Proč by se z hořčíku měl stát váš nejlepší přítel?

Hořčík patří s vápníkem, draslíkem a sodíkem mezi nejdůležitější minerály v našem těle. Bez něj se neobejde prakticky žádný biochemický proces, který se v našem těle odehrává. Nefungoval by bez něj náš metabolismus, syntéza bílkovin ani náš imunitní systém. Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, podporuje zdraví svalů, zubů a kostí a je nezbytný pro správnou činnost nervové soustavy.

 

Průzkumy odhadují, že nedostatkem hořčíku trpí až 2 % Američanů. 

 

Že ho máme málo zjistíme snadno: trápí nás křeče, namožené svaly po běhání či jízdě na kole (i ve zcela v klidovém režimu), bušení srdce, podrážděnost i stále se opakující se únava. Zhorší se nám nehty i vlasy a do stavu zenu máme asi tak stejně daleko, jako pravá barva vlasů Kim Kardashian k platinové blond Marilyn Monroe. Naše psychika je ve stresových okamžicích čím dál tím méně odolnější a shiny happy people se prostě nekoná.

7 typů odpočinku: Najděte rovnováhu ve své relaxaci

elle.cz

Povolejte do služeb hořčík

Hořčík získáváme běžnou stravou, najdete ho například v celozrnných výrobcích (cereáliích a otrubách), ve vlašských ořeších, máku, mandlích, hořké čokoládě, rybách, sýrech a listové zelenině jako je mangold nebo hlávkový salát. Pokud je zapotřebí suplementace, je potřeba dát si pozor, pro který druh magnesia se rozhodnete, protože existuje v mnoha formách a každá z nich stručně řečeno dělá něco jiného a má jinou míru vstřebatelnosti a využitelnosti. Sázkou na jistotu je magnesium laktát, sůl kyseliny mléčné, která je šetrná k zažívací soustavě a její biodostupnost je až 43%. Magnesium malát je vhodné užívat zejména po ránu či dopoledne neboť má silný energizující účinek. Hodí se pro všechny, které trápí chronická únava a ospalost.

Monk mode: Nová metoda úspěchu a nevyčerpatelné energie

elle.cz

Glycinát hořečnatý je svázaný s aminokyselinou glycinem a obsahuje velké množství vysoce vstřebatelného hořčíku s biologickou dostupnustí cca 55%. Užívá se odpoledne nebo ve večerních hodinách po náročném dni nebo po sportovní aktivitě, kdy doplňuje hladinu hořčíku a zároveň snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Zapomenout nesmíme ani na magnesium citrát, jež svým klientům doporučuje užívat i nutriční poradkyně britské královské rodiny Gabriela Peacock. „Je skvělý na očištění organismu a proti zácpě, stačí si na noc dát 2 až 3 tablety a ráno se těšit na výsledek,” říká. Forma citrátu totiž podporuje peristaltiku střev a může mít až projímavé účinky, což ocení všichni, kteří bojují s nepravidelným vyprazdňováním, které je pro naše zdraví zásadní. 

Superfoods, adaptogeny: Potřebujeme je v našem jídelníčku?

elle.cz

Zdroj: Healthline, balancewomenshealth.com