Inspirativní osobnosti současné architektury budou přednášet v Praze

Jarní cyklus přednášek se uskuteční od března do června 2023, vždy jeden čtvrtek v měsíci. V tradičních přednáškových a kurátorsky vybraných večerech, věnovaným převážně evropské architektuře, vystoupí v Praze osobnosti z oboru architektury. V březnu zahájí nový cyklus například německý architekt Thomas Burlon, dříve společník progresivního ateliéru Brandlhuber+ Emde, Burlon, spolu s berlínským umělcem Berndem Trasbergerem na téma kolektivního autorství staveb, ale i výtvarných děl.

Na které osobnosti architektury se můžete v Praze zajít podívat?

Vystoupí zástupci progresivní autorské architektury

Zajímavou formou povídek přiblíží v dubnu svou tvorbu například český architekt a pedagog Ivan Kroupa, mezi nimiž bude i nově vznikající projekt smuteční síně v Týnci nad Sázavou. Zástupce švýcarské minimalistické architektury Roger Diener se v květnu představí ve velkém sále kina Světozor, jeho kancelář Diener & Diener Architekten z Basileje reprezentuje jednoduchý a čitelný přístup k architektonické tvorbě.

V červnu zakončí jarní část cyklu německý zástupce progresivní kanceláře Schlaich Bergermann partner (sbp) – statik Boris Reyher, a to s úvodní prezentací českého architekta Petra Teje. Oba se kromě navrhování subtilních konstrukcí věnují projektům s výtvarnými umělci. Kancelář sbp se mimo jiné podílela na několika dílech umělecké dvojice Christo a Jeanne-Claude. Petr Tej pak spolupracuje například se sochařem Janem Hendrychem a je autorem několika oceňovaných lávek a mostů. Jedním z těchto návrhů je i pražská lávka HolKa, která vznikla ve spolupráci s Markem Blankem.

Za dobrý design. Moravská galerie v Brně zve na výstavu Vrtišky a Žáka

elle.cz

„Všichni vybraní hosté se zabývají progresivní a autorskou architekturou. Diváci sedmi inspirativních večerů budou mít možnost poznat výběr z evropské architektonické scény, od Česka, Německa, Švýcarska, až po Velkou Británii. Většina z pozvaných zároveň reprezentuje významné školy architektury a zprostředkovávají tak českému publiku i směřování v oblasti vzdělávání,” říká k novému cyklu Konečně! Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku a dramaturgyně přednášek.

Akce jsou pořádány v centru pražské metropole a jsou určeny pro profesionály i veřejnost se zájmem o architekturu a veřejný prostor. Přednášky se zahraničními hosty probíhají v anglickém jazyce, vybrané z nich budou tlumočeny do češtiny.

Digitální umělec Andrés Reisinger obaluje domy do růžové cukrové vaty

elle.cz

Zdroj: KRUH