Klára Pokorná: Úzkost jako dar

 

Nejprve bychom si měli položit otázku, co to vůbec úzkost je. Představme si ji jako balíček nervózní energie s cílem stimulovat naši aktivitu. V angličtině se mluví o takzvaném preparation behaviour, což můžeme přeložit jako aktivační chování. Úzkost tedy předchází konkrétní situaci, na kterou se naše tělo snaží připravit. 

Na druhou stranu stres, je napětí, které fyzicky pociťujeme už v daný okamžik, kdy situaci čelíme. Ať jde o fyzickou námahu, nebo problém, který musíme vyřešit logicky, úzkost, která jim předchází a stres, který je doprovází, se nijak zásadně neliší. Cestou, jak se smysluplně s nepříjemnými pocity z obou zmíněných popasovat, je nasměrovat energii vzniklou úzkostí na správný stresor, a tím napětí v klidu zvládnout.

V době před covidovou pandemií trpělo úzkostmi podle dat NUDZ mezi 10 a 20 % dospělých lidí v Česku. Od té doby množství narostlo až třikrát, takže dnes se s podobnými duševními problémy potýká zhruba každý třetí dospělý. Pokud se nejedná o čistě patologický jev, můžeme se sami zasloužit o to, že se naučíme nepříjemné pocity proměnit v pozitivní. 

ELLEphoria: Jak vypadá jóga 21. století dle Kláry Pokorné z YogaGang?

elle.cz

Jak tedy přetvořit nepříjemný úzkostlivý stav v něco, co nám bude užitečné a pomůže dosáhnout našich cílů? Důležité je v první řadě rozklíčovat, z čeho úzkost pramení, respektive, co je ten problém, který ji v nás vyvolává. Pokud pojmenujeme původce, kterým může být důležitá prezentace v práci, nebo těžký trénink, který nás odpoledne čeká, našli jsme místo, kam tuhle nervózní energii chceme směřovat – investovat ji do aktivní přípravy na prezentaci, dohledání si nových dat, vyzkoušení si projevu nanečisto, nebo pak samotný trénink, dostatečný odpočinek před ním a třeba kvalitní stravu po něm.

K pochopení toho, co se odehrává v našem těle a mysli, nám může skvěle pomoct mindfulness. Stavu, kdy rozumíme signálům těla a emocím, můžeme dosáhnout například prostřednictvím meditace nebo body scanningu. Meditovat neznamená jen striktně sedět s překříženýma nohama ve tmě se zapálenou vonnou tyčinkou vedle na stole. Pokud tohle není nic pro vás, zkuste nenáročný sport, procházku v přírodě, psaní, malování, nebo jinou aktivitu, která vás naplňuje a u které se dokážete soustředit sami na sebe.

V podcastu se Chloe Carmichael zmiňuje o několika dalších technikách, které nám poslouží k tomu, jak se s úzkostnou energií popasovat. Zmiňuje techniku mindmappingu, který spočívá v propojování asociací ke konkrétnímu tématu. Začneme oblastí hodně obecnou, jako je třeba radost, štěstí, úzkost nebo zlost, a napojujeme na ni v myšlenkové mapě slova, která nás jako první napadnou. Díky tomu se pak lépe orientujeme v tom, co nám v životě přináší potěšení – na co je vhodné se soustředit – a co naopak ideálně úplně vypustit a jak pracovat na tom, aby nás negativní aspekty co nejméně ovlivnily. 

 

Úzkost jako dar

 

Na mindmapping navazuje vytvoření si pozitivního shortlistu. Z oblastí vnímaných kladně vybereme pět konkrétních situací, o kterých začneme přemýšlet ve chvíli, kdy se vynořují úzkostné myšlenky z negativního blacklistu. Čím konkrétnější situace je, tím lépe, protože se jí dokážeme mnohem lépe chytit a zapomenout tak na všechnu úzkost. Obecně pozitivní myšlení je základem pro zdravou psychiku.

Ale nezapomínejme na to, že pociťovat úzkost je úplně přirozené, a zejména, pokud máme sami na sebe vysoké nároky a chceme toho hodně dosáhnout, budeme se s ní potýkat o to více. Měli bychom si jí vážit pro to, jak nás dokáže nakopnout, abychom dostáli vytyčených cílů. Když se naučíme s ní pracovat a pochopíme, jak funguje a jak nám je užitečná, budeme z toho jedině profitovat.

ELLEPHORIA: Druhý goody bag je tu! Neváhejte, opět rychle zmizí!

elle.cz

Za celý YogaGang team moc doporučuji si celý podcast pustit, protože dalšími cennými poznatky se jen hemží a Chloe Carmichael je moc pěkně barvitě popisuje. Na závěr připojím typ – mně osobně na vyčištění hlavy a utřídění myšlenek perfektně fungují low impact sporty. Ať už se půjdete projít do lesa, zaplavat si nebo se doma zlehka protáhnete, dopřejte si čas zaměřit se sami na sebe a sledujete, co se děje ve vašem těle, nechte to plynout. Na YogaGang Train najdete přímo Anxiety Flow, která je skvělým krokem, jak se postupně úzkosti v nepříjemné míře zbavit. Pokud podobné rituály a techniky zmíněné v podcastu začleníte do svého života, začnete úzkosti ovládat vy, ne úzkost vás.