Ani venku, ani uvnitř. Tyto domy jsou jako návrat k jeskynnímu bydlení

Nejprve architekt Ludwig Godefroy umístil řadu kruhových otvorů do lité betonové konstrukce, aby vytvořil jeskynní interiéry, které zůstávají otevřené tropickému klimatu na pacifickém pobřeží. Vznikly tak v Puerto Escondido čtyři identické domy – projekt zahrnuje čtyři identická obydlí rozdělená mezi dvě sousední stavby. Díky tropickému ovzduší mohl Godefroy navrhnout Casa VO a Casa WO tak, aby zůstaly otevřené po celý rok a přitom chránily obyvatele před deštěm. Interiér domu je tak otevřen, s velkým kruhovým světlíkem uprostřed odhalujícím jeho útroby na odiv.

Bydlení ani venku, ani uvnitř

V reakci na tyto klimatické podmínky obrátil Godefroy klasické schéma domu se zahradou a interiér propojil s exteriérem. Tropické rostliny vyrůstají přímo z vnitřku domu a vodní plocha se prolíná jeho interiérem. Domy stírají hranici mezi pojetím vnitřního a vnějšího bydlení. Proč se také uzavírat před světem, když bydlíte v takovém prostředí! Staly se tak jedinečnou obyvatelnou zahradou, kde vše zůstává otevřené po celý den a celou noc. Kruhové otvory byly použity jako velké nakloněné světlíky, které také fungují jako zrcadlové průchody ve středu nádvoří každého jednotlivého obydlí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jen beton, voda a příroda

Zářezy z betonu na střeše lze použít jako nášlapné kameny k překonání délky budovy. Částečné střechy se ve spodní části svého sklonu spojují a vytvářejí konstrukci ve tvaru písmene V. Když do domu vstoupíte, míjíte po příchodu bazén a větším světlíkem vstupujete do krytého primárního obytného prostoru. Zde byla pod šikmou střechou umístěna ložnice, kuchyně, jídelna a posezení.  Kruhová přepážka z betonu odděluje spodní spací část od přípravy jídla. Loftová ložnice a toaleta byly zastrčeny pod nejvyšším bodem konstrukce. Stejně jako ostatní architektovy projekty byly domy postaveny z masivních materiálů, jako je beton, dřevo a cihla. Materiály byly vybrány pro jejich odolnost a patinu, kterou s přibývajícími léty získají. Godefroy nejen v případě této realizace považoval čas za doplňkový prvek designu. S vybranými materiály budou domy vypadat jen lépe a lépe. Rostliny a stromy získají na svém objemu a beton nabyde zemitějšího odstínu. Život v souladu s přírodou v praxi.

Architekt se spojil s oděvní značkou, vytvořil pro ni ostrovní dům

elle.cz

Přenocovat můžete i vy

Aby se světlo dostalo do prostorného obývacího prostoru, byla zadní stěna domu nad kuchyní a koupelnou v patře obložena dalšími prosklenými světlíky a otvory. Padající vodu zachycují záhony, bazén nebo drenážní systém podél šikmé střechy. Stěny mezi jednotlivými domy pak obsahují geometrické kruhové a trojúhelníkové výřezy. Poskytují soukromí obyvatelům a zároveň vytvářejí zajímavé prvky, které narušují jinak jednolitou masu betonu. Obyvateli Casa VO a Casa WO se můžete stát i vy – tak jako je tomu v případě mnoha dalších špičkových objektů současné architektury, i tento projekt byl zhotoven pro potřeby pronájmu. Svou jeskyni si tak můžete zarezervovat přes Airbnb. Troufnete si vrátit se tam, kde to před mnoha a mnoha lety celé začalo?

Prohlédněte si Casa VO

Zdroj: Dezeen, Archdaily