Vzdorujte krizi. Do čeho se vyplatí investovat v těžké době?

Luxusní zboží

Luxusní značky své zboží nezlevňují a nepořádají výprodeje. Naopak, udržují své ceny na takové úrovni, aby si stále držely jistou úroveň nedostupnosti a luxusu. Například prstýnek Dior, který se dal před deseti lety koupit za 18 tisíc korun, dnes stojí přes 28 tisíc korun. A stejně je tomu i s dalším luxusním zbožím. To, že ceny kabelek, šperků a bot v luxusních módních domech rostou ale neznamená, že se jim bude stejně dařit u vás. Jakmile si je odnesete z butiku v luxusní krabici, okamžitě ztratí ne na hodnotě, ale na ceně. Pokud byste je chtěla prodat, budete muset vždy žádat méně, a to i kdyby byly vaše věci nenošené a s cedulkami. Na druhou stranu, pokud investujete do klasických ikonických kousků, které příliš nepodléhají módě a v sortimentu značky se nacházejí s nevelkými obměnami už roky, nešlápnete vedle. Takovou sázkou na jistotu jsou například kabelka Gucci Jackie 1961, klasické černé lodičky Kate od Christiana Loboutina nebo kabelka Birkin od Hermès. Pořídit si takovou Birkinku není vůbec jednoduché a svou cenu neztrácí.

Kryptoměny

Například bitcoin v době svého vzniku zažil obrovský boom a svou původní hodnotu zvýšil o víc než 1000 %. Virální se stala historka o ženichovi, který všechny svatebčany požádal, aby každý z nich jemu a jeho novomanželce jako svatební dar věnoval bitcoin. Pro hosty to za tehdejší cenu bitcoinu ve výši 31 dolarů za kus byla legrace, pro ženicha o pár let později radost rovnající se výhře jackpotu. Investování do kryptoměn se může zdát lákavé, ale je také poměrně riskantní. Kryptoměny zažívají obrovský vzestup, ale stejně masivní pády, kdy umí během několika dnů ztratit i 80 % své hodnoty. Investici do kryptoměn proto nevnímejte jako sázku na jistotu. Pokud jste ovšem hráč a milujete vzrušení, jděte do toho.

5 kabelek, do nichž se vyplatí investovat

elle.cz

Zlato a stříbro

Nejcennější kovy si stabilně drží svou vysokou hodnotu už od počátků lidstva. Vždy platily za uznávané a cenné platidlo a nic se na tom po celá staletí nezměnilo. Naopak, jejich hodnota stále roste, protože jejich zdroje nejsou nevyčerpatelné. Před pandemií covidu bylo výhodné zlato nakupovat, pak jeho cena vzrostla a stále se drží vysoko.Zlato je spíše uchovatelem hodnoty, ne jejím zhodnotitelem, nemůžete tedy čekat žádné strmé výdělky jako třeba v případě Bitcoinu. Na druhou stranu se neočekávají ani dramatické poklesy. Roste i cena stříbra, ale jeho nákup se stále ještě vyplatí, protože se předpokládá další nárůst jeho hodnoty. Sázkou na absolutní jistotu je pak nákup diamantů

Startupy a malé firmy

Pokud milujete výzvy, zkuste investovat do menší firmy nebo nějakého startupu. Ty obvykle nedisponují velkým množstvím vlastních zdrojů a každá pomoc se jim hodí. Většinou představují zajímavé kreativní projekty, které často uspějí už jen díky své originalitě nebo problému, který se snaží vyřešit. Pokud budete vybírat chytře, máte na úspěch slušnou šanci. Na investování svých prostředků se můžete domluvit přímo se zakladateli projektu nebo do nich investovat prostřednictvím nejrůznějších online platforem. Nejprve si ale prověřte minulost zakladatelů, podmínky investice a šanci projektu na úspěch.

Vy ještě nemáte svůj diamant?

elle.cz

Reality

Po zběsilém růstu cen realit, kterého jsme byli svědky v minulých letech, se zdá, že se situace začíná pomalu uklidňovat. Přispěly tomu jak nevábné úroky nových hypotečních úvěrů, tak situace na trhu s energiemi. Mnozí majitelé realit (zvláště ti, kteří jich měli více) se začínají svého majetku zbavovat, protože nejsou schopni vše finančně utáhnout. Po covidových letech, kdy se realitní svět zbláznil a kupovalo se všechno za jakoukoli cenu, se nabídka realit opět rozšiřuje a ceny lehce klesají. Asi už nemůžeme čekat tak strmý pokles cen nemovitostí, jaký zavinila krize v roce 2008 a pořídit si byt ve velkých českých městech bude stále velmi náročné, ale pozemky, chaty a chalupy jsou nyní zase dostupnější. Vzhledem k tomu, že ceny realit během let neustále rostou a to takovým tempem, že více než stoupají úroky hypotečních úvěrů, investice do dobře vybrané nemovitosti se vždycky vyplatí.

Naučte se zkratku NFT. Je v ní budoucnost umění i módy

elle.cz

Zdroj: iDnes.cz, rondainvest.cz, kurzy.cz, connect.zive.cz, pardubice.rozhlas.cz