Jak vypadat lépe při video hovoru? Pomůže face jóga

V posledním roce se na Zoom přesunulo úplně všechno. Porady, pracovní schůzky, ale i společné večery s přáteli. Někteří z nás tráví před on-line kamerou i několik hodin denně a nevýhodou je, že přitom celou dobu vidíme i sami sebe. Pak je celkem těžké nepodlehnout obsesi neustálým urovnáváním vlasů nebo pozorováním svých klesajících víček, zamračeného čela nebo druhé brady.

Světlo máme. Co dál?

Ten pocit, že na kameře vypadáme hrozně, je navíc částečně opodstatněný. „Po dlouhém zírání na obrazovku jsou oči unavené a suché, protože zapomínáme mrkat. Musíme se při callech neustále usmívat, tváře jsou téměř v křeči, což způsobuje nejen unavené svaly obličeje, které pak ochabují, ale i vrásky kolem rtů a očí,“ popisuje lékařka Stacie Stephens, která se zabývá funkční medicínou.

Takže zatímco loni jsme řešili, jak se před video hovorem správně nasvítit a nalíčit, v roce 2021 se hledá dlouhodobější řešení, jak na kameře vypadat lépe. Právě to je důvod, proč se o slovo zase hlásí face jóga, o níž doufáme, že pomůže s nepravidelnostmi obličeje a krku, vykouzlí definovanější kontury a zbaví nás dvojité brady.

Klára Pokorná představuje trendy ve světě sportu

elle.cz

Pět minut denně

A pokud ji cvičíte opravdu pravidelně, tedy poctivě každý den alespoň pět minut, skutečně bude výsledkem pevnější obličej s lépe tvarovanými rysy. Cvičení také pomůže si jednotlivé svaly v obličeji lépe uvědomit a obecně je uvolnit. Často totiž máme tendence se mračit, i když se třeba jen soustředíme, zapomínáme zvednuté obočí, i když už se dávno ničemu nedivíme, a pokud nás něco naštve, držíme pevně svěšené koutky rtů ještě dlouho poté.

Nicméně aby face jóga měla pozitivní efekt, a nezpůsobila vám naopak ještě více vrásek nebo jiných potíží, je potřeba vědět něco o anatomii tváře, anebo najít opravdu dobrého lektora. Tím však nejsou myšlena videa na YouTube nebo Instagramu, přestože tu na ně možná narážíte každou chvíli.

Se zrcadlem v ruce

Opravdu je lepší na začátku investovat do pár úvodních lekcí s odborníkem, které jsou zvlášť v dnešní době k dispozici také on-line. Jde totiž o to, aby vám někdo vysvětlil kontext a působení jednotlivých cviků, abyste přesně věděli, který sval kudy vede a co má v obličeji na starost, abyste dostali ucelený výklad a postup a ideálně také absolvovali konzultaci, při níž lektor zjistí, na kterých partiích vaší tváře chcete co nejvíce zapracovat a sestaví vám sérii cviků na míru.

Je také velmi důležité vědět, co se při každém cviku má hnout, a co naopak nesmí. V opačném případě si totiž možná vycvičíte pevné čelo, ale prohloubíte třeba mračivku mezi obočím a podobně.

Po nějaké době už se naučíte provádět cviky správně i poslepu, ale pro začátek je rozhodně vhodné cvičit před zrcadlem. Udělejte si z face jógy malý každodenní rituál, který provedete třeba před nebo po aplikaci krému a můžete ho klidně ještě spojit s masáží. Totiž zatímco face jóga je skvělá na zpevnění obličejových svalů a kontur, masáž zase hezky procvičí samotnou pokožku. Tyto dvě metody proto představují dokonalou, a mimochodem také perfektně relaxační kombinaci.

10 top pilates lekcí, které najdete na Youtube

elle.cz