydrží dekorativní přírodní kosmetika stejně jako ta z drogerie nebo parfumerie?

Úplně otevřeně – nevydrží. Jsou organické rtěnky, které drží moc hezky, například ty od Zuii, ale jsou taky takové, které jsou hodně balzámové. Přednosti organické dekorativní kosmetiky jsou ale jinde: nezatěžují vaši pleť žádnými ropnými deriváty ani jinými syntetickými a umělými ingrediencemi. Na první pohled jsou stejně barevné nebo krycí. Organickou rtěnku ale určitě použijete vícekrát za den.

Jak je to s dobou spotřeby?

I ta je většinou kratší. Hlavně proto, že neobsahuje syntetické konzervanty. Navíc se její barva nebo konzistence může pod vlivem světla nebo teploty trošku měnit. Netřeba se toho ale bát. Když vám kelímek s organickým opalovacím krémem trochu ztuhne, nebo naopak na sluníčku se stane více tekutým, neznamená to, že se změnil jeho účinek.

A pro úplné začátečníky: jaké produkty je dobré vyřadit nejdřív, pokud chci přejít na lepší a přírodnější kosmetiku?  

Podle mě jsou důležité produkty, které na pokožce zůstávají nejdéle. Já jsem jako první změnila denní krém, make-up a rtěnku. Ty jsem používala nejčastěji. Důležité je ale také mít kvalitní čistící balzám a noční krém nebo olej. Když používáte organickou kosmetiku pravidelně, rozdíl je obrovský. Dnes už na mé poličce v koupelně nenajdete jediný syntetický výrobek.

Jaké značky se prodávají v Czech Labels & Friends a podle čeho si je vybíráte?

Všechno, co máme v našem koncept storu, má pro nás srozumitelný původ a jasné ingredience. Máme pět značek, jež jsme osobně vyzkoušely a u kterých máme jistotu že neobsahuji žádnou skrytou chemii. V listopadu jsme uvedli novou dekorativní kosmetiku Kjear Weiss, která má kromě skvělého obsahu taky eko rozměr – funguje na principu refillu, takže když vám dojde oční stín, nemusíte si kupovat celou krabičku, ale jednoduše dokoupíte náplň a celé balení vypadá i po letech skvěle.

Co z přírodní kosmetiky vám nesmí nikdy chybět?

Mýdlo od Mylo, krémy od Inlight a dekorativní kosmetika Zuii a IIia.