Pomoc, zachvátila mě rozhodovací paralýza!

Dáte si k obědu poké, nebo raději burger v bistru naproti? Pojedete na schůzku autem, nebo taxíkem? Vezmete job, který vypadá maximálně lákavě, anebo zůstanete v práci, která je celkem O.K.? Vyplatí se investovat raději do NFT, nebo do kabelky Hermès? Samé otázky!

Pokud je vaší obligátní odpovědí „NEVÍM”, vítejte ve světě rozhodovací paralýzy. Psychologického jevu, kdy máme na výběr z několika neporovnatelných možností a dostatek variant naše rozhodování činí těžší a těžší, ba přímo frustrující. Toto pojmenování se poprvé objevilo v bestselleru Paradox volby psychologa Barryho Schwartze, který zkoumal, jak nekonečný zástup variant a možností komplikuje naše životy. Jak? Podle autora knihy Konec prokrastinace Petra Ludwiga platí, že čím složitější rozhodování je, tím více nám bere energie. „Samotný okamžik výběru rozhodnutí u nás vytváří negativní emoci. Tato averze vede k tomu, že rozhodování odkládáme,” řekl Ludwig pro web Psychologie.cz.

Mohlo by se vám líbit

7 typů chování, které vás brzdí od větších pracovních úspěchů

Nejenže vám ještě nenabídli lepší pozici, ale navíc máte pocit, že si vás v práci dostatečně neváží a jen málokdy vaši snahu ocení? Ještě než se začnete poohlížet jinde, ujistěte se, že vás v úspěchu nebrzdí vaše vlastní zlozvyky. Čemu je tedy lepší se v práci i v přístupu k ní raději vyhnout?
elle.cz

Slepá ulička rozhodovací paralýzy

Určitě to znáte sami, nechce se vám na party, kde jste přislíbili účast, ale zároveň cítíte, že byste na večírek měli jít, protože jste to slíbili a s vaší účastí se závazně počítá. Jít, nebo nejít? Otázka za milion! Rádi byste zůstali doma a užili si klidný večer ve stylu Netflix & Chill, ale cítíte, že i na večírku by mohla být skvělá zábava. Akce za pár hodin začíná a vy pořád nevíte, co s tím. Žádné z vašich rozhodnutí vám nepřináší úlevu nebo dokonce radost. 

Příliš mnoho informací a nekonečné analyzování situaci může jen zhoršit. Podle odborníků se ze slepé uličky rozhodovací paralýzy můžeme dostat zautomatizováním určitých postupů. Mezi první kroky patří stanovení deadlinu, který nám ohraničí časový úsek, do kdy se musíme rozhodnout. Stručně řečeno dáte vašemu rozhodování STOPku dřív, než se všemi myslitelnými i nemyslitelnými variantami zahltíte úplně. Schwartz doporučuje rozhodovat se vždy v souladu se svými hodnotami a cíli, což může v překladu znamenat nevěnovat svůj volný čas Netflixu & spol., neboť to podle vašich měřítek znamená ztrátu času, ale vyrazit na party, kde si můžete rozšířit síť společenských kontaktů a navázat nová přátelství.

Mohlo by se vám líbit

Co je FOPO a jak se ho zbavit?

Neexistuje nikdo, koho by strach z toho, co si o něm pomyslí jiní lidé, už někdy neovlivnil. Je to docela přirozená věc, jenže v kombinaci se sociálními sítěmi se z celkem nevinné a občasné nejistoty může stát zoufalá touha po společenském uznání.
elle.cz

Sami dobře víte, co chcete

Transformační koučka Alice Nehybová z platformy S láskou Alice doporučuje jednu z variant prostě zkusit. „Nikdy nevíte, jestli je to ta správná, ale tím, že se rozhodnete pro jednu cestu a vydáte se po ní, uděláte v danou chvíli maximum. Pokud se neosvědčí, zkusíte další,” říká se stoickým klidem. Doporučuje také vždy sledovat, co nám říká srdce a co mozek, tedy racionální část našeho já. „Obvykle totiž všechny odpovědi máme uložené sami v sobě, ale tím, že neustále myslíme a jednáme racionálně, hlas naší intuice jsme doslova zahnali do kouta. A ten je častokrát moudřejší, než všechny logické argumenty dohromady,” dodává se smíchem.

Posledním možným řešením je dívat se na rozhodování z perspektivy zisku nebo posouvání. Tedy: když zůstanu doma a budu se dívat na další nekonečný seriál, dá mi to něco? Asi ne. Zato čas strávený ve společnosti zajímavých lidí zcela určitě.

Mohlo by se vám líbit

5 tipů, které udělají vaše ráno efektivnější

Ráno dělá den. A záleží jen na vás, jaký bude. I když se nepovažujete za ranní ptáče, existují způsoby, díky kterým si vaše ráno získá řád a klidný charakter. Způsob, jakým začnete den, může totiž významně ovlivnit váš elán a náladu na několik hodin. Někdy přitom stačí jen trochu změnit ranní rutinu…
elle.cz

Zdroj: Psychologie.cz, autorský text