Sportovní suplementy, kterým dát šanci, i když netrháte rekordy v gymu

Pojďme zbořit nejznámější mýty a vysvětlit si, jak mohou některé „sportovní“ doplňky stravy být přínosné i vám, ať už chcete podpořit svůj výkon, nebo se prostě jen cítit lépe ve své kůži. Představujeme doplňky stravy, které mohou být stejně užitečné i pro ženy – ať už jste fitness nadšenkyně, která trhá osobní rekordy v gymu, nebo jen hledáte způsob, jak si zlepšit své zdraví a cítit se dobře:

Syrovátkový protein

Protein, protein a zase ten protein. Asi už jste narazili na aktuální trend navyšování příjmu bílkovin. Instagram i TikTok jsou plné videí „Co jsem dnes jedla“ se zaměřením na vysoký obsah proteinu a podobně. Tentokrát musím říct, že je to jeden z mála (a možná jediný) výživových trendů, se kterým do jisté míry souhlasím!

Pokud se tedy snažíte navýšit příjem bílkovin i vy, syrovátkový protein může být vaším velmi dobrým přítelem. Díky své lehké stravitelnosti a univerzálnosti ho můžete jednoduše zakomponovat do svého jídelníčku. Navíc má několik zdravotních přínosů, včetně podpory hubnutí, zvýšení svalové hmoty a síly a snížení rizikových faktorů srdečních chorob. Zahrnutí do smoothie nebo bowl může být snadným způsobem, jak do sebe dostat bílkoviny, zvláště pokud máte hektický životní styl nebo nejste schopni získat dostatek bílkovin z běžné stravy. Navíc pokud máte opravdu kvalitní proteinový prášek, díky svému zpracování se stává téměř bezlaktózovým výrobkem.

Jeho benefity v bodech:

 • Podporuje růst a regeneraci svalové hmoty.
 • Zlepšuje fyzickou výkonnost a sílu.
 • Přispívá k redukci tělesného tuku.
 • Pomáhá udržovat zdraví srdce.
 • Snadno se zařazuje do denního režimu.
Mohlo by se vám líbit

Vše, co byste měli vědět o proteinech

Podporují tvorbu svalů, podílejí se na obnově buněk a pomáhají dokonce i při hubnutí. Avšak i v případě proteinů je tu jedno velké „ale“. Pokud to s jejich konzumací přeženete, můžete si uškodit. A ne málo… Zde je vše, co byste měli o proteinech vědět.
elle.cz

L-glutamin

L-glutamin je jednou z 20 různých aminokyselin, které pomáhají budovat bílkoviny v těle, a je jednou z nejhojněji se vyskytujících v krevním řečišti. L-glutamin lze nalézt v potravinách bohatých na bílkoviny, včetně rostlinných i živočišných zdrojů, ale je to také sloučenina, kterou si vaše tělo vytváří samo. V poslední době bylo kolem L-glutaminu hodně rozruchu – a to z dobrého důvodu! Nové výzkumy totiž ukazují, jak moc může tato zcela přirozená aminokyselina prospět našemu zdraví – od řešení syndromu propustného střeva, přes hubnutí až po zlepšení funkce mozku. Kromě zlepšení funkce střev dokáže podpořit i imunitní funkci a další procesy, zejména v době stresu, kdy tělo tuto aminokyselinu spotřebovává více.

Jeho benefity v bodech:

 • Podporuje zdraví střev a zlepšuje zažívání.
 • Posiluje imunitní systém.
 • Zlepšuje regeneraci po fyzickém i psychickém stresu.
 • Pomáhá při hubnutí a udržení svalové hmoty.
 • Může zlepšit kognitivní funkce a mentální jasnost.
Mohlo by se vám líbit

Mikrobiom, náš druhý mozek. Jak střeva ovlivňují naše duševní zdraví?

Sevřený žaludek při pohovoru, neodbytná bolest břicha před prezentací nebo poletující motýlci v břiše na prvním rande. Všichni jsme jedno nebo druhé zažili, ale málokdo už zkoumal, co za tím vším stojí. Pojďme se tedy konečně usadit, nalít si šálek kefíru a blíže se seznámit s tajemným a všemocným mikrobiomem.
elle.cz

Magnesium

Hořčík je minerál a elektrolyt, který je nezbytný pro mnoho funkcí v těle, od relaxace svalů až po tvorbu vaší hlavní energetické molekuly, tedy ATP. Je klíčový pro správnou funkci nervového systému, regulaci cukru v krvi a syntézu bílkovin. Doplnění hořčíku může pomoci snižovat únavu, zlepšovat kvalitu spánku a dokonce i snižovat symptomy PMS.

Jeho benefity v bodech:

Mohlo by se vám líbit

Magnesium, čili hořčík: Proč by se z něj měl stát váš nejlepší přítel?

Pokud existuje jen jeden suplement, který byste měli užívat, nechť je to hořčík, který je nezbytný pro naše fyzické i psychické zdraví a většina z nás ho má zoufale málo.
elle.cz

Kolagenové peptidy

Ruku na srdce, bolest kloubů netrápí pouze sportovce v důchodu, že? Kolagen je hlavní bílkovina v pojivových tkáních našeho těla, která pomáhá udržovat klouby zdravé a pružné. Kromě toho, že kolagen podporuje zdraví kloubů, může také přispět k lepší kvalitě pokožky, vlasů a nehtů. Kolagenové peptidy (zejména ty mořské, bioaktivní) jsou snadno vstřebatelné formy kolagenu, které lze přidávat do smoothies, kávy nebo jiných nápojů.

Jeho benefity v bodech:

 • Zlepšuje zdraví kloubů a pružnost.
 • Podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů.
 • Pomáhá při regeneraci svalů po cvičení.
 • Zvyšuje hydrataci a elasticitu pokožky.
 • Může zmírnit bolesti kloubů a artritidu.
Mohlo by se vám líbit

Zázračný kolagen, aneb mýtus o vnitřní regeneraci pleti

Kolagen je základním buněčným pojivem a pro pleť skutečně nepostradatelnou složkou. Jak je to ale s jeho aplikací v kosmetických přípravcích? Nejsou kolagenové složky některých sér a krémů překonané, nebo dokonce nefunkční?
elle.cz

Kreatin

Spousta z vás už tohle slovo slyšela, ale co to vlastně je? Zjednodušeně řečeno se jedná o aminokyselinu uloženou ve vašich svalech, mozku a střevech, která je nezbytná pro všechny rychlé, vysoce energetické a náročné činnosti těla. Je to přirozeně se vyskytující sloučenina a vaše tělo produkuje méně než 1 g denně v játrech poté, co sníte nějaké bílkoviny. Lze jej získat prostřednictvím vaší stravy, zejména z živočišných bílkovin, jako je červené maso a ryby, ale museli byste sníst nelidské množství, abyste dosáhli úrovně dostupné ve většině dostupných kreatinových doplňků. Často bývá v očích žen démonizován, avšak opak je pravdou. Když se řekne kreatin, často se nám vybaví obrovské svaly a příbytek váhy. Pojďme ale tato tvrzení uvést na pravou míru – kreatin opravdu podporuje růst čisté svalové hmoty, ale kromě těchto známých benefitů, jako je podpora výkonu a růst svalů, umí kreatin také dělat zázraky při symptomech PMS a pomáhá cítit se nejlépe a nejzdravěji během těhotenství, po porodu a menopauze.

Jeho benefity v bodech:

Mějte na paměti, že před začátkem užívání jakýchkoli doplňků stravy je vždy dobré se poradit s odborníkem, který vám může doporučit ty nejlepší možnosti přímo pro vaše potřeby a zdravotní stav.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší doplňky pro hormonální rovnováhu, kterým byste měla dát šanci

Hormonální nerovnováha je velmi častým problémem, o kterém se stále běžně tolik nemluví, kterému by se ovšem měla věnovat čím dál větší pozornost, neboť se s ní v dnešní době potýká až 80 % žen. Projevuje se zdánlivě běžnými jevy, jako je bolest hlavy, akné, sexuální nechuť či popraskaná kůže, ovšem může vést k další široké škále zdravotních problémů, od poruch spánku, přes ztrátu cyklu či plodnosti, po potíže s hubnutím či naopak přibráním (nejen) svalové hmoty… a má vliv i na duševní zdraví.
elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie