VŠEMOCNÝ PLANK: Cvičíte ho správně? A jaké jsou jeho benefity?

 

Již starověké indické spisy zmiňují, že je třeba učit se koordinovat pohyby našeho organismu a provádět je správně. Jen tak prý můžeme propojit tělo s myslí a naše bytí se sladí s vesmírem. Ve stejnou harmonii věřili i Řekové a nazývali jej kalokagathiou. A tak, jak stále rostou pandemická čísla a hrozí, že opět přijdeme o značnou část našeho pohybu, je jisté, že se o naší psychickou i fyzickou stránku musíme začít více starat i my v moderním věku. Plank je k tomuto rozhodnutí ideální. Dokáže budovat jak sílu, tak stabilitu těla a zvládnete ho prakticky kdekoliv. Je to snadné, ale umíte ho cvičit správně, aby měl co největší efekt? Zatímco už jen název tohoto cviku je celkem vypovídající sám o sobě, prkno má mnoho variant. Naučíte se je ve videu níže: 

 

Cvičení nemusí být pro každého zábavou a dokonce i 10 minut denně se mnohým při sedavém způsobu života může zdát jako nedosažitelný cíl a už jen při myšlence na pohyb navíc se jim orosí čelo... Řadíte-li se mezi introverty či jste po všech lockdownech vyloženě out of shape a skupinové cvičení či pobyt ve fitku se vám zdají děsivé, potom je pro vás “prkno” ideální volbou. Ze začátku stačí minutka denně a zapojíte všechny svaly. A možná vás začne bavit i možnost překovávat sebe sama a přidáte třeba i stretching... Nezní to jako super motivace?  

Prkno zlepšuje vaše biomotorické dovednosti jako jsou vytrvalost, rychlost, rovnováha či flexibilita a jelikož cvičíte s vlastní vahou není potřeba dalšího vybavení. Je to cvik vhodný pro všechny věkové kategorie, a především pro ty, kdo chtějí posílit střed těla. 

Jaké jsou benefity planku? 

1. Zdravé držení těla 

2. Rovnováha a koordinace 

3. Lepší lexibilita 

4. Rychlejší metabolismus 

5. Psychická pohoda 

6. Úleva od bolestí zad

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s naším tělem, když jíme moc soli?

Existuje dobrý důvod, proč některé fast foody musí u svých jídel uvádět množství soli... Chcete vědět, co udělá s vaším tělem?
elle.cz

Vyhněte se chybám 

Abyste z prkna získali maximum, nezaměřujte se na to, jak dlouho v tomto cviku vydržíte, ale spíše na jeho technickou správnost. Jen tak bude opravdu efektivní a zasáhne správné svalové skupiny. Pokud ucítíte, že vám dochází síly, dejte si pauzu a pak raději začněte znovu. Mezi běžné chyby pak patří nesprávný úhel loktů, povolení boků dolu, jakmile se unavíte, a to samé platí i u vašeho zadku. Jakmile začne působit gravitace víte, že musíte postoj upravit... 

Mohlo by se vám líbit

Co všechno si pamatuje naše svalová paměť?

Na rozdíl od chobotnic nemají lidé ve svých končetinách mozek – jejich ruce a nohy si tedy nemohou doopravdy nic pamatovat. Ovšem pokud se často oddáváte nějakému pohybu, na který však nemáte dlohodobě čas, jistě víte, že vrátit se k němu je jaksi snazší než začínat znovu. Zjistěte tedy, co je to svalová paměť a jak vlastně funguje.
elle.cz