Pohyb, spánek, strava. Pokud chcete být fit, nezanedbávejte ani jedno

 

Zapomeňte na diety

Bez vyvážené stravy požadovaných výsledků nikdy nedosáhnete. Pokud tělo energii vydá, potřebuje ji zpět přijmout ve formě kvalitní stravy či potravinových doplňků. Aby se vám snadno sledoval výdej i příjem sacharidů, bílkovin a tuků, je ideální do hry zapojit chytrou aplikaci. Mnoha uživateli osvědčené jsou takzvané kalorické tabulky, do kterých zadáte vše, co za den sníte a vypijete. Získáte tak kvalitní obrázek o skladbě svého jídelníčku a představu, kde děláte nejčastěji, byť nevědomky, chyby.

Hodně potravin je v aplikaci uživateli již zaznamenáno, ale u některých nezapomínejte na jejich vážení, ať jsou propočty co možná nejpřesnější. Do tabulek mimo jiné zadáváte i denní aktivitu či požadovanou výslednou váhu, takže vidíte i ideální denní příjem. Existuje celá řada šikovných aplikací, které vám pohlídají třeba pitný režim, či nabídnou chutné recepty, stačí jen chtít.  

 

10 tipů, jak si v létě udržet kondici i pevné tělo

elle.cz

 

Nehledejte výmluvy

Nemusíte trávit dlouhé hodiny v posilovně mezi upocenými svalovci, ale můžete začít menšími změnami v každodenním režimu. Se slunečným počasím stačí přidat dlouhé procházky z práce či ranní plavání. Důležitá je pravidelnost. Hýbejte se zábavnou formou, o víkendu vyrazte na brusle, koloběžku či kolo. Vybírejte si zajímavý cíl cesty či přitažlivou trasu, budete se na pohyb daleko víc těšit a čas nebudete vnímat.

Aktivitu volte tu, která vás bude z dlouhodobého hlediska bavit a nebudete se do ní muset nutit. Na experimenty bude čas, až budete mít vybudovaný návyk na sport. U zcela nových aktivit pak doporučujeme využít služeb trenéra, který pohlídá správnou techniku provedení cviku a přiměje vás k pravidelnému režimu. 

 

Dopřejte si zasloužený relax

Odpočinek není radno podceňovat, při spánku tělo regeneruje a nabírá síly na další den. Nedostatek spánku se pak projevuje nejen při soustředění na práci, ale i na kvalitě pleti, vlasů či právě na vaší váze. Vrcholoví sportovci i úspěšné modelky by o potřebě plnohodnotného odpočinku mohli dlouze vyprávět.

Národní nadace pro spánek doporučuje jako optimální 7 až 9 hodin spánku. Po sportovním výkonu či při nemoci se pak potřeba hodin strávených v posteli zvyšuje. Pokud máte problémy s usínáním, doporučujeme teplou sprchu, vyvětrat místnost, uvařit si uklidňující bylinkový čaj či zkusit aromaterapii. Dopřejte si pravidelný 8hodinový spánek a uvidíte, že se zlepší váš metabolismus a budete snáze shazovat nahromaděná kila. 

 

Autor: Markéta Slámová

Zdroj: Wikipedia Commons, How Much Sleep Do We Really Need? Sleep Foundation

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA