Collagen Banking, vstupenka k věčnému mládí. Proč začít teď?

Kolagenové bankovnictví se stalo pro ženy i muže novým počítáním kalorií. S tím rozdílem, že mu podlehli i ti, kteří měli vždy k počítání kalorií nebo čehokoliv jiného daleko. Kolagen je totiž klíčem k dlouhodobé kráse. A kdo nechce být věčně mladý? Odkryjme si několik způsobů, jak ho efektivně doplňovat a zároveň si zachovat naše přirozené zásoby kolagenu.

Co je kolagen a proč je důležitý?

Než se ponoříme do samotného účetnictví a matematiky, pojďme si dát rychlou lekci vědy. Kolagen je nejhojnější bílkovinou v těle. Je přítomen téměř ve všech tělesných tkáních, podporuje a udržuje hustotu a kvalitu kostí, kůže a kloubů. Vytváří odolné, pevné a pružné struktury, které nás v podstatě “drží pohromadě”. V našem těle se nachází mnoho různých typů kolagenu, každý se vyskytuje v jiných tkáních – od kostí a svalů až po vlasy a nehty.

Produkce kolagenu v našem těle ale (bohužel) s věkem přirozeně klesá a cca od 20. - 25. roku života ztrácíme 1 - 3 % kolagenu ročně. Naše pokožka tak začíná ochabovat, přestává být tak pružná a odolná, což se začíná projevovat drobnými linkami, výskytem vrásek, změnou struktury pokožky, vysušováním, otevřenějšími póry, a můžeme jmenovat dál…

Mohlo by se vám líbit

Sportovní suplementy, kterým dát šanci? Kolagen, kreatin i L-glutamin

Kdo říká, že sportovní suplementy jsou jen pro kulturisty a maratonce? Doba, kdy byly bílkoviny a aminokyseliny doménou mužů v tělocvičně, je dávno pryč. Ano, je to tak, protein nemusí být jen pro ty, kteří chtějí bicepsy jako Arnold, a kreatin není strašákem, kterého se musíte bát.
elle.cz

Co je “collagen banking”?

Kolagenové bankovnictví je proaktivní přístup, jak stimulovat produkci kolagenu před a během jeho přirozeného poklesu. Berte to jako plán úspor, kdy si svůj kolagen ukládáte do spořícího účtu, který vám umožní investovat do pružnosti vaší pokožky do budoucna. Čím dříve se pokusíte svůj kolagen spořit, tím lépe bude vaše pleť vypadat s přibývajícím věkem.

Jak na vytvoření kolagenové banky a spořícího účtu již v mládí?

Jak si tedy můžeme vytvořit „banku“ kolagenu v našem těle? Existuje několik způsobů, jak si preventivně budovat kolagenovou zásobu a zvýšit produkci vlastního kolagenu v těle:

 • Strava: Zaměřte se na potraviny bohaté na vitamín C, zinek a glycin, aminokyselinu důležitou pro syntézu kolagenu. Napěchujte svůj jídelníček tmavě zelenou listovou zeleninou, citrusovými plody, paprikou, bobulemi a rybami.
   
 • Zdravý spánek: Zaměřte se na sedm až osm hodin kvalitního spánku každou noc. Během spánku se vaše tělo opravuje a obnovuje, včetně produkce kolagenu. Pokud si nejste jisti, zda-li svému tělu dopřáváte dostatečný spánkový režim, můžete využít jeden z chytrých měřidel, jako je například Oura ring nebo Apple Watch a sledovat tak svůj spánek.
   
 • Zvládejte stres: Chronický stres může rozkládat kolagen. Najděte zdravé způsoby, jak zmírnit stres, jako je jóga, chůze nebo meditace.
Mohlo by se vám líbit

Sleep well jóga: Lektorka představuje cviky pro kvalitnější spánek

Kvalitní spánek jako vzácnost. O spánku je mnoho knih, dokonce si ho pomocí aplikací měříme a hodnotíme jeho kvalitu, nebo mu přizpůsobujeme svůj večerní rituál, který obsahuje například přítomnost červeného světla. Jako dalším rituálem či pomocníkem k dobrému a kvalitnímu spánku vám může být i jóga.
elle.cz
 • Kolagenové doplňky: I když se stále vedou debaty na téma, zda-li kolagenové doplňky opravdu fungují, co víc by vás mělo přesvědčit než výzkumy. Existuje již řada nezávislých výzkumů, které prokazují, že kolagenové peptidy dokážou s pokožkou, vlasy a nehty dělat divy. Není však kolagen jako kolagen. Důležité je, aby kolagenové peptidy byly hydrolyzované a bioaktivní, což zajišťuje jejich snadnější vstřebávání. Pro vstřebatelnost a také efektivitu na pokožku, vlasy a nehty jsou nejlepší ty mořské, tedy derivované z ryb, protože mají vyšší biologickou dostupnost a jsou lépe stravitelné.

  Tip: Skvělou volbou je bioaktivní mořský kolagen Collalloc, který nabízí švýcarskou kvalitu zpracování, zpracovává šetrně kolagenové peptidy na ty nejmenší molekuly, aby byly schopné efektivně proniknout do všech vrstev tkání a zároveň nabízí vynikající poměr cena / výkon. Je skvělé se také společně se samotným kolagenem zaměřit na doplnění vitamínu C, který působí jako prostředník při syntéze kolagenu v těle a zvyšuje jeho účinnost, posiluje účinky proteinu proti stárnutí. Můžete zvolit novinku, kterou jsme si zamilovali, Collalloc NANO 2.0, který je o vitamín C již obohacen a má nyní vytuněné složení s 95% vstřebatelností.
   
 • Ochrana před sluncem: Používání opalovacího krému je nezbytné. Každodenní aplikace SPF chrání vaši pokožku před škodlivými UVA a UVB paprsky, které vyčerpávají naše zásoby kolagenu a zmírňuje tak ztrátu kolagenu. Nejdůležitější je aplikace SPF na váš obličej, můžete využít BB krémy s faktorem, jako je např. Supergoop Glow Screen, který vám sjednotí a zároveň ochrání pokožku a nemusíte již používat makeup. 

Co dalšího může pomoci se “spořením” kolagenu? 

Také několik neinvazivních kosmetických ošetření může podpořit produkci kolagenu:

 • Mikrojehličkování: Vytváří drobná, kontrolovaná poranění v pokožce, spouští hojivou reakci těla a produkci kolagenu
   
 • Ošetření pleti širokopásmovým světlem (BBL): zaměřuje se na buňky produkující kolagen a podporuje jejich novou syntézu.
   
 • Peptidová kosmetika: Tu můžete do své rutiny zařadit v pohodlí domova. Ač způsob přijímání kolagenu skrze pokožku není efektivní (jelikož kolagen z krému nemá šanci dostat se do hlubokých vrstev pokožky jako doplňky stravy), některá séra a krémy na bázi peptidů a vitaminu C mohou pomoci zvýšit pružnost a pevnost pokožky. Příklad peptidového krému je například Allies Of The Skin Daily Treatment anebo The Ordinary Multi Peptide Serum

A na závěr několik rad k nezaplacení

 1. Začněte brzy: Čím dříve začnete, tím lépe. Pamatujte, že prevence je klíčová! 
 2. Čtěte pozorně: Ne všechny produkty jsou stejné. Zejména u doplňků stravy můžete naletět na brand a cenu místo opravdové kvality. 
 3. Najděte rovnováhu: Nepřehánějte to s aktivními látkami, procedurami nebo agresivní péčí o pleť – klíčová je konzistence a střídmost. 
 4. Vyhledejte odbornou pomoc: Pokud si nevíte rady, dermatolog může nabídnout personalizovaná doporučení na základě vašich osobních potřeb a problémů.

Tak co myslíte, stojí za to začít se svým “kolagenovým bankovnictvím” už dnes? 

Produktové tipy:

Zdroj: Healthline, Byrdie