Summer boost: 7 potravin, které vás po ránu nastartují

Zázrak jménem goji

Hrst drobných sušených plodů podobných rozinkám doslova prozáří váš den, a to nejen díky své pronikavě červené barvě. Obsahují celkem 18 aminokyselin, včetně devíti esenciálních, které si tělo nedokáže vyrobit samo. Kromě toho jsou bohaté na cenné rostlinné bílkoviny, minerální látky a stopové prvky včetně železa, vápníku i hořčíku. Musíte je ale důkladně rozkousat, jinak vaším tělem projdou bez užitku. Nebo je předem namočte a ráno rozmixujte třeba s jogurtem, ovocem a medem.

S vůní exotiky

Možná si ho dáte spíš ke svačině, ale i to se cení. Exotické avokádo je totiž výborným zdrojem vlákniny a zároveň zdravých tuků, tolik potřebných pro správné fungování organismu. „S devíti kaloriemi na jeden gram, což je dvakrát více kalorií na jeden gram než u sacharidů či bílkovin, vás tento tuk rychle zasytí, což může pomoci při boji s hladem,“ podotýká fitness trenér a výživový poradce Vladimír Koukal. O linii se přitom rozhodně bát nemusíte, zdravé tuky totiž tělo velmi rychle spálí. A to i v případě, že si avokádo dáte takzvaně „nasladko“ s ochuceným tvarohem nebo jinou kvalitní bílkovinou.

5 způsobů, jak spálit 500 kalorií bez dřiny

elle.cz

Ovocný doping

Pokud chodíte ráno běhat nebo cvičit, dopřejte si po tréninku banán. Obsahuje totiž jednoduché sacharidy, které vaše tělo okamžitě nabudí. Ještě lépe uděláte, když toto chutné ovoce přelijete medem. Ten totiž obsahuje opravdu dlouhý seznam vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro výrobu energie. Rovněž v něm najdete přírodní cukry, fruktózu a glukózu. Věřte, že tento sladký doping vás „nakopne“ téměř na celé dopoledne.

Je libo sezam, nebo slunečnice?

Mlsat se dá i zdravě a chroupání lahodných semínek sezamu nebo slunečnice vám dodá nejen energii, ale i tolik potřebné živiny. A věřte, nebo ne, zaženete i chuť na sladké. „Sezamová semínka patří mezi nedoceněné potraviny, přitom však obsahují velké množství živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy, zdraví prospěšný olej, z minerálů je to fosfor, draslík, vápník, železo, sodík, mangan i zinek,“ zmiňuje se Koukal. Sezam je tak výborným lékem na únavu, stres a deprese. A tajemství na závěr? Podporují i sexuální energii a vitalitu!

Bobule všech tvarů a barev

Jsou malé, a doslova napěchované vitamíny. Jakékoliv bobule, tedy maliny, jahody i ostružiny, obsahují velké množství antioxidantů, ale i vlákniny, která pomáhá zasytit. Jeden šálek má asi 8 g vlákniny a pouze 60 až 80 kalorií. Navíc jsou tyto bobulky bohaté na antokyany, ve vodě rozpustná barviva, která snižují zánět a jsou výbornou prevencí onemocnění srdce a některých typů rakoviny! Doktor Jeremy Spencer z univerzity v Readingu navíc potvrdil, že konkrétně borůvky pomáhají chránit mozek před škodlivými volnými radikály a mohou snížit dopady a rizika onemocnění mozku. Takže rada na závěr? Bobule nejen v létě, ale celoročně!

Probiotika: Jak vybrat ta správná a co očekávat po jejich zařazení?

elle.cz

Tajemství naklíčených semínek

Snad nejvýživnější potravinu vůbec a pravé životabudiče si můžete snadno vypěstovat i doma, nebo je celkem levně koupit v jakémkoliv obchodě. Semena luštěnin i obilovin se dají nakličovat celoročně, v létě snad úplně nejlépe. Jsou velmi energická a hravě se tak postarají, aby vaše hodnoty energie zůstaly během dne na vysoké úrovni. Zároveň jsou bohaté na bílkoviny – nejvyšší obsah najdete v naklíčené cizrně, mungu, čočce nebo hrachu. Snídani si z nich připravíte poměrně hravě, stačí jimi ozdobit chléb nebo bagetu. Na večeři jsou pak ideální třeba do salátu nebo do pokrmu typu „čína“.

Zelený čaj místo kávy

Není pochyb o tom, že šálek kávy po ránu je tím nejlepším „povzbuzovákem“. Zkuste ho však občas nahradit zeleným čajem. Ten totiž rovněž obsahuje kofein, ale zhruba polovinu množství než stejná porce kávy. Kromě toho má vysoký obsah L-theaninu, což je sloučenina, která zklidňuje, zmírňuje nervozitu spjatou s konzumací kofeinu a pomáhá zlepšit náladu a zmírnit úzkost. Obsahuje i jeden cenný antioxidant, epigalokatechin, jenž chrání před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční a duševní choroby. Tak na zdraví!

Fermentované potraviny: Klenot pro pleť i pevné bříško

elle.cz

Zdroje: Daily Mail, healthline.com, harvard.edu