10 tipů, jak si v létě udržet kondici i pevné tělo

Je naprosto v pořádku změnit s příchodem hezkého počasí svůj zavedený řád. Komu by se také chtělo chodit cvičit do posilovny, když je venku tak krásně. Pokud ale nechcete v září zjistit, že už nevyběhnete schody bez zadýchání, nebo že jste o pár kilo těžší, zkuste do svého letního režimu zařadit aktivity, které vás udrží v pohybu, ale zároveň vás budou bavit, a díky tomu se do nich nebudete muset příliš nutit.

Vyzkoušejte některé z našich tipů:

Cvičte venku

Ať už jste chodila na lekce pilates nebo crossfitu, přesuňte svoje aktivity ven. Trenéra vyměňte za aplikaci v mobilu, případně poproste toho svého, aby našel vhodný venkovní prostor. Anebo se alespoň občas protáhněte venku sama podle sebe. Pohyb na čerstvém vzduchu přinese ještě více endorfinů, a navíc vám nebude líto, že jste zavřená v tělocvičně, když si můžete vychutnávat sluníčko.

 

Flexitariánství jako životní styl. Stravování, které celebrity milují

elle.cz

Zařaďte pohyb do běžného života

To můžete dělat celoročně, ale v létě je to mnohem snadnější. Místo autem jezděte po městě na kole (což je často rychlejší). Ráno na dovolené si běžte ještě před snídaní zaběhat na pláž. Každé dva kilometry můžete proložit sérií kliků nebo dřepů. Přes den na pláži se nemusíte slunit jen vleže – zahrajte si volejbal, badminton, využijte toho, že jste v místech, kde nabízejí vodní sporty a všechny je vyzkoušejte. Když se jdete osvěžit, zkuste si ve vodě se jen tak neplácejte, ale dejte si pár poctivých temp. Co takhle každou hodinu k bójce a zpátky? Hýbejte se, kdykoli můžete: když čekáte na ostatní účastníky zájezdu, udělejte deset dřepů. Když přijdete z vody, zkuste minutu vydržet v planku (pozice prkna). Alespoň trochu oschnete dřív, než si lehnete na ručník.

Choďte pěšky

Kamkoli to jen jde, jděte pěšky. Vyberte si vzdálenější restauraci a místo Uberu se raději projděte. Nepoužívejte výtah ani eskalátor. Ochotně zajděte přátelům pro drink. Pochodujte při vyřizování telefonů. Běžte se projít před každým jídlem. Každý krok se počítá.

 

Beauty značky slavných osobností

elle.cz

Zvykněte si na nový sport

Co jste na dovolené vyzkoušeli, můžete provozovat i doma. Na paddle surfu můžete klidně vyrazit i na Vltavu nebo rybník. Líbilo se vám chodit po výletech? Zkuste zařadit více chůze i doma, a to nejen o víkendech, kdy můžete vyrážet třeba na túry do hor. Inspiraci ale nemusíte hledat jen na dovolené. Zavzpomínejte na dětství a pořiďte si třeba švihadlo. Jeho výhodou je praktická velikost, díky níž ho smotáte do každého zavazadla a můžete vozit všude s sebou.

Stáhněte si aplikaci

Aplikace vás sama o sobě sice z lehátka nezvedne, ale jakmile ji jednou začnete používat, slouží jako příjemná motivace k překonávání sama sebe, a to v jakékoli aktivitě. Navíc tím, že do ní zaznamenáváte každou svoji aktivitu, získáte dokonalý přehled o tom, jak často ve skutečnosti cvičíte, nebo kolik kilometrů denně vlastně nachodíte. Dobré je ještě sdílet si data s přáteli – možná si pak přirozeně dáte jeden trénink navíc, abyste se před ostatními nestyděli, že nic neděláte.

 

Jóga, spánek, sport. Slavní radí, jak se na jaře dostat do formy

elle.cz

A pokud je vaším letním hříchem spíš zhoršená kvalita stravování, zkuste dodržovat alespoň některá z těchto pravidel:

Jezte, jen když máte hlad

Zkuste odolat všem lákadlům večírků nebo all inclusive hotelů a jezte jen tehdy, kdy už vám kručí v břiše hlady. Nepleťte si přitom hlad s pouhou chutí nebo nudou.

Hodně pijte (vodu)

V horkých dnech skutečně dbejte na to, abyste vypili dva litry tekutin denně. Nejen proto, že pocením tělo hodně vody ztrácí, ale také budete mít menší hlad i chutě. Vyhněte se však sladkým nápojům, ideální je čistá voda nebo neslazený čaj.

Začínejte zeleninou

Každé jídlo vždy začínejte porcí zeleniny. Díky tomu dostanete do těla více vitamínů a méně kalorií. Při snídani můžete zeleninu vyměnit za ovoce.

Jezte lehce

Tajemství: Dezerty bývají v hotelových resortech výrazně horší, než na jaké jste zvyklí z oblíbených kaváren a cukráren, proto se bez nich klidně obejdete. Naopak ovoce, ryby a mořské plody tu obvykle chutnají skvěle. Jezte tedy to, co je doopravdy dobré - a navíc lehčí a zdravější.

Alkohol? Volte prosecco

Jen málokdo si umí představit letní dovolenou nebo zahradní party bez alkoholu. Pokud to nejde ani vám, zkuste alespoň alkohol omezit opravdu jen na ty zásadní příležitosti a místo sladkých koktejlů volte prosecco nebo rosé.

 

Zdroje: foodandnutrition.com, health.com