Rozhovor: Jitka Schneiderová o festivalu, pěstounské péči i kosmetice

Potkáváme se v Karlových Varech. Chystáte se do kina?

Na filmy se určitě chystám. Doteď jsem se ve Varech věnovala charitě Hledáme rodiče. Jsem ráda, že můžeme problematiku pěstounské péče šířit dál do světa. Přejeme si, aby získala potřebnou důstojnost a důležitost, a především, aby děti, které nemůžou ze závažných důvodů vyrůstat ve své vlastní rodině, byly okamžitě předány do pěstounských rodin. Je opravdu důležité, abychom minimalizovali počet dětí, které jsou umístěné v ústavech. Filmy mě ale čekají, protože jsem tady až do pátku. Moc se na ně těším. 

Proč jste se rozhodla podpořit právě charitu Hledáme rodiče?

Ona si tak trošku vybrala mě. Já už jsem s Hledáme rodiče skoro od samého začátku, sedm let, a vzniklo to docela spontánně. Mě úplně fascinovalo, jak dobrým způsobem se holky v neziskové organizaci věnují tomuto tématu. Za ty roky se pro mě tato charita stala úplnou srdeční záležitostí. Dá se říci, že jsem jejich patronka, jsem s nimi a dělám, co můžu, aby se změnila legislativa. Jsme jeden z mála států v Evropě, který umísťuje děti do ústavů. Přeju si, aby alespoň ty nejmenší děti šly do pěstounských rodin. 

Také jste spojována s projektem Díky tanci. Jak vznikl tento nápad?

Po StarDance mě napadlo udělat speciální večer na podporu pěstounství u nás. Konal se v Lucerně. Poprosila jsem přátele, kteří byli ve StarDance napříč všemi večery, aby nám přišli zatančit s profesionálními tanečníky. Díky tomu jsme zpropagovali téma pěstounství a vybrali mnoho peněz pro rodiny. Člověk si ani neuvědomí, kolik peněz všechno stojí. My jsme vybrali přes dva miliony korun a věnovali jsme je na rovnátka pro děti, nebo dětem, které potřebují kvůli svému hendikepu upravit pokojíček, na psychologickou pomoc, terapeuty. Je potřeba, aby se děti s hendikepem cítily dobře. 

Tančíte ještě?

Netancuji samozřejmě už tak často, ale mám představení ve Studiu Dva - Moje Tango, kde jsme s Romanem Zachem nazkoušeli britskou hru, ve které tančíme tango. Je to spíše činohra. Tak to je jediný případ, kdy se musím trošku udržovat a pamatovat si nějakou choreografii. Takže tanec v mém životě neustále figuruje. 

Jitka Schneiderová

Vrátíme se ještě ke karlovarskému festivalu. Čím je podle vás výjimečný?

Já miluju festival v Karlových Varech, protože si myslím, že je fantastický, jak propojuje lidi mezi sebou. Jsou tu obrovští milovníci filmů, kteří se propojují s hvězdami ze zahraničí i s herci od nás. Všichni jsou tady společně. To je podle mě výjimečné. Festival poskytuje spoustu rovin toho, co můžete zažít, vidět. Kryštof Mucha s Jiřím Bartoškou to dělají úplně fantasticky. 

Jak dlouho se na něj připravujete?

Většinou to bývá pár týdnu dopředu, protože se kvůli společenským událostem řeší šaty. Zároveň máme obrovskou podporu tady v ELLE Beauty Lounge. S mými kamarádkami, herečkami, si říkáme, že je to opravdu úžasné. Chtěly bychom mít pomocníky z ELLE Beauty Lounge po celý rok doma. Je to obrovská pomoc, a zároveň si to tady skvěle užíváme. 

Na jaké kosmetické produkty nedáte dopustit?

Make-upy, korektory a rtěnky od Armani, krémy od Grow Alchemist a vlasové produkty Wella.

Prozradíte nám, na čem nyní pracujete?

Momentálně pracuji na tom, abych do světa vyslala spot, který jsme jako nadace Hledáme rodiče vytvořili pro festival v Karlových Varech. Hraje v něm mnoho mých kamarádů a kolegů –  Aňa Geislerová, Jana Plodková, Matěj Ruppert, Vladimír 518, Liběna Rochová, David Švehlík, Martin Hofmann a další. Je to překrásně udělaný spot na podporu pěstounské péče. Zároveň celé léto hraju na Vyšehradě na letní scéně.