Superpotraviny, které si zamilujete. Teď hned!

Pravidelné cvičení a vyvážená strava můžou být obzvláště prospěšné ve spojení právě se superpotravinami, které působí blahodárně na celé tělo i mysl. Skvělá chuť vám zlepší náladu a budete se cítit dobře fyzicky i psychicky. Mnoho z nich máte doma ve spíži, aniž byste o nich věděli. Řeč je například o borůvkách, vejcích nebo kysaném zelí. Mezi superpotraviny patří ale i méně známé potraviny jako ashwagandha, karob nebo aloe vera.

Hořká čokoláda, víno a brambory – superpotraviny pro vaši pleť

elle.cz

Co nám tedy superpotraviny nabídnou navíc?

Toto je jen malý výčet superpotravin. Je jich spousta a mají různorodý efekt. Pravidlo pro zachování jejich účinků je, abyste je co nejméně tepelně upravovali a jedli je takzvaně raw. Dbejte také na kvalitu a původ, odkud nejen superpotraviny pocházejí.

Bobulovité ovoce

Takové borůvky mají nejen vynikající chuť, ale jsou skvělým pomocníkem pro zdraví našeho těla. Obsahují mnoho prospěšných látek, jako je vitamín C, karotenoidy, resveratrol, omega 3 a spoustu minerálů a antioxidantů, konkrétně flavonoidy a anthokyaniny. Antioxidanty chrání naše buňky před škodlivými účinky volných radikálů. Tím podporují zdraví celého našeho organismu a zpomalují proces stárnutí. Borůvky vám pomohou i při střevních potížích, zklidní nervy a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Chia semínka

Tato malá semínka obsahují hořčík, vápník, bílkovinu, vlákninu a také spoustu omega 3 mastných kyselin. Oblíbeným pokrmem z těchto semínek je známý chia pudink. Zdravý dezert nebo svačinka uspokojí vaše chuťové pohárky, zasytí a dodá spoustu síly! To dokazuje i název „chia“, který právě v překladu znamená síla.

Zelené potraviny - chlorella, spirulina, zelený ječmen

Tato trojice je dnes již velmi známá. Pokud konzumujete zelený nápoj nazývaný supergreens, je to právě z těchto tří potravin. Pravidelná konzumace tohoto zázračného nápoje slibuje očistu těla, podporu správného zažívání, podporu imunity atd.

ELLE kvíz: Superfoods. Jak moc znáte superpotraviny?

elle.cz

Granátové jablko

Možná trošku překvapivě patří i granátové jablko mezi superpotraviny. To čistí krev, zabraňuje tvorbě cévních usazenin a pomáhá k správnému zažívání. Dále posiluje imunitní systém a tím nás chrání proti nachlazení. Zkuste tuto potravinu zkombinovat například podle amerického receptu s toastem s arašídovým máslem. 

Ashwagandha

Tradiční čínská bylina, jejíž kořeny pochází z ajurvédy a je používána už tisíce let. Kromě posílení imunity, snížení stresu a úzkosti pomáhá i s neplodností a se zvýšením libida.

Acai

Tmavě fialové bobule tohoto tropického ovoce se pyšní nejvyšším obsahem antioxidačních látek na světě. Díky antioxidantům zpomaluje stárnutí naší pleti a eliminuje vrásky. Antioxidanty obsažené v Acai se nazývají antokyany. Pokrm acai bowl z tohoto ovoce je oblíbený nejen díky chuti, ale i pozitivním účinkům, které acai má. Plody jsou z velké části tvořeny vlákninou a jsou tedy skvělým pomocníkem při hubnutí.

Krill, microgreens a natto aneb superpotraviny 21.století

elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie