Cestování za architekturou: Kouzelná místa pro vaši vysněnou dovolenou

Vila van Wassenhove

Na předměstí Gentu mezi tradičními belgickými vilami stojí již značně zarostlý a oproti ostatním budovám paradoxně pokorný brutalistický dům od Juliaana Lampense, jejž navrhl v 70. letech minulého století pro profesora Alberta Van Wassenhoveho. Objekt primárně slouží jako muzeum, ale pokud budete mít štěstí, můžete si ho na pár nocí pronajmout jako my. Zaujme vás tam především světlo, které se během dne stěhuje od východu na západ a vytváří pokaždé jinou scenérii, jako když otočíte kaleidoskopem, a to především díky kompletně proskleným stěnám. Výrazné jsou také kruhové prvky, které se opakují v podobě otevřené ložnice, stropního světlíku či venkovní vodní plochy, v níž se odráží okolní příroda. Uvnitř domu se nesmí fotit, berte tedy tento podpultový tip jako indicii pro další pátrání. Strávit noc v muzeu stojí opravdu za to! 

​www.museumdd.be

Vila Van Wassenhove

Ex of in House

Steven Holl, architekt této budovy, věří, že architektura mění naše životy, způsob, jakým fungujeme a jak se cítíme. Tato stavba proto vznikla jako experiment. Návrhu předcházel dlouhý průzkum, hra s tvary a objekty. V tomto případě to byla především kombinace expanzivních forem, která utvořila energii místa a vnitřní funkce prostoru. Proces je zaznamenán na několika modelech, které mají až sochařské kvality a jsou vystaveny přímo v domě. Přestože v budově není ani jedna ložnice, pohodlně se v něm vyspí až pět lidí. Najdete ho ve vyhledávané lokalitě amerického Hudson Valley na pozemku původně určeném pro několik rodinných domů. Na jejich místě se díky Stevenu Hollovi a jeho vizi o neobyklé architektuře podařilo vybudovat unikátní soběstačný prostor v přírodní rezervaci, který si díky krátkodobému pronájmu můžete vychutnat na vlastní kůži.   

stevenholl.com

Ex of in House

Haus Schminke

Nejstarší stavba z našeho výběru, a přesto působí stále současně. Berlínský architekt Hans Sharoun ji navrhl už na začátku 30. let minulého století. Spolu s vilou Tugendhat, Wrightovým domem nad vodopádem a Corbusierovou vilou Savoy tak Haus Schminke patří mezi první vlaštovky funkcionalistických rodinných domů. Můžete ho navštívit v rámci prohlídky nebo si ho pronajmout na noc. Stavbu, kterou měl Sharoun ze všech svých děl nejraději, najdete necelé dvě hodiny od Prahy, jen kousek za hranicemi s Německem. Je skvělou zastávkou na noc třeba při cestě do Berlína, kde můžete pátrat po dalších Sharounových stavbách, mezi které patří například tamější filharmonie. 

www.stiftung-hausschminke.eu

Haus Schminke

Walden 7

Tento obytný komplex leží na západním okraji Barcelony. Je dílem architekta Ricarda Bofilla, zesnulého loni v lednu. Jako většina děl Bofillova studia vás tato gigantická stavba upoutá už z dálky. V hustém porostu vedle ní se ukrývá La Fábrica, architektův prostorný ateliér, který vznikl přestavbou bývalé cementárny. Obě budovy jsou veřejnosti nepřístupné, ale ve Walden 7 si lze pronajmout noc v jedné z bytových jednotek přes Airbnb. Samotný byt vás pravděpodobně nenadchne, ale dostanete se díky němu do útrob této budovy a jako bonus budete mít ptačí výhled na La Fábricu. 

www.ricardobofill.com

Walden 7

Casa Na Terra

Jde o jeden z pěti projektů pod hlavičkou Silent Living, které se nacházejí v Portugalsku, i když každý v jiném koutě země. Mají dost společného, přesto si zachovávají svoji individualitu. Spojujícím prvkem je především rodina zakladatelů, která se s veřejností chtěla podělit o kulturní dědictví i o své vnímání Portugalska. Dalším pojítkem je architekt, rodinný přítel Manuel Aires Mateus, který do všech projektů vtiskl svou tendenci k minimalismu a důraz na detail. Můžete si tak z této ubytovací „bonboniéry“ vybrat, co je vám nejbližší: od starého apartmánu v centru Lisabonu přes betonové struktury na venkově až po prosté, stále však luxusní chatky u oceánu, kde písek prostupuje až do samotného interiéru. 

www.silentliving.pt

Snová místa na dovolenou

 

Text: Iva Burkertová, Wikimedia Commons

Zdroj: ELLE Decoration