EBL banner

Karlovarské dokumenty: 5 vybraných pecek, které musíte vidět

Diego Maradona

“Nejdřív jsem nechápala, proč lidi před filmem skandují jeho jméno, po filmu jsem chtěla skandovat taky,” říká naše social media guru Karolína Wernerová. Dokument Diego Maradona, který mapuje životní příběh jednoho z nejtalentovanějších fotbalistů světa, vás jednoduše pohltí a jen tak nepustí. “Film Diego Maradona je prostě úžasný, doporučuju ho všem, a to nejen fanouškům fotbalu. Je tam spousta témat, která se dají rozvíjet,” dodává herečka Jitka Čvančarová. 

Forman vs. Forman

Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Vlasy… To je jenom malý výčet úspěšných filmů, které vznikly pod taktovkou oscarového režiséra Miloše Formana. Dokument, ve kterém se prolínají natočené materiály s neznámými záběry z archivů dokonale poodkrývá Formanův život za oceánem. Samotnou třešničkou na dortu je fakt, že za snímkem stojí královna českého dokumentu Helena Třeštíková a Jakub Hejna. 

Sedmnáct bloků

Amerika, Washington D.C. a jenom sedmnáct bloků od Kapitolu domek, který patří rodině Sanfordových. Zatímco Amerika v devadesátých letech ukazuje světu svou sebevědomou tvář, nejmladší syn Sanfordových zachycuje na kameru zcela jiný pohled na okolní svět i vlastní rodinu. Když se k syrovému a odzbrojujícímu materiálu o deset let později dostal filmař a novinář Davy Rothbart, rozhodl se dovyprávět dokumentární drama o krutosti Ameriky i rodinných pout. 

Sedmnáct bloků

Konfuciánský sen

Alternativní výchova v Číně? To zní jako slušný oxymorón, který je zachycen v dokumentu Konfuciánský sen. Chaoyan, matka malého Chena, po večerech studuje konfuciánské texty a snaží se získané filozofické myšlenky aplikovat i na výchovu svého syna. Režisérka Mijie Li skvěle zachycuje atmosféru, která doprovází boj jedince za vlastní individualitu. 

Mizející vesnice

Další východní pecka, tentokrát ze severu čínské provincie Šan-si nouze, vypráví o životě lidí, kteří žijí v nelítostné horské vesnici. Zatímco mladí lidé z vesnice utíkají, mladý Hou Junli se rozhodl, že do města neodejde. Časosběrný dokument nabízí svědectví o životě lidí, kteří své rodné místo natolik milují, že zavírají oči před jeho drsným a nelítostným charakterem. 

EBC promo