Seznamte se s NAD+, novým beauty trendem, který pohltil Hollywood

Je NAD+ beauty tajemství celebrit?

NAD+ ve svém těle již máte. Jedná se o koenzym syntetizovaný ze tří forem vitaminu B3, který je přímo zapojen do energetického metabolismu, opravy DNA, regulace cirkadiánního rytmu a omlazení kmenových buněk. Brání tak procesu stárnutí a chrání vaše tělo před patogeny. Problém je, že hladina NAD+ s věkem výrazně klesá. Nejrůznější studie na modelových organismech našly souvislost mezi nízkými hladinami koenzymu a zrychleným stárnutím. Právě proto si v této terapii našli oblibu celebrity, které pod drobnohledem médií snadněji podléhají tlaku vypadat navěky mladistvě. Termín NAD+ je mezi hollywoodskými hvězdami tak často skloňovaný, že se proměnil ve sloveso. „Budu NADovat do konce svého života, a nikdy nezestárnu,“ řekla Hailey Bieber své kamarádce Kendall Jenner, když byly během epizody The Kardashians z roku 2022 připojené k NAD+ katalyzátorům. Nejnovější wellness trend si zamilovala i Jennifer Aniston, která peptidovou terapii označila za budoucnost v rozhovoru pro Wall Street Journal.

Čeká vás dlouhý let? No stress, využijte jej pro svou beauty routine

elle.cz

Jak terapie funguje?

V podstatě jde o doplňování hladiny NAD+ v těle skrze injekci, infuzi nebo kapsle. Infuze jsou drahé a někdy bolestivé, ale dodávají silnou dávku NAD+ přímo do krevního oběhu. Na druhou stranu injekce představují rychlejší a dostupnější alternativu, i když s nižší dávkou. David Younger, americký neurolog a autor knihy Autoimunitní mozek, upozorňuje na fakt, že NAD+ se již dlouho používá k léčbě alkoholiků. Zmírňuje totiž abstinenční příznaky a pomáhá v regeneraci jater. Podle Youngera je však opatrnost na místě: „Na ledviny mohou dopadnout negativní vedlejší účinky. Je lepší se informovat u lékaře o vašem celkovém zdravotním stavu před zahájením jakékoliv formy NAD+ terapie.“

Biohacking vám pomůže odemknout váš potenciál, ale může i škodit

elle.cz

Lepší pokožka i zdravější mozek

Terapii její příznivci přisuzují celou řadu dalších výhod. Například díky posílení buněčného metabolismu může NAD+ přispět ke zvýšení energie a zlepšení spánku. Kromě toho je koenzym životně důležitý pro zdraví neuronů a synaptickou plasticitu, tedy schopnost mozku přizpůsobovat se a vytvářet nová spojení. Několik výzkumů naznačuje, že terapie NAD+ může proto zlepšit kognitivní funkce, tedy posílit paměť, soustředění a myšlení. Vysoká hladina NAD+ je také klíčová pro zdravou pokožku. Oprava DNA je nezbytná po expozici UV záření a dalším negativním vlivům životního prostředí, které přispívají k buněčnému poškození a stárnutí.

Slyšeli jste o thalassoterapii? Pomocí mořské vody léčí kůži i klouby

elle.cz

Zdroj: ELLE.com, mibellebiochemistry.com