5 momentů, ve kterých se nenechat nachytat
Rage bait
Umět nenaskakovat na provokující titulky, tweety a komentáře by se mělo učit na povinných školeních jako jsou ta o bezpečnosti práce. Jsme na sociálních sítích už přes dvě dekády, přesto stále mnoho uživatelů nedokáže odolat potřebě vyjádřit nesouhlas s jasně záměrně vyhroceným obsahem – tedy přesně tou reakcí, kterou si jeho autoři přejí kvůli dosahu a pozornosti. Až příště narazíte na developera, který tvrdí, že ceny pražských bytů jsou v normě, expertku na výchovu, jejíž daty nepodložené názory vám hnou žlučí, nebo podivný účet sdílející nevhodné komentáře k fotkám dospívajících dívek – odolejte pokušení zlepšit svět. Tím, že na podobný obsah reagujete, jen posilujete jeho dosah. A právě to je to, oč tu běží.
Političtí influenceři
Političtí influenceři mají často obrovský dosah – jejich obsah se tak dostane i k lidem, kteří o politiku běžně nejeví zájem. Pro nezaujatého pozorovatele mohou působit rozumně a logicky – právě v tom však tkví jejich nebezpečí. S přesvědčivostí a zdánlivou racionalitou dokážou šířit myšlenky, které jsou v rozporu například s platnými soudními rozsudky nebo výsledky posledních výzkumů. Zkrácené úryvky s emotivním nábojem, často vytržené z kontextu a prezentované jako „shorts“ či reels, mohou zmást i zkušenější uživatele. Pozor proto na jakýkoliv politický obsah – platí jednoduché pravidlo: každého tvůrce se vyplatí si lehce pogooglit. Zdravá dávka digitální obezřetnosti není paranoiou, ale základní výbavou pro fungování v online prostoru.
Doomscrolling
Mnoho studií už prokázalo souvislost mezi nadměrným scrollováním krátkých formátů – jako jsou reels nebo shorts – a poklesem aktivity šedé kůry mozkové a kolísáním úrovní dopaminu i kortizolu. Ano, doomscrolling je někdy to jediné, na co se po dlouhém dni zmůžeme, ale pokud zbývá aspoň trochu sil, zkusme je věnovat vědomému vystoupení z králičí nory, a pustit si něco, co budeme sledovat souvisle alespoň 20 minut. Stejně, jako každé ráno používáme SPF a večer se poctivě odličujeme, přidejme si do rutiny ještě jedno svaté pravidlo: minimum doomscrollingu.
Pokřivené vnímání reality
Obsah, který se formuje v našich prohlížečích a aplikacích, neodráží realitu. Snadno můžeme mít pocit, že nějaký účet má nebezpečný vliv, ale stačí ho přestat sledovat, a za pár dní na něj zapomeneme - a co víc, nikdy už o něm znovu neuslyšíme. Je škoda vytvářet si iluzorní pohled na realitu na základě náhodných a neověřených střípků obsahu, které k nám kvůli pár kliknutím na tu či onu reklamu doplavou.
AI
Existuje mnoho dat, která ukazují, že výsledky vyhazované umělou inteligencí jsou stále chybové a zavádějící. V AI je pravděpodobně budoucnost, ale používat ji místo terapeuta nebo lékaře je zdraví nebezpečné.
5 momentů, které si užít
Online přátelství
Ať už jde o udržování dlouholetých vztahů, které by se bez pravidelného projíždění stories a pár hlasovek ročně postupně rozplynuly ve vzpomínku, nebo o vztahy nové, vznikající napříč bublinami, online přátelství se stala stejně relevantní, jako ta “tradiční.” Možná i vy jste potkali blízké duše, které jste naživo viděli sotva dvakrát, ale máte pocit, že se znáte celý život; v roce 2025 nastal čas přestat online vztahy brát jako neplnohodnotné. Tohle je jedno z bohatství, které internet nabízí: široké možnosti v oblasti nacházení soulmates všeho druhu.
Choice is yours
Někdy to může vypadat, že veřejný prostor je díky internetu plný irelevantních lidí, jejich věty jsou plná prázdných slov a nepřináší nic, než osobní zkušenost, což se v zavalenosti obsahem může zdát nadbytečné, vyvolávající inflaci kvality a FOMO. Není ale nutné sledovat vše, pestrá nabídka je spíš o poptávce různorodých skupin konzumentů, nemá to být donekonečna se rozšiřující škála, kterou je třeba pojmout celou. Na překypující množství obsahu jde koukat jako na výhodu: vybrat si to, co pasuje zrovna do vašich zájmů, a ostatní s klidem vynechat.
Možnost podporovat nezávislé umělce
Pro velké účty celebrit jste jen číslo. Pro malé tvůrce jste skutečný člověk – někdo s názorem a vkusem, jejíž reakce má velkou cenu. Hledejte zajímavé hudebníky, umělce, básníky a spisovatele na menších nezávislých platformách, a když vás někdo zaujme, podporujte jeho obsah interakcemi a sdílením. Je to způsob, jak ve světě rostoucího vlivu několika obřích hráčů dávat šanci alternativní kultuře.
Vtipné komentáře a memes
“Who is this diva?” hlásá komentář s největším množstvím reakcí pod slavným shortem s obří tarantulí posprejovanou místo anti-hmyzem glitter sprejem, jak cupitá obývákem vyděšeného autora videa v třpytivém looku, který by neudělal ostudu ani na Met Gala. Komentáře pod videi na YouTube jsou zdrojem nejen skvělých vtipů, ale taky zajímavých vhledů do jiných bublin, kulturních tipů, trendů i drbů, které média nezvládají pokrývat, protože na ně třeba ještě ani nemají oficiální zdroje.
Digitální hygiena
Je dobrá zpráva, že pořád je hodně na nás uživatelích, co konzumujeme a co ne. Jediné, co je třeba si uvědomit je, že existence nepřeberného množství tvůrců, kanálů, podcastů a platforem nesmí tlačit do pocitu nutnosti stihnout všechno. Lepší je přistupovat k obsahu v tématických blocích; v období intenzivní terapie odebírat kanály zabývající se psychologií a ostatní vynechat. V období studia ajurvédy se zase soustředit na zorientování se v nabídce tvůrců zabývajících se ajurvédskými recepty, a zbytek klidně odložit, než všechny potřebné informace v klidu vstřebáte. Takhle si postupně vytvoříte osobní jakostní výběr obsahu, který vyživuje a slouží, ale nezahlcuje. Není totiž kam spěchat, internet vám nikam neuteče.
- Zdroj článku:
Autorský článek, Futurism