Navštivte umělecký byt, který vás ohromí svými barvami

 

„Pojďme si zahrát hru. Jaký obraz z obývacího pokoje byste si vybrala a jaký váš partner, kamarád nebo kolega? Zkuste se do toho druhého a jeho vkusu vžít, spoustu vám toho o něm napoví,“ popisuje mi svou oblíbenou kratochvíli Donald Lyons, zatímco jeho partner Richard Weinberg se usmívá a souhlasně přikyvuje. „Stačí být pozorný. Pokud má člověk alespoň trochu otevřené oči, umění ho toho dokáže o světě kolem i o něm samém a jeho blízkých spoustu naučit!“ 

 

Naším cílem bylo, abychom se doma cítili maximálně komfortně. Je to především naše bydlení, a ne muzeum.

 

Donald s Richardem se do Prahy přestěhovali po dlouhých letech strávených v Americe a jejich láska k umění je očividná už při vstupu do bytu, kterému kraluje rozměrný lustr od Reného Roubíčka a o něco menší kabinet kuriozit se spoustou drobných amuletů a starožitných sošek.

„Člověk by řekl, že když je Donald starší a já mladší, budeme mít i tomu odpovídající umělecký vkus. U nás je to ale právě naopak: mě baví starší věci a jeho moderní a současné od mladých umělců, takže se v tomto skvěle doplňujeme,“ vypráví Richard. Oba navíc v interiéru těší různorodé kousky kombinovat, a tak tu vedle sebe najdeme starožitná křesla z paroží ze Schwarzenberské sbírky, konceptuální malbu z veletrhu Art Basel za několik set tisíc i úlovek z bleších trhů za pár stovek.

„Naším cílem bylo, abychom se doma cítili maximálně komfortně. Je to především naše bydlení, a ne muzeum. Chceme si věci, které sbíráme, užívat, a ne je mít někde uskladněné a jen čekat, než se zhodnotí. Kvůli tomu do umění neivestujeme, jen si bez něj už nedokážeme život představit,“ přibližuje mi Donald, který od svých jednadvaceti pracoval v oblasti luxusního maloobchodu pro značky jako Gucci, Armani, Loro Piana nebo Salvatore Ferragamo.
 

Byt Donalda Lyonse a Richarda Weinbergra kousek od Havlíčkových sadů
Mohlo by se vám líbit

Umělecké galerie online aneb jak nakupovat umění na internetu?

Kdyby nám někdo před pár lety řekl, že jednoho dne bude naprosto normální nakupovat umění jako obrazy, sochy a fotografie na internetu, nechtělo by se nám tomu věřit. A už vůbec by nás nenapadlo, že to bude skvělé místo pro nováčky, co s nákupem umění a sběratelstvím nemají ještě žádné zkušenosti. Jednou z hlavních příčin tohoto vývoje byla pandemie, která přesun umění na sítě značně urychlila.
elle.cz

Jelikož v neustálém obklopení krásnými věcmi strávil velkou část svého života, staly se pro něj automatickou součástí bytí. Poslední jeho práce v USA ho z Chicaga, kde se s Richardem seznámili, zavedla k Brioni ve slunném Miami. „Byl jsem všude po Evropě, ale nikdy předtím v Čechách. Až s Richardem, který se tu narodil, jsme sem začali jezdit a já se zamiloval do místní architektury, historie, a nakonec i lidí. Lítali jsme do Prahy pravidelně čtyřikrát do roka za jeho příbuznými a v určité fázi si řekli, že to je místo, kde bychom chtěli v budoucnosti bydlet. Jednoho rána jsme v posteli pili kávu a napadlo nás: ‚Na co ještě čekáme? Jedeme!‘ A skočili jsme do toho rovnýma nohama – sbalili své životy a byty v Chicagu i Miami do několika kontejnerů a přestěhovali se sem,“ sugestivně líčí Donald a člověk se náhle ocitá na dobrodružství v cizí zemi s ním. 

Původním povoláním bankéř a obchodník s akciemi Richard se mezitím věnoval čím dál tím více obchodu s uměním, takže ze situace přirozeně vyplynulo, že koníček zkusí v Čechách proměnit v plnohodnotný byznys. Před dvěma lety proto ve Vršovicích založil vlastní aukční dům Weinberg, který kromě služeb kamenné pobočky nabízí i dražby online. S Donaldem mají oba cenné zkušenosti s profesionálním klientským servisem, který je pro ně ve vlastním podnikání stěžejní, a rádi by se zasadili o to, aby byl považován za zcela automatický i u nás. 

 

Žádná barva tu není zakázaná, různorodou paletu však drží při zemi neutrální nábytek.

 

Když se do bytu s vysokými stropy v Praze 2 stěhovali, bylo v něm jen základní vybavení a visela tu jediná žárovka. Než dorazily kontejnery s věcmi, přespávali po hotelech, ale výjimkou nebylo ani nocování na zemi. Pak už ale netrvalo dlouho, a všechny předměty v novém bydlení našly své místo. Každý ze čtyř pokojů bytu pojali trochu odlišně: kamkoli se u nich podíváte, zaujme vás jiné téma, ale zároveň spolu interiér bude stále souviset. Každé místnosti tak dominuje jiný exponát, který k sobě přitahuje nejvíc pozornosti a ostatní doplňky ho dále rozvíjejí. Žádná barva tu není zakázaná, různorodou paletu však drží při zemi neutrální nábyteka množství židlí, které patří k Donaldovým sběratelským slabostem podobně jako spousta obrazů a fotografií, kterými jsou zdi zaplněné na maximum. 

Jaký by se asi líbil vám a jaký vašemu partnerovi? Já bych měla vybráno pro nás oba.

Prohlédněte si tento jedinečný byt:
Mohlo by se vám líbit

Tiny House jako trend minimalistické současnosti

Architektuře dneška vládne mini – i tak by mohl znít titulek článku, ve kterém vám představujeme ty nejlepší české a slovenské tiny houses. Z malého bydlení se stává fenomén a není se čemu divit. Je totiž finančně dostupné, mobilní a… báječné!
elle.cz